Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар одбране Боро Вучинић учествовао на Форуму за безбједносну сарадњу ОЕБС-а у Бечу

Објављено: 02.06.2011. 00:17 Аутор: Биро

Министар одбране Боро Вучинић, на позив амбасадора ОЕБС-а у Црној Гори Адомавицијуса Шарунаса, обратио се данас на засједању Форума за безбједносну сарадњу ОЕБС-а у Бечу.

Форуму је присуствовала амбасадорка Црне Горе у Бечу Драгана Радуловић, замјеник сталног представника УНДП за Црну Гору Кристин Блокхус, а предсједавајући је био амбасадор Италије при ОЕБС-у Ђанфранко Варвези.

Преносимо излагање министра одбране Бора Вучинића на Форуму у Бечу:

"Задовољство ми је Вас поздравим испред Министарства одбране и Владе Црне Горе и изразим задовољство учешћем на овако важном засједању Форума за безбједносну сарадњу.

Основни спољно-политички приоритети Црне Горе су промовисање добросусједских односа, интеграције у европске и евро-атлантске структуре, те унапређење билатералне и мултилатералне сарадње.

Црна Гора је данас због своје конзистентне политике у међународним односима препозната као кредибилан и конструктиван партнер. Децембра прошле године добили смо званичан статус земље кандидата за чланство у Европској унији и веома смо посвећени испуњавању седам кључних критеријума, као услова за отварање преговора о чланству.

Чланство у НАТО Алијанси, такође је наша јасна перспектива. Зато Црна Гора жели да партиципира у глобалним активностима на плану очувања мира и стабилности у свијету, борби против организованог криминала и корупције, борби против тероризма. У том смислу дајемо наш допринос, прије свега, кроз учешће наших војника у мировној мисији ИСАФ у Авганистану. Сматрамо да тиме активно доприносимо процесу транзиције и обезбјеђењу стабилности у овој земљи. На прагу смо спровођења идеје да се Црна Гора укључи у заједнички пројекат Америчко-јадранске повеље (А5) и Словеније кроз ангажовање заједничке јединице инструктура за обуку војне полиције у Кабулу.

Осим учешћа у мисији ИСАФ, Црна Гора даје свој допринос јачању европске безбједносне и одбрамбене политике, те на тај начин утиче на снажење позиције Европске уније као кредибилног спољно-политичког и безбједносног фактора у свијету. Наиме, Црна Гора учествује, ангажовањем официра, у саставу ЕУ НАВФОР Аталанта, у борби против пирата у водама Сомалије, али и у мировној мисији УМНИЛ мисији у Либерији, гдје се налазе два официра Војске Црне Горе.

Истовремено, развијамо поуздано партнерство са свим сусједима и са свима имамо потписане споразуме о сарадњи у области одбране. Одговорним предсједавањем Америчко-Јадранском повељом (А-5) демонстрирамо важност регионалне сарадње која чини предуслов за напредак у испунавању европске и евро-атлантске агенде. Управо прошле седмице био сам домаћин конференције Министара одбране земаља чланица ове иницијативе, на којој смо потврдили нашу ријешеност за јачање регионалне сарадње и заједничко ангажовање у мировним мисијама.

Наставак ангажовања припадника Војске у мировним мисијама, реализација првог Годишњег националног програма (АНП), модернизација и опремање Војске су главни изазови Црне Горе. Да би могла томе да се максимално посвети Црна Гора мора да ријеши проблем вишкова наоружања и муниције. Такође, Црна Гора има обавезу и пред својом и пред међународном јавношћу да то питање ријеши како би спријечила еколошке и друге катастрофе великих размјера.

Након обнове независности Црне Горе, у нашим складиштима налазило се 12.136,82 тона муниције велике разорне моћи што је представљало велику пријетњу по животе и здравље људи и животну средину. Од ове количине 2.385,37 тона било је предвиђено је да остане за потребе Војске Црне Горе, док је количина од 9.751,45 тона представљала вишак. Оволика количина муниције била је посљедица ратних дешавања на простору бивше Југославије крајем деведестих година прошлог вијека и није била у складу са величином Црне Горе, нити бројним стањем наших оружаних снага. Од 2006. године до данас, количине муниције у нашим складиштима смањене су за 5.292,13 тона или 43,60 % од укупних количина, односно за 55 % од укупних вишкова муниције.

Вишкови наоружања и муниције у Црној Гори рјешавају се кроз три програмаи то:

1) У оквиру МОНДЕМ програма,

2) У оквиру Техничког споразума потписаног са Владом САД о уништењу малог и лаког наоружања и разних врста муниције, и

3) Превентивним уништавањем у организацији Министарства одбране,

Програм развоја капацитета за демилитаризацију и сигурно складиштење САЛВ (конвенционална муниција) у Црној Гори (МОНДЕМ ПРОГРАМ) је настао, као резултат поднијетог захтјева Владе Црне Горе за процјену капацитета и услова за демилитаризацију и сигурно складиштење конвенционалне муниције у Црној Гори.

