Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Њемачка као партнер у даљем туристичком развоју Црне Горе

Објављено: 25.01.2012. 22:40 Аутор: МИнистарство одрживог развоја и туризма
Њемачка као и њене развојне агенције попут ГИЗа (Њемачка агенција за техничку подршку) били су и биће квалитетни партнери Црне Горе на путу развоја одрживог туризма, закључак је данашњег састанка министра одрживог развоја и туризма Предрага Секулића са амбасадором Њемачке у Црној Гори Њ.Е. Пиусом Фишером.

Саговорници су разматрали на који начин заједничком сарадњом могу даље интензивирати активности на реализацији Мастер плана развоја туризма до 2020. године, а приликом чије израде је Црна Гора имала помоћ Њемачке агенције за техничку подршку. Саговорници су се сложили да у његовој реализацији посебно треба радити на: елиминисању бесправне градње, туристичком развоју црногорског залеђа, квалитетној едукацији кадрова у туризму, продужењу сезоне и подстицању градње хотела високе категорије.

Министар Секулић посебно је нагласио да се, поред борбе са бесправном градњом у смислу њене контроле и спрјечавање експанзије, овим проблемом Министарство бави и на планском нивоу, и то доношењем како санационих планова за локације под притиском градње, тако и планова који ће за циљ имати пуну заштиту одређених значајних локација. У том контексту истакнута је одлука о изради Просторног плана за обално подручје која је донешена прошле године. Овим планом чији је циљ уредјење читаве обале, биће обухваћено свих шест примоских општина, и биће обухваћени сви бити заштитни механизми које садржи Барселонска конвенција и ЕУ стандарди.

Говорећи о неопходности изградње хотела високе категорије, Министар је подсјетио на активности које се односе на прилагођавање пореског и другог оптерећења хотелијерима на приоритетним туристичким локацијама, како би се стимулисала градња хотела високе категорије.

У контексту разговора о развоју залеђа Црне Горе, констатован је значај Просторног Плана посебне намјене за Бјеласицу и Комове и Плана за дурмиторско подручје који је у изради, али и значај пуног развоја инфраструктуре и повезивања произвођача залеђа са туристичким посленицима ради пласирања црногорских производа.

Као посебан догађај за црногорски туризам означен је конгрес највећег њемачког удружења туроператора ДРВ који ће се одржати ове године у Црној Гори и који представља развојну шансу туризма Црне Горе од непроцјењивог значаја, у контексту могућности за долазак неких од најистакнутијих туроператора на црногорско тржиште.

Такође, као посебно добар примјер сарадње Црне Горе и Њемачке истакнута је сарадња са КфW банком у области комуналних послова, те ГИЗом на разним пројектима у туризму и шире, а наглашено је и да посебно треба користити средства која су на располагању из ИПА фондова, у чему велику помоћ Министарство може имати управо од Њемачке агенције за техничку подршку ГИЗ.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?