- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Делегација Владе ЦГ, коју предводи Андро Дрецун, п...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Делегација Владе ЦГ, коју предводи Андро Дрецун, помоћник министра одрживог развоја и туризма за климатске промјене учествује на 18. Конференцији УН о промјени климе у Дохи
Објављено: 08.12.2012. • 22:55 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Доха је домаћин климатским разговорима који са собом носе мноштво очекивања укупне свјетске јавности и наду да ће преговори резултирати одговорним односом ка питању од пресудног значаја за будућност планете.
Конференцију је отворио предсједавајући Њ. Е. Абдуллах бин Хамад Ал-Аттиyах.
И ове године кључно питање преговора на експертском и политичком нивоу је постизање договора о правно-институционалном модалитету другог обавезујућег периода након истека периода важења Кјото протокола крајем 2012. године. Поред будућности Кјото протокола и механизама за његову примјену, кључна питања којима ће се делегације 195 држава чланица бавити, обухватају и будући свеобухватни климатски режим који се треба договорити до 2015. године а који треба ступити на снагу у периоду након 2020. године а који треба да обезбиједи стабилизацију повећања температуре атмосфере на испод 2°Ц. Питања која се разматрају су и питања финансирања активности на смањењу узрока климатских промјена као и прилагођавања на негативне последице истих. Питања од значаја такође обухватају и дефинисање нових тржишних механизама за трговање у циљу смањења емисија штетних гасова, трансфер технологија, дефорестација (РЕДД +), проблеми изградње капацитета у области климатских промјена, екукација и укључивање јавности.
На маргинама Конференције г-дин Андро Дрецун је одржао састанак са извршном директорком Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ), г-ђом Наоко Ицсхи (Наоко Иси), представницом Јапана у ГЕФ-у, приликом којег је истакао посвећеност Црне Горе укупном процесу УНФЦЦЦ-а, Миленијумским циљевима и правцима РИО+20 Конференције. Црна Гора ће у том правцу и приступити изради нове Стратегије одрживог развоја.
Такође, г-дин Дрецун се захвалио и Влади Јапана на досадашњој подршци Црној Гори, која је доказ изузетно добре билатералне сарадње Црне Горе и Јапана.
Г-ђа Наоко је навела да ће се сарадња Црне Горе и Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ) наставити на високом нивоу.
Конференција је највиши конститутивни орган Конвенције о климатским промјенама, коју чине опуномоћене државне делегације земаља уговорница. Оквирна конвенција УН о промјени климе (у даљем тексту Конвенција) усвојена је на Конференцији УН о развоју и животној средини 1992. године у Рио де Жанеиру, када је исту потписало 166 земаља. Марта мјесеца 1994. године Конвенција је ступила на снагу, а годину дана касније у Берлину, одржано је Прво засједање Конференције земаља уговорница Конвенције и од тада се годишња засједања редовно одржавају.
Основни циљ Конвенције је да се смање емисије гасова са ефектом стаклене баште као посљедица људских активности, како би се зауставило даље загријавање атмосфере које има за посљедицу глобалну промјену климе и подизање нивоа свјетског мора. Црна Гора је чланица Оквирне УН Конвенције о климатским промјенама од 27. јануара 2007. године, а Кјото протокола од 2. септембра 2007. године.
Везани чланци:
Министар Радуновић на Кран Монтана Форуму 15.11.2024.
Свјетски дан урбанизма 11.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?