- Влада Црне Горе
Министарство финансија Интервју министра финансија др Милорада Катнића за...
Интервју министра финансија др Милорада Катнића за "Побједу" - Очекујем подршку парламента за КАП
Вјерујем даје Влада показала стручност, озбиљност и одговорност у односу на економске проблеме са којима се суочава, укључујући и однос према КАП-у. Очекујем отворену размјену чињеница, аргумената и ставова и, у крајњем, подршку за политику Владе и предложене мјере - казао је министар у интервјуу за Побједу.
ПОБЈЕДА: На који начин предлажете да се ријеше огромни дугови ове компаније који прелазе 300 милиона еура и да ли они могу затворити КАП?
КАТНИЋ: Владаје испреговарала и кроз одлуку о преузимању 22 милиона еура кредита предложила да неизбјежни трошак буде амортизован на неколико година, а не плаћен одједном кроз активирање гаранције. Нико у Влади није задовољан чињеницом да морамо платити дугове КАП-а, нити тиме могу бити задовољни порески обвезници, али је то околност коју сада не можемо промијенити. Оно што можемо и требамо да учинимо јесте да терет тих дугова учинимо подношљивијим како не бисмо угрозили основе фискалне стабилности. У том контексту треба посматрати предложену одлуку.
ПОБЈЕДА: Колико је реално могућ стечај Комбината алуминијума због високих дугова?
КАТНИЋ: Дугови значајно оптерећују пословање Комбината. Питање њиховог рјешавања је једно од најважнијих са аспекта одржавања пословања компаније, али и са фискалног аспекта, због издатих гаранција. Јасна је међузависност између судбине КАП-а и дугова и зато је у интересу свих страна да се дефинише модел који је одржив. Краткорочне мјере се састоје у адекватном управљању ликвидношћу и репрограмирању дугова, а дугорочно одрживе у њиховом суштинском реструктурирању, под условом да се обезбиједи дугорочна економска одрживост КАП-а. У ситуацији високих дугова и немогућности њиховог сервисирања ризик од покретања стечаја је изражен и реалан.
ПОБЈЕДА: На који начин сматрате да треба ријешити извор енергије за КАП?
КАТНИЋ: Опстанак КАП-а, нивоа запослености, валоризација боксита, постојећих производних и прерађевачких капацитета не смије угрозити друге ресурсе којима Црна Гора располаже. Посебно не најважније и најконкурентније какав је енергетика. Уколико се производња електричне енергије и производња алуминијума могу оптимизовати тако да дају економски исплативе резултате, онда таква будућност производње алуминијума у Црној Гори имасмисла. Неке државе су у томе успјеле, али је то подразумијевало и активну улогу и управљање од самих комбината алуминијума, а не пасивну потрошњу електричне енергије по фиксним и повлашћеним цијенама. Истрајавање на постојећем моделу који значи директан или индиректан трошак за пореске обвезнике или произвођаче енергије билаби дугорочно погрешно и скупо рјешење.
Ревизор „чешља" пословање са повезаним лицима
ПОБЈЕДА: Да ли је Влада већ затражила да ревизор „прочешља" пословање Комбината алуминијума?
КАТНИЋ: Влада је оцијенила да је важно кроз додатну циљну ревизију утврдити све аспекте пословања Комбината алуминијума. Зато је извршен избор и усаглашен уговор са референтним ревизорима који ће анализирати пословање КАП-а, са посебним освртом на однос ове компаније са повезаним лицима.
Новинар: Мира Миловић