- Влада Црне Горе
Потпредсједник Владе и министар правде Душко Марко...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Потпредсједник Владе и министар правде Душко Марковић сусрео се са представницима невладиних организација које прате област правосуђа
Објављено: 26.12.2012. • 21:15 Аутор: Биро
Министарство правде је у 2012. години остварило значајну пројектну сарадњу са невладиним организацијама које прате област правосуђа и тиме отворило простор за још интензивнију сарадњу у наредној години, сагласили су се потпредсједник Владе и министар правде Душко Марковић и представници Акције за људска права, Центра за демократију и људска права, Центра за грађанско образовање, Центра за мониторинг, Европског покрета у Црној Гори, 4Лифе-а, Грађанске алијансе, Хелсиншког комитета за људска права и Института „Алтернатива“, на данашњем састанку одржаном у Вили „Горица“.
Потпредсједник Марковић је упознао саговорнике са активностима које ће бити у врху приоритета агенде Министарства правде у наредној години попут израде нове Стратегије реформе правосуђа измјена Кривичног законика и Законика о кривичном поступку, финализације рада на Закону о накнади штете жртвама кривичних дјела, израда Закона о алтернативним санкцијама и новог Закона о извршењу кривичних санкција, са пројектом рационализације судске мреже и с тим у вези позиционирањем прекршајних органа у тој мрежи, те са приоритетима кад је ријеч о европској агенди Црне Горе попут израде акционих планова за поглавља 23 и 24. Он је позвао невладине организације да дају свој допринос изради ових докумената кроз експертске анализе, сугестије и учешће на раправама које се у ове сврхе организују.
На састанку је било ријечи и о Уставним измјенама као питању које је од круцијалне важности како за реформисање правосуђа тако и за остваривање европских аспирација Црне Горе, а у контексту мишљења Венецијанске комисије на предлог измјена овог правног акта али и расположења и спремности на финализацију ових активности код свих политичких актера.
Заједнички је оцијењен као успјешан и модел радних група за преговарачка поглавља који обухвата и представнике НВО и констатован напредак у сарадњи и у том смислу.
Теа Горјанц Прелевић, Марија Вуксановић, Далиборка Уљаревић, Златко Вујовић, Момчило Радуловић, Саша Мијовић, Борис Раонић, Слободан Франовић и Стево Мук изнијели су мишљења о начину на који унаприједити сарадњу са Министарством и навели кључне пројекте на којима ће организације цивилног друштва чији су они представници радити у наредном периоду.
У том смислу, договорено је да ће комуникација овог министарства и невладиних организација бити интензивирана кроз редовну размјену програмских материјала а позиви невладиним организацијама да дају своје активно учешће видљивији.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?