Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Излагање потпредсједника Марковића на стручној расправи „Реформа судства у Црној Гори“

Објављено: 29.03.2013. 16:20 Аутор: Биро
     

Излагање потпредсједника Марковића на стручној расправи „Реформа судства у Црној Гори“

Поштовани организатори и цијењени учесници стручне расправе,

Дозволите ми да се на почетку свог обраћања прије свега захвалим Грађанској алијанси као организатору скупа и приређивачу извјештаја о мониторингу рада судова за 2012. годину јер се пред нама налази изванредан преглед свега што је урађено и оног што тек треба у области реформе судства у Црној Гори; јасно и гласно указано је на недостатке, али и на квалитете досадашње реформе, интервјуисани су грађани који користе услуге суда, али и судије и стране у поступку, и то све из здраве професионалне перспективе која се не либи да се критички осврне на недостатке нити да похвали резултате.

С правом сте препознали потребу уједначавања судске праксе, јачања судске статистике, потребу континуиране едукације носилаца судијских функција, јачања односа са јавностима (лаичком, стручном и медијском), те питање просторних капацитета, финансијске независности, техничких и информатичких знања и вјештина. Нарочито сам задовољан констатацијом из извјештаја о сарадњи цивилног сектора и институција судске власти, јер партнерска сарадња и промтни одговори не само да доприносе објективности и тачности извјештаја, већ потврђују исправност одлуке да се отвори најшири друштвени дијалог о кључним питањима у нашем друштву данас. И не само дијалог, већ и укљученост свих сектора друштва у главне токове, а невладин сектор у том процесу мора имати значајну улогу.

А урадили смо заиста много. Квалитетно имплементирамо донијете системске законе о судовима, о државном тужилаштву и о Судском савјету, након усвојене Анализе о потреби рационализације правосудне мреже, радимо на плану имплементације ове анализе, и свакодневно смо корак ближе отварању преговора у поглављима 23 и 24.

Међутим, владавине права и правне сигурности нема без поузданог, независног и одговорног правосуђа. И ту је кључ, овом премисом реформа отпочиње, овим се резултатом реформа окончава. Искористићу ову прилику и поновити оно што сам у истој овој свечаној сали казао прије непуних годину дана: јасно и чврсто позиционирање правосуђа у Уставу претпоставка је његове независности, независно правосуђе је услов правне државе и владавине права, а владавина права је услов за даљи прогрес Црне Горе. На Парламенту је да одлучи, али су моја очекивања да ћемо успјети да покажемо политичку зрелост и демократски капацитет како бисмо измјенама Устава у овој години крунисали нашу вишегодишњу реформу правосуђа.

Ипак, и Устав се, па и у црногорским условима, брже мијења, од свијести појединца. Зато сви као грађани морамо дати максимум да подигнемо ниво културе суђења у Црној Гори, да афирмишемо суд тако што ћемо пресуде доносити у суду а не од стране лаичке јавности, али и да њиховим коришћењем промовишемо алтернативне методе рјешавања спорова и подстичемо систем ресторативне правде, да афирмишемо институције система умјесто да их негирамо, да јачањем институција јачамо своје национално достојанство

Остајемо посвећени јачању независности, поузданости и ефикасности правосудног система. Прије свега због црногорских грађана, њихове правне сигурности и грађанског живота заснованог на европским вриједностима.

Хвала вам.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?