- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Саопштење: Кластери шанса за равномјернији региона...
Саопштење: Кластери шанса за равномјернији регионални развој
“Пројекат израде Стратегије за одрживи економски раст Црне Горе кроз увођење кластера је почео у септембру 2011. године, са општим циљем доприноса равномјернијем регионалном развоју јачањем конкурентности и капацитета за стварање нових радних мјеста у микро, малим и средњим предузећима, а посебно у мање развијеним општинама, као и да омогући да се користи које произлазе из процеса интеграције у ЕУ и даљег отварања тржишта, што уједначеније прошире на различите економске актере у земљи“ рекао је министар економије др Владимир Каварић на округлом столу „Нацрт стратегије за одрживи економски раст Црне Горе кроз увођење кластера до краја 2016. године“. Министар Каварић је подсјетио да су изради нацрта Стратегије су претходиле фазе мапирања потенцијалних кластера на цијелој територији Црне Горе, рангирања кластера, израде 15 дијагностичких студија потенцијалних кластера, процјена тражње за кључним кластерским производима, и оцјена институционалних капацитета за њену имплементацију.
“Подаци мапирања су показали да на територији Црне Горе постоје 63 потенцијална кластера у којима послује око 6.000 фирми и индивидуалних произвођача и у којима је запослено близу 26.000 лица од чијег рада зависи око 9.000 домаћинстава. Од укупног броја фирми/индивидуалних произвођача који послују у оквиру потрнцијалних кластера у Црној Гори, 17,4% њих се односи на Сјеверни регион, 43,8% на Средишњи док се остатак односи на Приморски регион. Такође, од укупног броја запослених у потенцијалним кластерима Црне Горе, 15% се односи на Сјеверни регион, 41,7% на Средишњи, док се 43,3% односи на Приморски регион. Од укупног броја домаћинстава која зависе од запослености у оквиру предузећа/индивидуалних произвођача у кластерима, 20,4% се односи на Сјеверни регион, 31,7% на Средишњи и 47,9% на Приморски регион. Имплементација Стратегије за одрживи економски раст Црне Горе кроз увођење кластера, између осталог треба да допринесе кроз валоризацију ресурса у области пољопривреде, туризма и дрвопрераде на Сјеверу, али и кроз валоризацију свих расположивих ресурса у држави” нагласио је министар Каварић.
“Пуна имплементација Стратегије ће подразумијевати и финансирање кластерских иницијатива из интерних и екстерних извора финансирања, односно државног буџета, ЕУ фондова, медјународних организација и сл” истакао је министар економије.
Мала и средња предузећа у ЕУ чине око 99% с свих активних предузећа, запошљавају између 60%-80% укупне ангажоване радне снаге, и учествују са 60% у БДП-у Европске уније. При томе, око 40% запослених у ЕУ, ради у предузећима која су чланови кластера. У мање развијеним земљама и регионима, мала и средња предузећа могу бити носилац развоја само ако су међусобно повезана и ако то повезивање ствара синергетски ефекат. Стога је развој кластера, као географске концентрације сродних предузећа и придружених институција, најефикаснији начин за повећање конкурентности и развијености региона и државе кроз повећање конкурентности самих предузећа у кластеру.
Растислав Врбенски, стални координатор Система УН и стални представник УНДП Црној Гори је истакао да је у 21 општини у Црној Гори идентификовани 63 кластера у које је уврштено укупно 6,200 компанија и око 26,000 радних мјеста, од којих директно зависи скоро 9,500 домаћинстава. Врбенски је посебно нагласио да су на сјеверу Црне Горе, гдје је готово 10 одсто територије под заштитом, Уједињене нације посебно фокусиране на развој такозваних “зелених“ послова, удруживање у бизнис кластере представља формулу за одрживи економски развој.
“Наше недавно истраживање показало је да су заштићена подручја у Црној Гори генерисала 106 Еура по глави становника у 2010, односно 2.2% ГДП-а. Заштићена подручја располажу капацитетом да од туриста и посјетиоца који долазе ради рекреације генеришу чак 19 милиона еура већи годишњи приход него што је то тренутно случај са приходом од наплате уласка” нагласио је Врбенски. Он је посебно истакао значајан потенцијала у остварењу уштеда у потрошњи електричне енергије кроз удруживање у бизнис кластере које се могу се ре-инвестирати у развој услова за покретање бизниса и отварање нових радних мјеста.
Округли сто „Нацрт стратегије за одрживи економски раст Црне Горе кроз увођење кластера до краја 2016. године“ организовало је Министарство економије и Систем Уједињених нација у Црној Гори са циљем упознавања представника и представница државних институција, приватног сектора и пословних удружења са нацртом стратегије за одрживи економски раст кроз увођење кластера до краја 2016. године.
Организовањем у динамичне производне мреже и развојем стратешких односа са другим фирмама и институцијама такозвани „кластер“ приступ ће локалним фирмама - са нарочитим нагласком на сјевер земље - помоћи да учине корак даље од појединачних капацитета, у циљу побољшања компетитивних предности које треба да се заснивају на економијама уштеде, иновација и стицања нових знања. Сврха пројекта ”Израда стратегије за одрживи економски раст у Црној Гори кроз увођење кластера до краја 2016. године“ је помоћ у јачању компетитивности одабраних кластера и мрежа малих и средњих привредника у Црној Гори и олакшавање њиховог приступа тржишту. На тај начин треба да дође до правичније интеграције малих и средњих бизниса у домаће и међународне ланце операција и набавки, уз појачану динамику, колективну ефикасност, продуктивност и одржива пословна партнерства са инвеститорима из приватног сектора.
ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