- Влада Црне Горе
Министарство одбране Министар Вучинић разговарао са представницима циви...
Министар Вучинић разговарао са представницима цивилног сектора
„Увјерени смо да цивилно друштво има потенцијал који може резултирати квалитетним идејама и конкретним пројектима у сврху унапрјеђења нашег рада “, казао је министар одбране Боро Вучинић на консултативном састанку са представницима цивилног сектора, одржаним данас у Министарству одбране.
Састанку су присуствовали представници невладиних организација: Александар Дедовић - АЛФА центар из Никшића, Саво Кентера – Еуро-атлантски клуб, Милица Ковачевић из Центра за демократску транзицију, Саша Радуновић из НВО Спона, Вук Мараш из МАНС-а, Борис Раонић из Иницијативе младих за људска права , Ненад Копривица из ЦЕДЕМ-а и Лидија Кнежевић из ЦРНВО.
Министар Вучинић је упознао представнике цивилног сектора са кључним показатељима побољшања стандарда запослених од оснивања Министарства одбране до данас, у контексту затеченог стања и наслијеђених проблема.
„Плате официрима су увећане за 70%, подофицирима 90%, а војницима по уговору 146%, односно један и по пут. Ријешено је стамбено питање за велики број породица и у наредном периоду то ће бити настављено“, казао је министар Вучинић.
Представнике НВО интересовало је зашто је министар дозволио синдикално организовање када то није пракса у осталим државама. Министар Вучинић је објаснио да је новим Законом о Војсци омогућено синдикално организовање, што раније није било могуће, у намјери да се уважи социјална компонента.
„Синдикално организовање у Војсци подразумијева залагање за права запослених на начин примјерен специфичности организације каква је Војска. Синдикалним дјеловањем не смије се директно угрожавати командни систем и кршити Закон о војсци“, објаснио је министар Вучинић.
Представници невладиних организација изразили су задовољство што их је министар Вучинић позвао на консултативни састанак, јер сматрају да у њима Министарство одбране сигурно може имати партнера у пројектима који се тичу овог ресора.
Сугерисали су да би у Министарству одбране требало да постоји посебна организациона јединица која би допринијела бољим односима с јавношћу и сарадњи са невладиним сектором.
Договорена је формална линија комуникације у координацији пројеката у областима које покривају ове организације: истраживање јавног мњења, мониторинг реформе сектора одбране, слободан приступ информацијама. Представници цивилног сектора истакли су да стоје на располагању кад је у питању сарадња у тренинзима и обуци државних службеника, кампањама и форумима на тему приближавања јавности свих бенефита које доноси чланство Црне Горе у НАТО-у, те адекватна перцепција посљедица неуништавања оружја.