Министарство одбране је 2007. године истакло да рјешавање вишка наоружања и муниције (демилитаризација) у комбинацији са успостављањем сигурног складиштења, које одговара НАТО стандардима, представља један од приоритета у раду. У складу са таквим опредјелјенјима, урађена је идентификација основних приоритета МОНДЕМ програма, а то су:

- Смањење ризика по атмосферу и морско окружење у Бококоторском заливу уништавањем преко 100 тона токсичног хемијског опасног отпада (течно експлозивно пуњење за ракете) у складу са међународним најбољим праксама.

- Смањење ризика од експлозије путем еколошки нешкодљиве демилитаризације вишка конвенционалне муниције и еклпозива.

- Смањење ризика путем развијања сигурне и безбједне складишне инфраструктуре и система управљања за конвенционалну миницију што је могуће ближе НАТО стандардима.

- Подршка реформи одбране уништавањем ограничене количине тешког наоружања путем рециклаже.

У складу са овим приоритетима је између Министарства одбране, УНДП и ОСЦЕ и поптисан Програм развоја капацитета за демилитаризацију и сигурно складиштење лаког наоружања и конвенцијалне муниције (САЛW) за Црну Гору (МОНДЕМ програм,

У протеколе четири године у оквиру програма постигнути су запажени резултати, а као најважнији истичу се:

• Рециклажа застарјелог тешког наоружања, чиме је у оквиру МОНДЕМ програма до сада укупно уништена 825 комада првенствено тешког наоружања , међу којима и 61 тенк, у укупној количини од око 3000 тона.

• Уклоњен је хемијски отпад и ракетно гориво из Боке Которске, у количини од око 120 тона, чиме је побољшана туристичка валоризација овог прелијепог залива.

• Преко МОНДЕМ програма предвиђено је да се уништи 1.301,68 тона муниције и других експлозивних средстава. Прва фаза уништавања обухватила је количину од око 450 тона и у потпуности је завршена, путем делаборације у црногорским фабрикама, а за даљи наставак реализације овог дијела програма тренутно нема довољно обезбијеђених финансијских средстава.

• У циљу сигурног складиштења муниције, у оквиру МОНДЕМ програма извршена је реконструкција складишта Тараш, која је коштала око 1,2 милиона еура. Реконструкција је финансирана донацијама партнерских земаља у оквиру ОЕБС-а и УНДП-ја, као и од стране Владе Црне Горе. Реконструкцијом је добијено савремено складиште за смјештај и чување муниције по високим НАТО стандардима. У току је израда Главног пројекта за реконструкцију складишта Брезовик. Реконструкцијом и овог складишта у поптуности ће бити достигнути савремени стандарди у складиштењу муниције.

У оквиру Техничког споразума до сада је од планираних 1.888,32 тоне уништено око 900 тона муниције и 200 комада наоружања. Посебно истичем чињеницу да је Црна Гора уништила све количине касетне муниције које су се налазиле у нашим складиштима и тиме испунила преузете међународне обавезе у погледу те врсте муниције.

Превентивним уништавањем убојних средстава до сада је уништено 220 тона а у току је уништавање још око 70 тона. Ради се о нестабилној муницији, која због ниске стабилности барута, захтјева хитан приступ њеном уништавању. Уништавање овакве муниције организује Министарство одбране у сарадњи са фабрикама у Црној Гори које су оспособљене за поступке делаборације, а финансирање се врши из буџета Министарства одбране

Императив је да Црна Гора мора уништити вишкове наоружања и муниције. Министарство одбране је потпуно посвећено том задатку и ради то у интересу грађана Црне Горе.

И поред чињенице да овај проблем не можемо ријешити без помоћи партнерских земаља, максимално користимо сопствене капацитете и могућности. Зато је Влада Црне Горе одлучила да се сва средства добијена продајом металног и другог отпада од уништеног наоружања уплате као допринос Владе Црне Горе финансирању МОНДЕМ програма. На овај начин Влада Црне Горе је до сада уложила у реализацију МОНДЕМ програма око 1.200.000 долара.Такође, наш циљ је да развијемо сопствене капацитете за уништавање вишкова муниције. Уништавањем вишкова муниције у првој фази МОНДЕМ програма, црногорске фабрике „Полиеx” и „Тара” знатно су унаприједиле свој процес рада и стекле додатно искуство за реализацију овог важног програма.

Министарство одбране изражава захвалност свим партнерским земљама и организацијама које су до сада дале свој допринос реализацији овог, за Црну Гору, изузетно важног задатка.

Уколико се настави ваша значајна подршка као и до сада, реално је очекивати да Црна Гора буде ослободјена вишкова застарјелог наоружања и муниције у наредне двије године и на тај начин ријеши свој највећи унутрашњи безбједносни ризик."

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?