Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан Шести састанак Надзорног комитета за праћење имплементације Интегрисаног програма сарадње Црне Горе и Уједињених нација

Шести састанак Надзорног комитета за праћење имплементације Интегрисаног програма сарадње Црне Горе и Уједињених нација за период 2010-2016, којим су ко-предсједавали Игор Лукшић, потпредсједник Владе и министар вањских послова и европских интеграција и Растислав Врбенски, стални координатор система Уједињених нација у Црној Гори, одржан је данас у Подгорици.

У уводном обраћању, потпредсједник Лукшић је истакао да су у протеклом периоду реализовани бројни пројекти који су допринијели унапређењу свеукупног развоја Црне Горе и остварењу напретка у примјени стандарда УН-а у различитим областима. Он је истакао да је томе посебно допринијела примјена модела ’’Дјелујући као један’’ и развијање програмског оквира, кроз заједничке редовне консултације.

Стални координатор УН у Црној Гори Растислав Врбенски захвалио је представницима Владе на изузетној сарадњи у примјени Интегрисаног програма УН и представио конкретне резултате примјене програма у протеклој години. Он је оцијенио да се “Принцип рада ‘Дјелујући као један’ показао као ефикасан оквир кроз који Систем УН удружује снаге ради пружања подршке Црној Гори у остваривању националних приоритета, на првом мјесту у приступању Европској унији”, подсјећајући на ријечи Генералног секретара УН током прошлогодишње историјске посјете, који је том приликом истакао да је Црне Гора успјешан примјер спровођења оквира “Дјелујући као један”.

На састанку су размотрени резултати Интегрисаног програма у 2012. години, по основу три стуба Социјално укључивање, Демократско управљање, Одрживи економски развој и животна средина и оцијењено да остварени резултати чине добру основу за наставак имплементације програма у овој години.

Данас је је усвојен и Годишњи план рада за 2013. годину који представља наставак пројеката, уз додатни акценат на препознатим приоритетима у процесу реформи и интеграција у ЕУ: социјална инклузија – реформа система социјалне и дјечје заштите, инклузија маргинализованих група, родна равноправност и родно мотивисано насиље, подршка реформи у области здравства, подршка и рјешавање положаја избјеглица, јачање система азила и спрјечавање апатридије; програми реформе правосуђа, подршка изради законске регулативе и на нивоу секундарног законодавства јачање капацитета за ефикасну примјену закона; пројекти у сектору безбједности (демилитаризација и контрола наоружања) и бројни пројекти у области економског развоја и животне средине. Укупни планирани буџет за имплементацију Годишњег плана износи 16,245,978 УСД, од чега недостајућа средства износе 5,069,244 УСД.

Закључено је да је у наредном периоду један од главних изазова, али и интерес Црне Горе, оснаживање донаторске координације и помоћи као и заједничко привлачење донатора.

На састанку је разговарано о статусу реализације пројекта УН Еко-зграда, те представљена пројектна идеја о оснивању регионалног центра за одрживи развој са сједиштем у Црној Гори.

МИНИСТАРСТВО ВАЊСКИХ ПОСЛОВА
И ЕВРОПСКИХ ИНТЕГРАЦИЈА

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?