Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Најава: Састанак министара одрживог развоја и енергије Процеса сарадње у Југоисточној Европи (СЕЕЦП)

Објављено: 07.04.2011. 17:29 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Састанак министара одрживог развоја и енергије Процеса сарадње у Југоисточној Европи (СЕЕЦП) одржаће се у хотелу Сплендид у Будви, 08. априла 2011. године на тему “Јачање регионалне сарадње и координације у промовисању енергије у контексту одрживог развоја и зелене економије у Југоисточној Европи“. Учеснике министарског састанка поздравиће министар економије др Владимир Каварић и министар туризма и одрживог развоја Предраг Секулић као и копредсједавајући Комисије УН за одрживи развој Парк Ин-Коок и В.Д. директора Канцеларије за одрживи развој Босиљка Вуковић. Уводна излагања, од 09:00 до 09:45 су отворена за јавност.

Током министарског састанка очекује се усвајање Будванске декларације о јачању регионалне сарадње и координације у промовисању енергије у контексту одрживог развоја и зелене економије у Југоисточној Европи. Учешће на конференцији су, осим високих представника земаља чланица, потврдили и представници Европске делегације у Црној Гори, УНДП, КфW, Свјетске банке...

Циљ овог министарског састанка СЕЕЦП-а, као формалне подрегионалне припремне иницијативе за Конференцију УН-а о одрживом развоју у Рио де Жанеиру 2012. године, је идентификовање регионалних потреба и приоритета, као и утврђивање синтетичких смјерница и олакшавање усклађивања донаторских активности, избјегавајући на тај начин преклапања и дуплирања, а све у циљу промовисања енергије у контексту одрживог развоја и зелене економије.

Процес сарадње у Југоисточној Европи (Соутх-Еаст Еуропеан Цооператион Процес - СЕЕЦП) покренут је 1996. године у Бугарској на састанку министара иностраних послова земаља Југоисточне Европе. Од 23.јуна 2010. године предсједавање Процесом сарадње у Југоисточној Европи преузела је Црна Гора.

Основни циљеви регионалне сарадње у оквиру СЕЕЦП-а односе се на јачање безбједносне и политичке сарадње, интензивирање економских односа и сарадње на подручју људских ресурса, демократије, правде и борбе против илегалних активности. Намјера СЕЕЦП-а је да кроз јачање добросусједских односа и трансформацију региона у подручје мира и стабилности омогући приближавање својих чланица европским и евроатлантским структурама.

Земље учеснице СЕЕЦП-а су: Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Хрватска, Грчка, Македонија, Молдавија, Црна Гора, Румунија, Србија, Словенија и Турска.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?