Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Исправка саопштења Министарства финансија поводом смањења кредитног рејтинга од стране агенције Стандард анд Поор’с објављеног 13.06.2012.

Објављено: 14.06.2012. 22:21 Аутор: Ивона Михајловић
Обавјештавамо јавност да је у јучерашњем саопштењу поводом смањења кредитног рејтинга од стране агенције „Стандард анд Поор’с“ грешком у формулацији саопштено: “ Слабији кредитни рејтинг, по оцјени „Стандард анд Поор’с“-а посљедица је и недовољно добре спољнополитичке позиције Црне Горе и ограничених административних капацитета, као и недостатка монетарне флексибилности “ умјесто: Слабији кредитни рејтинг, по оцјени „Стандард анд Поор’с“-а посљедица је и недовољно добре екстерне позиције Црне Горе (прије свега се мисли на платно-билансну позицију) и ограничених административних капацитета, као и недостатка монетарне флексибилности.

Такође желимо да истакнемо, да се у извјештају поменуте кредитне рејтинг агенције наводи и да је виђење економског потенцијала земље, охрабрено и изгледима за приступање Европској унији, што ће утицати на јачину рејтинга. У наставку интегрално саопштење:


Кредитна рејтинг агенција „Стандард анд Поор’с“ у посљедњем извјештају снизила је Црној Гори кредитни рејтинг са оцјене ББ на оцјену ББ-. Истовремено, Црној Гори је унапријеђена оцјена оутлоок-а са негативног на стабилни.

Аналитичари „Стандард анд Поор’с“ –а, сагласни су са процјенама Министарства финансија, да ће раст БДП-а бити на нивоу 0.5% ове године, а њихове прогнозе заснивају се на оцјени да је програм фискалне консолидације доведен у питање због успоравања економског раста и наставка акумулирања пореских и других дуговања у привреди. Такође, вјерују да би, евентуална плаћања по основу активирања датих гаранција, додатно оптеретила државни буџет.

Смањење рејтинга одражава став Агенције да се држава суочава са растућим изазовима у настојањима да стабилизује ниво државног дуга, имајући у виду слабљење економије, притиске који произлазе из потенцијалних обавеза, као и смањење спољњег финансирања банака. Слабији кредитни рејтинг, по оцјени „Стандард анд Поор’с“-а посљедица је и недовољно добре екстерне позиције(прије свега се мисли на платно-билансну позицију) Црне Горе и ограничених административних капацитета, као и недостатка монетарне флексибилности. У извјештају поменуте кредитне рејтинг агенције наводи се и да је виђење економског потенцијала земље, охрабрено и изгледима за приступање Европској унији, што ће утицати на јачину рејтинга.

Са друге стране промјена оутоок-а из негативног у позитивни, охрабрује, посебно имајући у виду чињеницу да су многе чланице Евроспке уније попут Финске, Луксембурга, Холандије, Аустрије, Француске, Белгије, Естоније, Италије, Словеније, Португалије оцијењене као земље са негативним оутлоок-ом.

Стабилан оутлоок је, према ставу „Стандард анд Поор'с“-а, баланс у погледу ризика од утицаја могућих даљних погоршавања у спољњем окружењу на спремност Владе Црне Горе да настави реформе у циљу превазилажења економских слабости. Према овом сценарију, државни дуг и ниво дефицита могли би порасти до нивоа који није у складу са тренутним фискалним процјенама Агенције.

Захваљујући стабилном оутлоок-у, Агенција може повећати кредитни рејтинг, уколико држава имплементира започете реформе у дијелу тржишта рада и пословног окружења, што би могло допринијети побољшању економске конкурентности и диверзификације економије, као и повећавању капацитета у кључним секторима, док би се спољње и фискалне неравнотеже смањиле.


ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?