- Влада Црне Горе
Министарство финансија Тwиннинг пројекат - “Стратегија развоја Црне Горе ...
Тwиннинг пројекат - “Стратегија развоја Црне Горе и Национални план развоја”
Циљ овог пројекта је израда Националног плана развоја (НПР) Црне Горе и дефинисање релевантних правила, процедура и институционалних поставки неопходних за његово спровођење. Пројекат ће дефинисати развојна подручја на националном нивоу и поставити приоритете у оквиру сваког развојног подручја у комбинацији са кључним мјерама, улагањима и изворима финансирања. Будући да је НПР нужан предуслов за приступање Црне Горе Европској Унији, овај пројекат је од велике важности за Владу Црне Горе. Стога тражимо сарадњу и подршку Владе Црне Горе, министарстава, општина и других релевантних партнера за спровођење овог посебног и свеобухватног пројекта.
Шта је Тwиннинг пројекат "Стратегија развоја Црне Горе и Национални план развоја "?
"Тwиннинг пројекти" су облик партнерства између административних тијела земаља чланица ЕУ и земаља кандидата за чланство у ЕУ. Општа сврха ових тwиннинг партнерстава је подршка процесу приступања ЕУ нових земаља кандидата.
Три државне институције држава чланица Европске уније придружили су се пројекту у партнерству са Црном Гором. Њемачко Министарство економије и технологије, Аустријска развојна агенција и Канцеларија за развој и европске послове Владе Републике Словеније (ГОДЕА) потписали су уговор о сарадњи са Министарством финансија Владе Црне Горе. Сарадња је посвећена изради Националног плана развоја (НПР) Црне Горе и дефинисању потребних правила и институционалних поставки за његово спровођење. Надаље, кроз мјере изградње капацитета спровешће се обука државних службеника и стручњака. Предвиђени су и тренинзи како би се осигурала стабилност резултата пројекта.
НПР је основни инструмент за доношење одлука од стране Владе у области друштвено-економских развојних политика. Ове политике се темеље на кохерентном оквиру за стратешко планирање који је усвојила Влада Црне Горе раније ове године. То је такође предуслов за улазак Црне Горе у ЕУ. НПР ће помоћи министарствима и појединим државним органима да апсорбују и аплицирају за средства из фондова ЕУ у складу с прописима ЕУ. Посебно, јер је Црна Гора добила статус кандидата ЕУ а тиме ће се повећати и допринос Инструмената претприступне помоћи (ИПА), и обухватити нове секторе, као што су регионални развој, развој људских ресурса, пољопривреда и рурални развој. Укупни износ средстава ИПА фондова предвиђених за Црну Гору у временском периоду од 2011. до 2013. године износиће 104,3 милиона еура.
Шта је циљ Тwиннинг пројекта?
Циљ Тwиннинг пројекта је израда јединственог, свеобухватног и средњорочног Националног плана развоја (НПР) на основу постојеће Стратегије развоја Црне Горе. НПР ће служити као основа за чврсто доношење одлука у области политика и координацију унутар црногорске владе. Постављање приоритета политика са реалним погледом на расположиве финансијске и људске ресурсе је кључна у току израде плана. Израда плана је политички процес, који ће помоћи у идентификовању будућих подручја друштвено-економског развоја и прихватљивих средстава за њихово спровођење. Сва релевантна министарства и државни органи дужни су да учествују у овом процесу. Интересовање јавности за овај процес, као и размјена са релевантним судионицима у процесу су веома важни за израду Националног плана развоја. Учешће јавности у изради НПР је обавезно према прописима ЕУ за ИПА фондове. У циљу спровођења НПР-а, од централних и локалних државних органа, јавних организације предузетника и запослених, као и осталих интересних група биће затражено да предложе пројекте. Одабрани пројекти и мјере биће повезани са различитим финанцијским ресурсима, укључујући и ИПА фондове. Након што су будући друштвено-економски приоритети дефинисани, утврдиће се институционална поставка и правила координације за спровођење НПР.
Који ће бити резултати Тwиннинг пројекта?
НПР ће служити као Владин оквир за дефинисање годишњих приоритета политика. То је неопходан инструмент за управљање, праћење и контролисање примјене јавних буџета. Резултати тwиннинг пројекта ће такође олакшати управљање и надзор над средствима из ЕУ и других међународних фондова. Извјештаји Комисије ЕУ о напретку Црне Горе у приступању ЕУ биће припремани и оцјењивани у складу са циљевима постављеним у НПР. Средства ИПА фондова, са више од 100 милиона еура, већ су спремна за Црну Гору у периоду 2011 - 2013. година. Ова средства ће бити усмјерена на специфичне потребе у секторима регионалног, друштвеног, пољопривредног и руралног развоја. Инвестиције у инфраструктуру и заштиту животне средине, као и инвестиције у социјалну политику, тржиште рада и људски капитал мораће се дефинисати у облику оперативних програма и појединачних мјера. Овај Тwиннинг пројекат ће припремити мјеродавне учеснике за идентификацију и праћење појединих инвестиционих пројеката у тим секторима у складу са праксом и прописима ЕУ.
Штавише, државни буџет и јавна потрошња ће бити повезани са стратешким приоритетима НПР. НПР служи као свеобухватни инструмент Владе за управљање, координацију и праћење. Сваки посебни секторски пројекат је припремљен са сопственом буџетском линијом и извршиће се у складу са овим буџетима корак по корак, узимајући у обзир напредак његовог спровођења. Влада и министарства биће у могућности да у континуитету примају информације о стању у релевантним секторима политика, укључујући и њихове буџете.
