- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење: Неопходно управљање квалитетом инжењерс...
Саопштење: Неопходно управљање квалитетом инжењерске струке у Црној Гори
Неопходно је заједнички радити на прихватању европских стандарда и најбоље свјетске праксе у инжењерској струци у Црној Гори - закључено је на састанку министра одрживог развоја и туризма Бранимира Гвозденовића и предсједника Инжењерске коморе Бранислава Главатовића са сарадницима. Такође, саговорници су се сложили да је неопходно заједничком координацијом превазићи отворена питања која се тичу едукације кадрова у овој области, учешћа планерске струке у раду Коморе, те мониторинга неквалитетног и несавјесног рада. Састанак је организован са циљем разматрања три области које су кључне за даље фукционисање Коморе: нормативни оквир, конкурентност кадрова у Црној Гори и њихов квалитет као предуслов процеса европских интеграција.
Један од фокуса састанка био је како повећати одговорност за извршени посао. Наиме, према важећим законским рјешењима, провјеру и оцјену техничке документације за градњу не врши орган који издаје дозволу, већ струка. Односно, независни лиценцирани субјект који ради документацију и ревизију те документације, одговара за њен квалитет и усклађеност са законским нормама. Овакво рјешење представља шансу за развој капацитета у области инжењерства, али и значајну обавезу. Зато је од стране Министарства оцијењено да је потребна интензивна контрола рада свих субјеката који су лиценцирани код Коморе, као и добра имплементација система осигурања од одговорности. Једино тако, квантитет и квалитет кадрова у пројектовању, планирању и изградњи биће балансирани.
Као важно питање препозната је и неопходност активног учешћа просторних планера у раду Коморе, као и свих струка које су дио израде једног планског документа. Стога је предложено да се, путем заједничког радног тијела, траже нови модалитети укључивања сектора планирања у рад ове организације. Као једна од могућности предложено је и разматрање евентуалног оснивања секције планера унутар Коморе.
Такође, договорено је да се размотри увођење лиценци са ограниченим роком важења, које би се односиле на донације, грантове и сл.
У контексту финансирања рада Коморе и мониторинга над истим, наглашено је да се очекује доношење Тарифника о минималним цијенама услуга, као и Правилника о контроли примјене минималних цијена. То ће, како је речено, омогућити боју контролу цијена услуга чланова, као и онемогућити нелојално тарифирање.
Сви учесници састанка сагласили су се да постоји квалитетна сарадња на пројекту увођења Еурокодова у Црну Гору, као основе квалитета у грађевинарству. Пројекат увођења еурокодова реализује се са аустријским и француским институтом за стандардизацију. Сврха је Стварање предуслова за усклађивање националних прописа и стандарда за прорачун конструкција са прописима и стандардима ЕУ, као и изградња капацитета за њихово успјешно усвајање, имплементацију и употребу. У том контексту, Гвозденовић је посебно истакао: Потребно је да имамо добру понуду, брзину и ефикасност у овом сектору. Једино тако ћемо бити конкурентни, квалитетни, и обезбиједити мјесто на тржишту.
Закључено је да ће се формирати тим од представника Министарства и Коморе чији ће циљ, између осталог, бити интензивна комуникација на оперативном нивоу.
Заједнички је констатована изузетно добра сарадња Коморе и Министарства која ће се даље поспјешивати, како би се додатно привукле инвестиције и ангажовао постојећи инжењерски кадар у Црној Гори. Као посебно значајан истакнут је предстојећи пројекат Претварања неформалних насеља у формална који ће бити велика шанса, али и велики изазов за инжењерску струку, обзиром да је планирано да се, током његове имплементације, врши провјера статичке и сеизмичке стабилности свих објеката чији власници буду поднијели захтјев за легализацију.