Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Позив медијима: Почетак међународне серије семинара ,,Заштита животне средине и инжењерство’’

Објављено: 02.04.2012. 17:05 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Први међународни семинар на тему ,,Заштита животне средине и инжењерство’’, одржаће се у Подгорици сјутра, 03. априла, у 09:30х у згради Ректората Универзитета Црне Горе. Семинар организују Министарство одрживог развоја и туризма Црне Горе, Министарство за заштиту животне средине, копна и мора Италије, Универзитет Црне Горе и Амбасада Италије у Црној Гори.

Семинар ће отворити:
Предраг Секулић, Министар одрживог развоја и туризма
Сергио Барбанти, Амбасадор Италије у Црној Гори
Предраг Мирановић, Ректор Универзитета Црне Горе

Овај међународни семинар је посвећен разговорима о најновијим научним достигнућима и технологијама које се примјењују у области животне средине и одрживом искоришћавању природних ресурса. Семинари ове врсте биће организовани сваке године у Црној Гори ради ширења знања о екологији и технологији на академском нивоу. Представници министарстава Црне Горе и Италије, Универзитета, локалних власти, научних институција и међународних организација и др. позвани су да присуствују.

Током сјутрашњег дешавања, група интернационалних научника ће разговарати о најновијим научним достигнућима и технологијама који се примјењују у области животне средине, одрживом искоришћавању природних ресурса и управљања енергијом.

Током јутарње сесије презентације ће бити фокусиране на општи преглед утицаја климатских промјена на океане. Поподневна сесија ће бити посвећена представљању конкретних студија, нарочито о одбрани деликатних еко-система и новим визијама за управљање енергијом.

У наставку можете наћи агенду дешавања као и кратке биографије предавача на семинару.


 Агенда

Предсједавајући: Цхристиан Мелис, Министарство за заштиту животне средине, копна и мора Италије
09:30-09:50 Уводна ријеч
Предраг Секулић, Министар одрживог развоја и туризма
Сергио Барбанти, Амбасадор Италије у Црној Гори
Предраг Мирановић, Ректор Универзитета Црне Горе

09:50-10:00 Јелена Кнежевић, Министарство одрживог развоја и туризма Црне Горе
Искуство Црне Горе у примјени иновативних приступа у областима управљања животном средином и одрживом развоју

10:00-10:45 Антонио Наварра, Центро ЕуроМедитерранео пер ил Цамбиаменти Цлиматици, Леће, Италија
Изазов климатских промјена
10:45–11:15 Пауза
11:15-12:00 Надиа Пинарди, Универзитет Болоње, Италија
Океан сјутрашњице: предвиђања и апликације у океанографији
12:00-12:45 Александар Јоксимовић, Универзитет Црне Горе
ИНВАЗИВНЕ врсте у Медитерану (Јадранском мору) као посљедица климатских промјена
12:45-13:00 Питања и одговори
13:00 – 14:00 Ручак
14:00-14:45 Георг Умгиессер, Институт за маринске науке, Венеција, Италија
15:30-16:00 Питања и одговори, закључци
14:45-15:30 Гианлуца Цассуло, Д’Апполлониа, Ђенова, Италија
,,Паметне мреже и паметни градови’’: нова визија за управљање енергијом у удаљеним и урбаним срединама
15:30-16:00 Питања и одговори, закључци

 

Антонио Наварра је дипломирао физику на Универзитету у Болоњи и докторирао практичну геофизику динамике флуида на Принцетон Универзитету. Наварра је Директор истраживања у Националном институту за геофизику и вулканологију и предсједник ЦМЦЦ-а, интердисциплинарног центра за проучавање климатских промјена и њихових утицаја. Његови научни интереси су фокусирани на науку о динамичким механизмима који контролишу климу на глобалном нивоу, посебно у погледу климатске вариабилности атмосферско-океанског система на годишњим, декадним и стогодишњим скалама користећи статистичке методе, нумеричке симулације и поједностављене моделе. Наварра такође предаје на Универзитету у Венецији и аутор је неколико књига (Ле превисиони дел темпо, Ил Цлима, Нелла спирале дел цлима).

Надиа Пинарди је докторирала примјењену науку и океанографију на Харвард Универзитету. Ради као ванредни професор Океанографије и метерологије на Универзитету у Болоњи и има позицију придруженог истраживача у ИНГВ, гдје је Директор италијанске националне групе оперативне океанографије. Аутор је више од 90 чланака у публикацијама за стручну рецензију („пеер ревиеw“), 10 поглавља у књигама, 2 книге и ко-аутор је 2 ЕЕА извјештаја. Од 2006. године Пинарди је члан Научног управног одбора Европске агенције за животну средину, а од 1995. године предсједава Медитеранском оперативном океанском мрежом (МООН) и научни је координатор неколицини ЕУ пројеката. Пинарди је добила Нансен медаљу Европске Геофизичке Уније (ЕГУ) за океанографију 2007. године и УНЕСЦО Рогер Ревелле медал за рад у Међународној океанографској комисији.

Александар Јоксимовић је докторирао зоологију на Универзитету у Београду. Ради већ 15 година, а тренутно је директор Института за биологију мора, Универзитет Црне Горе, и начелник Лабораторије за рибарство биологије. Његови истраживачки интереси покривају сљедеће теме: Процјена динамичких параметара популација економски значајне рибе, процјена биомасе, МСY (максимални одрживи излов), процјена оптималног изловљавања, процјена улова приднених и пелагичних врста риба. Др. Јоксимовић је такође члан више стручних лица: Комисија међународне научно-истраживачке кооперације, Министарство просвете и науке Црне Горе; Координатор Радне групе за рибарство и марикултуру, Форум привредне коморе Јадранско-Јонске иницијативе; Радна група за ФАО подкомитет за процјену берзе (СЦСА), Рим; Координациони одбор и национална контак особа за ФАО АдриаМед пројекат, Рим; потпресједник ФАО ГФЦМ Комитета за усклађеност, ФАО, Рим

Георг Умгиессер је научник у Институту за маринске науке националног истраживачког савјета у Венецији. Као физичар и океанограф укључен је у развој и примјену хидродинамичних модела. Умгиессер активно ради на проблемима везаним за лагуну Венеције и осталих медитеранских лагуна. Такође је држао часове Океанографије на Универзитету Венеције и Падове (Италија) и водећи је истраживач на Универзитету у Клаипеди (Литванија).

Гианлуца Цассуло, инжењер за животну средину, је шеф Јединице за одрживу енергију Д’Апполоније, са десетогодишњим искуством у одрживо-енергетском сектору. Цассуло има вишегодишње искуство везано за одрживи развој, смањење емисија ЦО2, енергетску ефикасност и обновљиву енергију и радио је како за јавну управу тако и за приватне консултантске куће у неколико земаља, стичући искуство као технички координатор мултидисциплинарних међународних тимова у оквиру програма билатералне сарадње за заштиту животне средине и промоцију одрживе енергије. Стекао је велико искуство у одрживом енергетском планирању на националном, регионалном, општинском и корпоративном нивоу, у Италији и земљама у развоју, гдје је био укључен у креирање политика, стратегија и акционих планова везаних за климатске промјене и нискокарбонски развој.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?