Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Неопходна ефективна примјена законодавства у животној средини

Објављено: 18.05.2012. 22:03 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Ministarstvo održivog razvoja i turizmaДанас је у Подгорици у организацији Министарства одрживог развоја и туризма и Привредне коморе Црне Горе одржан Округли сто на тему „Успостављање одрживог система за управљање амабалажним отпадом у Црној Гори“. Скупу су присуствовали представници јединица локалне самоуправе, привредног сектора, представници невладиних организација и комуналних предузећа. Учеснике скупа поздравио је госп. Алберто Цаммарата, шеф сектора за политику, европске интеграције и трговину у Делегацији ЕУ у Црној Гори, који је указао да ће у предстојећој фази комуникације која се односи на процес преговарања посебна пажња бити посвећена поглављу животне средине. У складу са тиме, Европска комисја ће тражити да Црна Гора достави план за ефективну имплементацију законодавства у овој области.

Помоћник министра одрживог развоја и туризма Синиша Станковић упознао је присутне са новинама садржаним у Закону о управљању отпадом који је Скупштина Црне Горе усвојила крајем 2011. године, као и са ситуацијом и искуствима Главног града Подгорице и Општине Херцег Нови у вези прикупљања и количина комуналног отпада, као и о количина селектираног отпада, посебно амбалажног. Током презентације помоћник министра Станковић је упознао присутне и са активностима које Министарство одрживог развоја и туризма спроводи у вези са припремом тендерске документације за додјелу концесије за управљање посебним врстама отпада, укључујући и амбалажни отпад.

Учесници Округлог стола упознати су са најбољим праксама у Европској унији и са могућностима успостављања одрживог система управљања амбалажним отпадом у Црној Гори. Европску праксу црногорским привредницима представили су Цхристиан Стиглитз, независни међународни експерт из ове области, Wиллиам Вермеир, директор белгијске организације за управљање амбалажним отпадом ФостПлус и Сабине Стрнад, менаџер за одрживи развој компаније Цоца-Цола Хеллениц. У инспиративним дискусјиама наглашено је да је изузетно важно да се успостави одговарајући партнерски однос између органа државе управе, јединица локалне самоуправе, привредних субјеката, невладиних организација и грађана. Истакнуто је и да искуства Аустрије и Белгије упућују да није добро да се исксутва из једне средине преносе у другу, јер свако мора бити одговоран за спровођење законодавства у овој области и организовање послова у складу са сопственим специфичностима и могућностима.

Приједлог привреде за успостављање система за управљање амбалажним отпадом у Црној Гори изнијела је Тања Душанић, директор за корпоративне и правне послове компаније Старбев – Требјеса. Она је казала да је успјешна пракса у управљању амбалажним отпадом она која је у хармонији са животном средином, економијом и науком, а друштвено и политички је оправдана.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?