- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Саопштење: Заједничко дјеловање у региону побољшав...
Саопштење: Заједничко дјеловање у региону побољшава квалитет живота грађана и убрзава европске и евро-атланске интеграције
„ЦЕФТА споразум пружа могућност регионалног повезивања и представља вид припреме за европске интеграције, што је наш заједнички циљ. Наша земља је остварила значајан напредак на европском путу што је омогућило Црној Гори позитивно мишљење ЕК за стицање статуса државе кандидата за чланство у ЕУ. Надамо се да ће у скорој будућности и остале ЦЕФТА потписнице добити исти статус и створити претпоставке за чланство, што ће бити наш заједнички успјех“ рекао је данас министар економије Бранко Вујовић учествујући на састанку Заједничког комитета ЦЕФТА 2006 који се одржава у Београду уз подсјећање да Црна Гора активно учествује у свим регионалним иницијативама посвећена, прије свега, идеји унапређења квалитета живота грађана али и опредијељености да заједнички дјелујемо у региону, окупљени око европских и евро-атлантских интеграција.
„Искуство нам говори да само стабилан регион представља добру основу за развој и подстицање инвестиција. Додатној стабилности и економском напретку региона доприноси и боље међусобно повезивање кроз реализацију инфраструктурних пројеката. Сматрамо да градња ауто пута Бар-Београд, јадранско-јонска магистрала, повезивање у енерегетском сектору кроз пројекат изградње подводног преносног кабла између Црне Горе и Италије представљају добар основ“ сматра министар Вујовић уз истицање да се стварањем зоне слободне трговине, безрезервно опредјелјујемо за економски и привредни развој, показујући да смо способни да водимо заједничку економску политику и преузмемо обавезу и одговорност за будућност читавог региона.
Проблеме који постоје у оквиру ЦЕФТА-е не би требало посматрати као препреке већ као покретаче који доводе до јачег повезивања и средство да се они ријеше кроз договоре између страна и у духу међународно прихваћених правила.
„Требало би да урадимо све да отклонимо постојеће баријере у региону. Под овим прије свега мислим на нетарифне баријере у трговини као и на испуњење циљева ЦЕФТА споразума у правцу даље либерализације пољопривредног сектора која још није ступила на снагу код дијела држава потписница“ рекао је министар Вујовић.
Црна Гора је веома озбиљно приступила питању одрживог развоја и данас институционални оквир чине три елемента, Национални савјет за одрживи развој, Канцеларија за одрживи развој и Национална стратегија одрживог развоја.
„Основни позитивни токови у Црној Гори се односе на значајан напредак који је остварен у ратификовању међународних конвенција, нарочито у областима животне средине и социјалних питања“ навео је министар економије упозиравајући да, у погледу одрживог развоја, не постоје универзална рјешења која се могу примјењивати у свакој земљи, већ их државе доносе у складу са својим специфичним условима.
„Међутим, и поред тога је неопходно осигурати да институције задрже фокус на дугорочном одрживом развоју и да у свим својим дјеловањима теже остваривању синергије између раста и запошљавања са једне, социјалне једнакости, животне средине и природних ресурса са друге стране. Усмјеравањем наших политика у овом правцу ЦЕФТА Регион има могућност да искористи потенцијале мултилатералног трговинског система и на тај начин обезбиједи позитиван ефекат на одрживи развој“ закључио је министар економије Бранко Вујовић на састанку Заједничког комитета ЦЕФТА 2006 у Београду.
Република Србија је од Црне Горе преузела предсједавање ЦЕФТА 2006 споразумом 1. јануара 2010. године. Дефинисани приоритети су: либерализација сектора услуга, креирање услова за формирање Регионалног инвестиционог тржишта, отварање тржишта јавних набавки и усклађивање правила конкуренције и државане помоћи.
У циљу што веће популаризације ЦЕФТА споразума, побољшања сарадње и њеног продубљивања у представници Републике Србије организовали су ЦЕФТА WЕЕК. Овај догађај је по први пут организован током црногорског предсједавања и због великог одзива и доприноса који је имао одлучено је да се настави са праксом његовог организовања.
Споразум о измјени и приступању Централноевропском споразуму о слободној трговини (ЦЕФТА 2006), потписан у Букурешту 19. децембра 2006. године и пуну примјену започео је 22. новембра 2007. године. Основни циљеви овог свеобухватног Споразума су: проширење трговине робама и услугама и подстицање улагања помоћу праведних, стабилних и предвидљивих правила, уклањање баријера за трговину међу потписницама, обезбјеђење одговарајуће заштите права интелектуалне својине у складу са међународним стандардима и усклађивање одредби о питањима модерне трговинске политике као што су правила конкуренције и државна помоћ. Уједно су предвиђене јасне и ефикасне процедуре рјешавања спорова, као и постепено стварање зоне дијагоналне кумулације поријекла између ЕУ и земаља западног Балкана. Споразум је у потпуности усклађен са правилима и процедурама СТО и прописима ЕУ.