Какво је искуство других земаља у припреми НПР?
Све земље кандидати припремили су своје НПР како би концентрисали своје оскудне националне ресурсе на обострано дефинисане приоритете. У најзначајнијим областима политике успостављено је и примјењено стратешко планирање Владе са одговарајућим инструментима. То није било ограничено само на увођење одговарајућих фондова ЕУ, већ проширено на цијели контекст националног планирања.
Њемачко Федерално Министарство економије, које и води овај пројекат, одговорно је за успостављање, преговоре и спровођење њемачког Националног оквира за усклађеност стратегија за период 2007-2013, као кохерентног и интегрисаног стратешког документа за структурну политику, посебно у секторима регионалне политике, иновација, саобраћаја, животне средине и развоја људских ресурса. Стручњаци из Федералног министарства економије и технологије и из њемачких регионалних држава одлично познају захтјеве ЕУ у подручју регионалних и социјалних фондова и кохезионе политике. Њихова стручност се заснива на дугорочном професионалном искуству у стратешком планирању, као и координацији, примјени и праћењу великих пројеката које финансира ЕУ у секторима регионалне политике, друштвеног и руралног развоја, саобраћаја, иновација, животне средине и инфраструктуре знања.
Додатно, Министарство је недавно објавило Национални програм реформи.
Од велике важности је чињеница да је партнер у оквиру овог тwиннинг програма словеначка Владина канцеларија ГОДЕА. ГОДЕА је одговорна за стратешко планирање и надзор. Канцеларија припрема и води процес израде Стратегије развоја, словеначког Националног програма развоја, Националног програма реформи, узимајући у обзир ЕУ2020 Стратегију. Словеначки систем стратешког планирања садржи стратешке приоритете и мјере које служе као основа за припрему одговарајућих програмских буџета. Недавно је Влада Републике Словеније усвојила нову уредбу о "Развојним планским документима и процедурама за припрему државног буџета", којом се уређује начин планирања развоја, пројектовање развојних приоритета и ближе прописују везе са припремом програмских буџета. Постављен је нови оквир за координацију развојних политика: кровна група за планирање развоја, групе за фискалну политику и радне групе за појединачне политике. Словенија посједује недавно стечено искуство примјене захтјева ЕУ у процесу придруживања.
Попут Њемачке и Словеније, и Влада Републике Аустрије редовно припрема Национални оквир за усклађеност стратегија и Национални програм реформи, који су у складу са захтјевима ЕУ. Стручњаци из кабинета аустријског канцелара, аустријске Агенције за заштиту животне средине и Европског програма за опоравак, пружиће огромно искуство везано за одговарајуће ЕУ законодавство и координацију политика, као и програмирање секторских политика и њихово спровођење. Ово искуство се заснива на обављеним пословима у подручјима кохезионог и структурног развоја, националног регионалног развоја и специјалног планирања. Управљање, праћење и спровођење националних и европских програма подршке у приватном сектору је још једно поље стручности аустријских експерата. Спровођење стратегија и планова, управљање средствима, тендерске процедуре и расподјела средстава представљају посебна подручја стручности. Због учешћа аустријске Агенције за заштиту животне средине овај кноw-хоw може се примијенити и на подручје политике заштите животне средине.
Како се пројекат финансира и спроводи?
Вриједност овога Тwиннинг пројекта износи 1,056,135 еура и представља кофинансирање између ЕУ (из средстава ИПА фонда за 2009. годину), у износу од 1,000,000 еура и државе Црне Горе, у износу од 56,135 еура. Напомињемо да је Влада Црне Горе у потпуности финансирала израду документа „Црна Гора у XXИ вијеку – у ери компетитивности“, који представља Стратегију развоја Црне Горе. Постојање овог документа био је битан предуслов за почетак овог Тwиннинг пројекта.
Пројект је подијељен у двије компоненте које су снажно повезане. Компонента 1 се бави садржајем НПР, утврђивањем и програмирањем социо-економских приоритета за будућност. Компонента 2 се бави дефинисањем структура за спровођење НПР и пружа мјере обуке у циљу јачања потребних капацитета у црногорским државним органима и упознавања са захтјевима ЕУ.
"Власништво" над пројектом је главни принцип тwиннинг пројеката. Црногорска страна преузима одговорност за израду и резултате обје компоненте пројекта. Стручњаци из земаља чланица ЕУ ће савјетовати и пружити обуку о методама и инструментима за реализацију ове двије компоненте. Овај процес преноса знања, подизања способности и практичног спровођења имплементираће се кроз посебне радне групе за сваку компоненту пројекта. У овом тренутку тежи се успостављању координационог тима, који ће бити одговоран за управљање и надзор над компонентама пројекта. Координациони тим и радне групе касније могу бити трансформисане у трајне радне јединице Владе Црне Горе. Ова структура гарантује одрживост резултата пројекта.
Шта је учињено до сада и који су сљедећи кораци?
Пројекат је започео 16. маја 2011. године и спроводиће се током сљедећих 18 мјесеци. Службена презентација пројекта за јавност одржаће се током иницијалне радионице која је заказана за 11. јул 2011. године. Прије одржавања иницијалне радионице заједно са релевантним министарствима биће успостављене радне групе и координациони тим пројекта. Они су кључни за успјех пројекта и за црногорско "власништво" над пројектом.
У аттацхмент-има можете погледати чланове пројект тима и пројектну брошуру: