Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Излагање предсједника Владе Игора Лукшића на отварању друге предузетничке конференције „Запошљавање кроз призму предузетништва“

Објављено: 18.05.2012. 16:55 Аутор: Биро

 

Овдје можете преузети транскрипт изјаве за медије предсједника Владе Игора Лукшића након конференције ,,Запошљавање кроз призму предузетништва".
 
Излагање предсједника Владе Игора Лукшића на тему „Запошљавање кроз призму предузетништва“

 

Подгорица, 18. мај 2012. године

 
Поштоване даме и господо,

Добар дан свима! Велико ми је задовољство да имам прилику да вам се данас обратим на тему „Запошљавање кроз призму предузетништва“.

Задовољство ми је да учествујем у раду конференција као што је данашња, поготово што она добија карактер традиционалног. Другу годину за редом на предузетничкој конференција у организацији Економског факултета у Подгорици у сарадњи са Инвестиционо-развојним фондом и Дирекцијом за развој малих и средњих предузећа имамо прилику да заједно размотримо актуелне изазове пред којима се налази црногорско друштво, као и сагледамо активности које спроводима на плану ублажавања негативних ефеката економске кризе и смањења незапослености.

Задатак сваке озбиљне државе и њене администрације која држи до своје будућности јесте да се потруди да ствара амбијент који подстиче сваког појединца, да препозна и подстакне његове активности и најбоље квалитете. Мјера успјеха у томе је степен изградње система који ће знати да подржи здраву и добру пословну идеју, који ће дати слободу њеној креативности и поздравити њен успјех.

Често се запитамо који су то значајни тренуци у животима свих нас. Да ли је један од тих тренутака, онај када нам се створи шанса за првим послом? Мислим да свакако јесте. Али да ли је то увијек посао из наших младалачких снова или средњошколских и студентских амбиција? Најчешће није. Али, он је улазница у један нови свијет који нам отвара нове могућности.

Предузетништво, чини ми се као што је већ истакнуто, није никад било толико важно као данас када се свијет суочава са крупним изазовима који превазилазе оквире глобалне економије, када се доводи у питање читав концепт и када се доводи у питање читав низ успостављених пракси, рутина, понашања... Не вјерујем да овдје ико поставља питање зашто је то тако. Зато што је предузетништво изузетна снага која нас води напријед својим огромним утицајем на раст, опоравак и друштвени прогрес кроз подршку иновацијама, генерисања запошљавања и снажења социјалне основе друштва, али и подстицањем вриједности слободе и самоодговорности.

Анализе кретања током глобалне економске кризе указују да су земље које су имале јак сектор малих и средњих предузећа много успјешније и брже у превазилажењу економских изазова. Потврђујући и овом приликом да је предузетнички концепт основ флексибилног економског система. Зато оно има посебан значај за мале системе који су у значајној мјери изложени спољном економском утицају.

Запошљавање младих је константан изазов инклузивном развоју друштва. Данас се млади људи широм свијета, на нашу срећу у Црној Гори нешто у мањем проценту него што то глобални показатељи показују, сусрећу са порастом незапосленошћу. У тешкој економској ситуацији најчешће су и највише погођени они који по први пут траже одговарајуће запослење - тинејџери, студенти, високошколци.

Младим људима је сада, више него икада раније, потребна подршка. На нама је да чинимо све што је у нашој могућности да им обезбиједимо прилику да стекну вјештине и радну етику која се стиче на послу. То је важно због њихове будућности, то је заправо важно због укупне будућности нашег друштва.

Разумијемо реалност. Младима треба дати шансу да се искажу кроз запошљавање. Стога и спроводимо активности које отварају могућности младима да добију подршку кроз стажирање, волонтерски рад, обуке и стручно оспособљавање. Преко Дирекције за развој малих и средњих предузећа, Завода за запошљавање, Инвестиционо-развојног фонда подстичемо послодавце који су вољни да пруже подршку појединцу и стварајући му прилику да развију своје професионалне вјештине. Истовремено тиме дајући подршку расту и сопственог бизниса. Нова шанса ће бити и програм који ће ИРФ реализовати посредством кредитне линије ЕИБ-а, у износу од 50 милиона еура.

Поштоване даме и господо,

Црна Гора је свакако земља великих потенцијала, природних али и људских, и има шансу да своју препознатљивост јача управо на начин што ће јачати свој приватни сектор, односно мала и средња предузећа као носиоце предузетништва. Наша свеукупна разноликост, природна, климатска, културна, привредна је наш највећи потенцијал и шанса. Реализацијом дефинисане економске политике треба подстаћи, охрабрити и олакшати отварање нових послова, нових предузећа, као и раст постојећих. Увјерен сам да је пут за развој црногорске економије у подстицању свих, поготово младих људи, да пређу линију и постану успјешни предузетници.

Сигуран сам да многи данас имају жељу, снагу, спремност и снове да то и постану. Предузетништво је начин живота. То је моћна снага у нама која нас води ка остварењу снова, често и упркос могућностима које то доводе у питање и сумњама других. Безброј је примјера: Гоогле, Фејсбук и Аппле су основали студенти. И Мајкрософт је основао Бил Гејтс док је био студент. Окружени сте приликама да будете предузетник. Истовремено то претпоставља да вријеме користите максимално и да се хватате у коштац и успјешно превазилазите изазове са којима се суочавате и филтрирате их кроз призму бизниса.

Предузетништво стога јача и пословну храброст. Оно није свакако лак пут. Али треба подсјетити да све оно што је вриједно за човјека најчешће тражи пуну посвећеност и његову пуну опредијељеност да се бори да то и оствари. Да ли су сви склони предузетништву? Наравно да нису, и не виде се сви млади људи у свом приватном бизнису. Али да ли је важно предузетнике охрабрити и подржати? То свакако јесте, јер они генеришу нове шансе и омогућавају отварање радних мјеста за оне који нису склони сопственој иницијативи каква би могла бити неки приватни бизнис.

Недавно пуноправно чланство Црне Горе у СТО чини нам доступним велика свјетска тржишта. Нема оправдања за нашу уздржаност, да не кажем у том смислу и лијеност. Наша заједничка снага као друштва све ће се више одражавати у способности да добре идеје препознамо, реализујемо и понудимо као практична рјешења на домаћем, али и тржиштима ван наших граница.

Сигуран сам да ће се ‘’добро из Црне Горе’’ наћи на многим тржиштима. Знам да имамо довољно амбиције, знања и сопствене радне снаге да своје производе и услуге учинимо препознатљивим обиљежјима наше земље и да нас други виде управо кроз квалитет који ћемо понудити.

У 21. вијеку предузетничко размишљање није само пословно, већ животно размишљање. Друштво које његује иновативан и предузетнички дух прати свјетске глобалне токове, и гради своју будућност. Напори Владе су усмјерени на стварање добрих, дугорочних планова за све. Посебно младе, слободоумне, способне и креативне каквих у Црној Гори има доста. У том смислу и нови приступ улози науке и подстицању концепта истраживања и развоја има своје посебно мјесто у тој дугорочној стратегији.

Ви који размишљате о предузетништву искористите оно што вам се нуди и немојте посустајати. Често се питате да ли да наставите путем којим сте кренули. Да ли да одустанете од постављених циљева? Свакако да не. Никада не треба одустати! Треба показати знање, и треба се такмичити са конкуренцијом.

Зато треба играти на карту која добија. Заврнимо рукаве и радимо заједнички и више и боље; јачајмо нашу економију; пружимо генерацијама које долазе и више од оног што смо мислили да можемо. Зар не треба да се запитамо одакле тако ниска партиципација на тржишту рада у Црној Гори и тако пуно неактивних, а радно способних? Не можемо очекивати да други рјешавају проблеме, умјесто нас самих. Зато треба показати да можемо да наставимо да производимо мале и велике компаније сјутрашњице. Увјерен сам да за многе од вас тај пут није само могућ, већ можда управо почиње данас.

Хвала!

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?