Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Регионална информативна кампања о збрињвању избјеглица - Сарајево

Објављено: 05.04.2013. 18:12 Аутор: МРСС

Регионална информативна кампања о збрињвању избјеглица - Сарајево

У Сарајеву су 3. априла 2013. године национални координатори БиХ, Црне Горе, Хрватске и Србије представили јавности заједнички Програм трајног збрињавања избјеглица и расељених особа у региону РСП, којим је планирано збрињавање 27.000 избјегличких породица, односно 74.000 особа.

Средстава потребна за реализацију РСП-а прикупљена су на сарајевској донаторској конференцији у априлу прошле године, у износу од 264 милиона еура. Највећи дио средстава (234 милиона еура) донирала је Европска унија (ЕУ), Влада САД донирала је 10 милиона, а међу бројним билатералним донаторима су и владе Норвешке, Њемачке, Италије, Швицарске, Данске, Турске, Луксембурга, Кипра, Чешке, Мађарске, Румуније и Словачке.

Регионални стамбени програм омогћи ће добровољни повратак и реинтеграцију или локалну интеграцију избјеглица и интерно расељених особа из сукоба почетком 90-их година прошлог вијека, те ограниченог броја расељених из 1999. године са статусом интерно расељених особа у Црној Гори.

Национални координатор за БиХ, Марио Ненадић казао је да укупна вриједност овог пројекта за БиХ износи 101 милион еура, од чега је БиХ дужна да осигура око 15 посто.У оквиру овог програма, у БиХ ће бити потпомогнуто око 5.400 породица, односно 14.000 угрожених избјеглица, повратника и интерно расељених породица.

"РСП врло је добро осмишљен програм. Он није амбициозан да ријеши све проблеме расељења и избјеглиштва у региону. Намијењен је, прије свега, рјешавању питања избјеглиштва насталих између земаља региона", рекао је Ненадић, додајући да се РСП односи на период од 1991-1995. године.

Напоменуо је да се РСП не односи на питања интерног расељења унутар сваке од четири земље, те не укључује расељења прије нити послије наведеног периода.


Модели који ће се РСП-ом примјењивати у БиХ су реконструкција пријератних стамбених јединица, изградња нових, додјела грађевинског материјала, те социјално стамбено збрињавање.

"У току је јавни позив у БиХ, који је продужен до 7. маја ове године. То је, у ствари, позив свим избјеглим особама из БиХ које се налазе у једној од три земље региона да се јаве с циљем њиховог укључивања у РСП", рекао је Ненадић.

Истакнуо је да је до сада запримљено 3.330 апликација за повратак, од чега је око 500 неисправних, с обзиром на то да долазе из земаља које нису обухваћене РСП-ом.

Национална координаторица Црне Горе за РСП Будимирка Ђукановић казала је да је У Црној Гори процијењено да постоји око 1.177 угрожених домаћинстава која немају трајно стамбено рјешење.

"Процјењује се да средства потребна за задовољавање ових потреба износе 27 милиона еура, од чега се 84 посто односи на донаторска, а 16 посто на национална", рекла је Ђукановић.

У Хрватској ће РСП бити имплементиран путем постојећег Програма стамбеног збрињавања Владе Хрватске, којим управља Министарство регионалног развоја и фондова ЕУ.

"Укупни циљ програма је реализација 3.541 стамбених рјешења за 8.529 особа. Вриједност РСП-а за Хрватску је 120 милиона еура, од чега ће донаторска средства бити 95, а национална 25 милиона", рекао је национални координатор Станко Јанић.


Када је у питању Србија, вриједност РСП-а је 335 милиона еура, од чега ће домаћа средства чинити 10 посто.

"РСП-ом за Србију биће омогућена трајна стамбена рјешења за 16.780 најрањивијих домаћинстава избјеглица, односно 45.000 особа", казала је национална координаторица Данијела Поповић-Роццо.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?