- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење: Одржана прва серија радионица Партиципа...
Саопштење: Одржана прва серија радионица Партиципативни приступ у просторном планирању
Више укључити јавност у процес просторног планирања
-Методом боттом-уп постићи консензус о основним развојним опредјелјенјима и питањима уређења простора
Неопходно је информисати и едуковати све актере да грађани имају право, обавезу, али и одговорност, да учествују у изради Просторно-планске документације, а сваки просторни план ће се много лакше примијенити, уколико у његовом доношењу буду учествовали грађани, неки су од закључака серије радионица Партиципативни приступ просторном планирању, које је организовало Министарство одрживог развоја и туризма у оквиру ЛАМП пројекта (Пројекат земљишне администрације и управљања), који се спроводи у сарадњи са Свјетком банком.
Радионице Партиципативни приступ у просторном планирању одржане су у периоду од 26.априла до 7.маја у 6 општина: Шавник, Колашин, Бијело Поље, Плав, Даниловград и Цетиње. Тема радионица обрађена је са три аспекта: планерског – „Партиципативни приступ у процесу планирања", социолошког -„Значај учешћа социјалних група у просторном планирању” и правног - „Правни аспект учешћа грађана у просторном планирању“. Свакој од радионица је присуствовало око 30 учесника из локалне самоуправе, јавних предузећа, НВО сектора, као и грађани, представници привреде и Обрађивачи Планова.
Радионице су биле конципиране као предавања, презентације и дискусије са учесницима, по методу интерактивног рада. Задатак радионица је био да се: процијени заинтересованост, спремност и капацитети актера за реализацију партиципативног приступа у изради планова; укаже на значај партиципативног приступа у планирању; одради уводни – почетни, тренинг са потенцијалним учесницима; препознају специфичности средине и сугерише адекватан организациони модел за партиципативни приступ. Неки од закључака радионица били су:
- Треба мијењати и развијати свијест код свих о значају учешћа грађана у доношењу одлука. Неопходно је информисати и едуковати све актере да грађани имају право, обавезу, али и одговорност, да учествују у изради Просторног плана.
- Просторни план ће се много лакше примијенити, уколико у његовом доношењу буду учествовали грађани.
- Партиципативни приступ у просторном планирању треба да посебно обезбиједи учешће социјалних група које су до сада биле на маргини и нијесу имале прилику да искажу своје потребе и ставове о коришћењу простора.
- Осим јавних расправа, потребно је примијенити и друге методе укључивања грађана као што су, у првом реду радионице, затим анкете и интервјуи, фокус групе итд. Такође, потребно је у потпуности укључити медије као преносиоца поруке, али и елемент конструктивне критике.
- Посебно је важно, кроз Партиципативни приступ и метод боттом-уп (од доље ка горе), постићи консензус о основним развојним опредјелјенјима и питањима уређења простора као основе за даљу планску разраду и пројекте.
Слиједи други круг радионица, који треба да резимира досадашњи рад и формулише приједлоге како даље, са сљедећим темама:
1. Закључци са претходних радионица – како доћи до квалитетног плана
2. Приједлог модела учешћа јавности
3. Правни оквир за имплементацију модела учешћа јавности
Радионице ће се реализовати по сљедећем плану:
16.05.2011 за општине Плав и Бијело Поље , (зграда Општине Бијело Поље са почетком у 09.00 сати)
17.05.2011 за општине Шавник и Колашин, (зграда Центра за Културу у Колашину са почетком у 09.00 сати)
18.05.2011 за општине Цетиње и Даниловград , (зграда Општине Даниловград са почетком у 09.00 сати).
Министарство Одрживог развоја и туризма, уз подршку Свјетке банке, реализује Пројекат- Земљишна администрација и управљање / ЛАМП, чији дио чини израда Просторно Урбанистичких планова (ПУП) за шест општина. Пројекат земљишне администрације и управљања усмјерен је на побољшање ефикасности у процесу просторног планирања, издавања дозвола и укњижбе некретнина.