- Vlada Crne Gore
Ministarstvo kulture i medija Vujović – Herasimenko: Kultura kao most solidarnos...
Vujović – Herasimenko: Kultura kao most solidarnosti u vrijeme ratnih izazova
Kultura nije luksuz, već temelj ljudskog bića – ne samo da čini da se osjećamo živima, već nam pruža i osjećaj identiteta, zajedništva i normalnosti, čak i u najizazovnijim vremenima, zaključak je susreta između ministarke kulture i medija dr Tamare Vujović i ambasadora Ukrajine u Crnoj Gori, Oleha Herasimenka.
Uprkos izazovima koje nameću aktuelna ratna dešavanja u Ukrajini, ovaj sastanak je imao za cilj naglasiti solidarnost i podršku Crne Gore prema ukrajinskom narodu, posebno u oblasti kulture.
Ministarka Vujović je istakla da je Vlada Crne Gore spremna pružiti podršku ne samo na polju spoljne politike, već i kroz Ministarstvo kulture i medija, stvarajući povoljne uslove za predstavljanje kreativnog stvaralaštva ukrajinskih umjetnika i kulturnih radnika koji trenutno ili trajno borave u Crnoj Gori.
U cilju jačanja kulturne raznolikosti, ministarka Vujović je fokusirajući se na konkretne korake ka kulturnoj saradnji u oblasti muzike, plesa, kinematografije i likovne umjetnosti poseban naglasak stavila na razmjenu umjetnika, organizaciju izložbi i institucionalnu saradnju.
Ona je takođe istakla značaj kreativnih habova u Kotoru, Baru i Šavniku kao centre kulturnih inovacija, pružajući mogućnost ukrajinskim umjetnicima da učestvuju u rezidencijalnim programima.
“Ovo predstavlja konkretan korak ka povezivanju umjetničkih zajednica Crne Gore i Ukrajine, stvarajući mostove kroz kreativno izražavanje”, zaključila je.
Na sastanku je zaključeno da je Ukrajina, uprkos ratnim uslovima, uspjela da održi medijsku scenu raznovrsnom, što pokazuje otpornost institucija i demokratskih principa. Naglašena je važnost izvještavanja iz ratom zahvaćenih područja, kako bi se informisala javnost o situaciji i pružila podrška ukrajinskom narodu, te kako bi se podigla svijest o potrebi za mirom i podrškom humanitarnim naporima.
Ambasador Herasimenko je čestitao ministarki stupanje na funkciju i izrazio svoje želje za njenim uspjehom u radu.
On je istakao da doživljava kulturu kao oazu normalnosti u ratnim uslovima.
“Dokaz da kultura uvijek nađe svoj put je to što i u ratnim uslovima ukrajinski narod uspijeva da organizuje razne koncerte u metro stanicama, kako bi stvorili neki privid normale, jer čovjek nije predviđen da konstantno živi pod stresom i u strahu”, istakao je on.
Ambasador je naglasio izazove sa kojima se kulturna baština Ukrajine suočava tokom trenutne ratne situacije.
Ambasador je istakao da su zbog ruskih napada ukrajinski kulturni fondovi i baština organizirano uništavani.
“Uništeno je preko 1.700 kulturnih ustanova, uključujući muzeje, biblioteke..”, istakao je ambasador”, saglašavajući se sa ministarkom oko potrebe za obnovom kulturne baštine nakon završetka sukoba.
U zaključnim riječima, ambasador je izrazio snažnu podršku Ukrajine Crnoj Gori u kontekstu pridruživanja Evropskoj uniji. Gledajući Crnu Goru kao lidera u procesu pridruživanja EU, ambasador je naglasio da bi uspjeh Crne Gore u ovom procesu bio inspiracija za sve zemlje koje teže evropskim vrijednostima.
Sagovornici su zaključili da je potrebno da svi težimo i podstičemo održiva mirovna rješenja, te da cijenimo mir iznad svega, posebno u doba kada svjedočimo izbijanju novih sukoba u različitim krajevima svijeta.