Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење поводом изјаве предсједника Одбора директора КАП-а

Објављено: 24.03.2012. 21:10 Аутор: Ивона Михајловић - администратор

Оно што смо до сада, у више наврата, саопштавали у вези са садржином Уговора којег је КАП требао да потпише, понављамо и сада - тврдње господина Кузњецова да Уговор штети интересима КАП-а, његових власника и запослених апсолутно су неистините и неутемељене. 

Већ смо истицали да се КАП, у погледу садржине трансакционих уговора и докумената, не ставља у гори положај у односу на онај који има са Дојче банком, као ни у односу на позицију коју је Влада Црне Горе дефинисала уговором о преузимању обавеза са Дојче банком. Све обавезе које су раније постојале на страни КАП-а само су пренијете у уговорима и документима. 

Такође није истинита тврдња да Уговор крши права других повјерилаца. Основни концепт приликом припреме уговора између Владе и КАП-а био је да однос буде заснован на истим уговорним клаузулама, као између Дојче банке и КАП-а. Потписивањем овог уговора друге банке не би биле, ни у ком случају, стављене у неповољнији положај. 

Ради тачне информисаности црногорске јавности, понављамо да је нацрт Уговора о преузимању обавеза (АРА), који су требали потписати представници Владе Црне Горе, КАП-а и Дојче банке, прослијеђен менаџменту КАП-а 30. јануара 2012. године и да на њега није било никаквих коментара. Такође, посљедњи усаглашени драфт уговора о регулисању обавеза између Владе Црне Горе и КАП-а прослијеђен је КАП-у 1. марта текуће године и ни он није изазвао додатне коментаре.  

Дакле, нацрти свих уговора били су благовремено достављени представницима ЦЕАЦ-а и Ен плус групе. И поред њиховог права да, у случају да сматрају да такви предлози штете интересу компаније, реагују и траже додатна усаглашавања, они то нијесу урадили. Овакав став јасно потврђује озбиљност њихових намјера и „забринутост” за судбину КАП-а. 

Додатно, представници ЦЕАЦ-а и Ен плус групе били су крајње непрофесионални у комуникацији са представницима Дојче банке, тако да ни посљедњу шансу за избјегавање убрзавања наплате кредита, коју им је банка дала путем изјашњавања до петка (до 10 часова), нијесу искористили, нити су банку повратно информисали до предвиђеног рока. 

Овакав однос сматрамо изузетно неозбиљним и вјерујемо да је у позадини таквог става смишљен и намјеран потез усмјерен на штету компаније, запослених и Владе Црне Горе. 

„Забринутост“ за укупну ситуацију се код господина Кузњецова јавила тек јуче поподне, након што је Дојче банка покренула процедуру убрзане наплате кредита, те је тек тада представник Ен плус групе у КАП-у упутио захтјев за одлагање овог поступка. 

Документација коју Влада Црне Горе посједује у вези са комуникацијом свих укључених субјеката потврђује све наведено. 

Како је наш основни циљ сачување КАП-а и спречавање активирања гаранције, изражавамо спремност да представници Владе присуствују састанку који предлаже Кузњецов. Одржавању овог састанка, међутим, треба да претходи заустављање процедуре убрзане наплате кредита, што више није у моћи Владе Црне Горе. 

Додатно истичемо да би, са становишта Владе, обзиром на тежину и комплексност настале ситуације, састанак са конкретним предлозима за њено рјешавање, а не полемика у медијима, био прикладније рјешење.


ПР СЛУЖБЕ
МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА И ЕКОНОМИЈЕ

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?