Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Почела ИВ серија јавних трибина о евроатлантским интеграцијама у јединицама локалних самоуправа - „Спеакинг тоур“

Објављено: 12.11.2012. 22:12 Аутор: Биро








Транскрипт излагања потпредсједника Владе Вујице Лазовића на другој трибини о евроатлантским интеграцијама можете преузети овдје.



Првог дана одржавања ИВ Серије јавних трбина о евроатлантским интеграцијама у јединицама локалних самоуправа - „Спеакинг тоур“ 12. новембра 2012, коју организују Амбасада Републике Словачке у Подгорици у сарадњи са Координационим тимом за имплементацију Комуникационе стратегије о евроатлантским интеграцијама Црне Горе, амбасадама држава чланица НАТО акредитованим у Црној Гори, академским институцијама и јединицама локалне самоуправе, организоване су трибине на Економском факултету Универзитета Црне Горе и на Универзитету Доња Горица. 

На трибинама су учествовали потпредсједник Владе ЦГ за економску политику и финансијски систем и министар за информационо друштво и телекомуникације проф. др Вујица Лазовић, Њ. Е. амбасадор Републике Словачке у Црној Гори Франтишек Липка, Њ. Е. амбасадор Републике Словеније у Црној Гори Владимир Гаспарич, експерти из Словачке - бивши министар одбране и садашњи предсједник Одбора за одбрану и безбједност у Парламенту Републике Словачке и шеф Делегације Парламента Републике Словачке при Парламентарној скупштини НАТО Јарослав Башка, генерални директор у Генералној дирекцији министра вањских послова Републике Словачке амбасадор Михал Котман, генерални секретар Словачке атлантске комисије Роберт Вас, замјеник команданта бригаде Копнене војске (припадник В контигента ВЦГ у мисији ИСАФ у Авганистану-штабни официр у Мазар-и-Шарифу) потпуковник Зоран Божовић, професор Економског факултета Маја Баћовић, предстваник Универзитета Доња Горица Иван Јоветић, предсједник УО и извршна директорка НВО ЦЕМИ Златко Вујовић и Николета Томовић, финансијски директор Д.О.О. Wатер Гроуп - Фабрика воде “Суза” Миро Перовић и представник Студентског парламента Универзитета Црне Горе Милош Павићевић

Током излагања и кроз одговоре на питања посјетилаца, било је ријечи о досадашњим достигнућима и будућим очекивањима Црне Горе на евроатлантском путу након позитивних порука из Завршне декларације са Самита НАТО у Чикагу, затим историјском, политичком, безбједносном и војном аспекту НАТО, актуелном Стратешком концепту, кључним принципима, политици отворених врата, трансформацији НАТО у складу са потребама времена, међународним мисијама, искуствима Словачке и Словеније током њиховог процеса приступања и након оствареног чланства. 

Полазећи од чињенице да у НАТО улази цијело друштво, на основу препознатог значаја, интересовања и уочених могућности, организатори су избором самих панелиста и циљних група посебан акценат дали економском аспекту кроз указивање на могућности за привреднике који путем НАМСА кодификационог система могу искористити потенцијале тржишта 28 држава чланица НАТО. Указано је на значај чланства у НАТО у стварању сигурног и повољног амбијента за прилив страних директних инвестиција, позитивној квалитативној промјени структуре инвестиција, у одређивању што бољег кредитног рејтинга, у обезбјеђењу од некомерцијалних ризика који се другачије на могу обезбиједити, и у погледу других значајних економских показатеља. 

Базирано на досадашњим позитивним искуствима других држава, посебна пажња посвећена је и могућностима које такав процес пружа студентима и будућим академским грађанима кроз стварање безбједносно дугорочно извјесног амбијента.

Панел дискусије ће се наставити наредних дана у Херцег Новом, Будви, Даниловграду, Никшићу, Пљевљима, Бијелом Пољу и Беранама.


Координациони тим за имплементацију Комуникационе стратегије о евроатлантским интеграцијама Црне Горе

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?