Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Говор помоћника министра здравља прим. др Менсуда Грбовића на округлом столу на тему „Поштовање људских права пацијената смјештених у психијатријским установама“.

Објављено: 30.11.2011. 19:25 Аутор: Прим. др Менсуд Грбовић
Уважена господо, поштоване колегинице и колеге, представници медија


У име Министарства здравља и своје лично желио бих да Вас поздравим и изразим задовољство што ми је указана прилка да буде овдје (са Вама) на округлом столу посвећеном „Поштовању људских права пацијената смјештених у психијатријским установама“.

Ментално здравље је један од значајних сегмената здравља, којем Свјетска здравствена организација и остале међународне институције поклањају велику пажњу кроз активности и програме заштите менталног здравља у склопу здраствене политике сваке земље.

Водећи се Миленијумским циљевима, а према препорукама Свјетске здравствене организације и уважавајући све конвенције о заштити права душевних болесника и уопште Конвенције о људским правима, Црна Гора је усвојила Стратегију унапређења менталног здравља. То је важан документ посебно имајући у виду да је унапређење менталног здравља сложен процес који обухвата бројне сегменте друштвене инфраструктуре, а не само здравственог система. Као традиционално друштво са ригидним вриједносним системом, у коме је болест мана, а ментално обољење срамота породице, веома је тешко створити амбијент прихватљив за цивилизован и рационалан третман менталних болести. Стигматизација менталних болесника и њихових породица, предрасуда је и кочница развоја и имплементације државног програма заштите менталног здравља становништва у ЦГ и другим институцијама.

Према томе, циљ Стратегије је дефинисање интегралне заштите, а задатак је и да усмјери развој здравствене службе који треба да допринесе унапређењу стања здравља појединца и становништва у цјелини.

Кроз реформу ситема ПЗЗ развијени су центри за ментално здравље по регионалном принципу у 7 општина: Котор, Бар, Подгорица, Никшић, Пљевља, Бијело Поље и Беране. Ради доступности су тимови предвиђени да раде у овом центрима дислоцирани у општинама: Херцег Нови, Будва, Цетиње, Даниловград, Мојковац, Рожаје и Плав.

Ради јачања улоге центара и психијатрије у заједници Министарство здравља, кроз Националну комисију за ментално здравље, покренуло је пројекат «Центра за ментално здравље у заједници» који се реализује у центру за ментално здравље Никшић.

За третман менталних поремећаја у болничким условима урађено је и одјељења за лијечење наркомана у Специјалној болници за психијатрију уз пуну подршку менаџменту у Доброти свим њеним активностима које су реализоване а које су усмјерене на стварање оптималних услова за боравак и третман менталних болесника.

Због обезбјеђивања менталног здравља свима коме је потребно, а у духу Стратегије и Акционог плана, покренули смо и пројекат изградње Специјалне затворске болнице при Заводу за извршење кривичних санкција у Спужу. На тај начин ће се на адекватан начин обезбједити смјештај лица којима је изречена мјера безбиједности обавезног психијатријског лијечења и чувања, као и мјера обавезног лијечења од алкохолизма и наркоманије.

Донијели смо Закон о заштити права ментално обољелих лица, а у циљу прецизнијег дефинисања права ментално обољелих лица тренутно радимо и на измјенама и допунама тог Закона.

Наравно, морамо и поменути да развој менталног здравља захтјева и знатна материјална средства. Кроз донације, Министарство здравља ће, препознајући уска грла развоја ове гране медицине, а у сарадњи са партнерима, уложити значајна средства првенствено се фокусирајући на развијање услуга центара за ментално здравље као и услуга које пружају болничке установе.


Захваљујем на пажњи!


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?