Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Свечано обиљежена прва годишњица од успостављања нотаријата у Црној Гори

Објављено: 22.04.2012. 03:30 Аутор: Биро

Прва годишњица успостављања Нотаријата у Црној Гори данас је на свечан начин обиљежена у Подгорици. На путу пређеном од 2005. када је донесен Закон о нотарима, до данас, нотаријат је увођен у црногорски правни систем опрезно, уз пуно уважавање искуства других земаља прије свега оних у окружењу који су до скора имали исти или сличан систем и традицију, истакнуто је на пријему одржаном у свечаној сали хотела „Премијер“.

Прва година Нотарске коморе више је од јубилеја, не само за црногорски нотаријат већ и за укупни правосудни систем наше државе, рекао је потпредсједник Владе и министар правде и људских права Душко Марковић.

„Имајући у виду циљеве овог рефоромског пројекта, желим да укажем на чињеницу да увођење нотаријата има историјски значај за правни поредак Црне Горе. Доносећи Закон о нотарима пред нама су били и сљедећи циљеви: висок степен правне сигурности у области промета некретнина, растерећење судова и органа управе, брже и ефикасније одвијање правног промета, сигурно остваривање и заштита права и интереса грађанина и правних лица, повјерење у јавне регистре некретнина“, рекао је потпредсједник Марковић, подсјећајући да испуњење ових циљева није био лак посао.

Он је црногорским нотарима поручио да је Министарство правде било и остало поуздан партнер и „кључна брана од негативних политичких утицаја“.

„Нотаријат није само бизнис, он не може бити искључиво добра алтернатива за кућни буџет. Нотар мора полазити од основне премисе да ради у интересеу своје државе и својих грађана, да је сваки његов запис корак напријед на успостављању Црне Горе као слободног, демократског и просперитетног друштва“, казао је Марковић.

Министар је упозорио да Влада и министарство неће дозволити да се закон примјењује у Бијелом Пољу а не примјењује у Никшићу, јер, како је казао „јединствена и потпуна примјена Закона о нотаријату је кључ успјеха“.

Предсједник Нотарске коморе Црне Горе Тања Чепић истакла је да Нотаријат прије свега треба да буде поуздана веза између грађанина и правног система, државе, начин за превенцију многих судских спорова, институција која поуздано и на неутралан начин штити интересе клијената, растерећује рад судова и доводи имовинске правне послове у зону реда и поретка.

У пројекту примјене нотаријата у црногорски правни систем поред самих нотара, значајну улогу имали су Министарство правде и људских права, као носилац пројекта, њемачка организација ГИЗ, као и пријатељске нотарске коморе које су пренијеле своја искуства и општеприхваћене нотарске стандарде.

Предсједник Нотарске коморе БиХ Сефедин Суљевић пожелио је да успостављени „присни односи између нотарских комора двије државе буду настављени и убудуће“.

„И ми смо прелазили тежак пут као и ви сада, али то није ништа ново. Постижете успјехе али имате и проблеме као што смо их и ми имали. Комора и нотари морају тражити подршку министарства и морају успоставити добар партнерски однос, јер само скупа могу напријед“, рекао је Суљевић.

Вернеса Смајкан, представница ГИЗ-а и координатор за БиХ је истакла да је у плану нови регионални пројекат чије ће активности бити усмјерене у јачању капацитета нотарских комора у циљу унапређења њихових знања и вјештина, а такође и на јачању капацитета министарсва правде у надзору над нотарима „како би се успоставио што бољи правни систем“.

Поздрављајући нотарски скуп предсједник Адвокатске коморе Зоран Беговић рекао је да је „на почетку нотарског рада постојала нетрпељивост између Адвокатске и Нотарске коморе, као и принципијелне несугласице“. „Али вријеме је учинило своје и ти односи су управо онакви какви треба да буду“ истакао је Беговић.

Нотарска комора Црне Горе основана је 29. априла 2011. а нотари су почели са радом у јулу прошле године. У Црној Гори сада ради 37 регистрованих нотарских канцеларија. У јануару ове године Нотарска комора је на предлог министра правде кориговала нотарске тарифе у висини од 20 - 50 процената, чиме је висина цијена услуга изједначена са услугама нотара у региону.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?