- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Вукота Станишић: Одговор на писмо Ратка Вујошевића
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Вукота Станишић: Одговор на писмо Ратка Вујошевића
Објављено: 04.06.2013. • 17:10 Аутор: мпрр
У намјери да јавност буде објективно информисана, користим се приликом да одговорим на неколико коментара господина Ратка Вујошевића.
1. Тачно је да је уже подручје села Подхум у Малесији захватила елементарна непогода. Након изласка на терен припремио сам посебан извјештај.
2. Није тачно да сам том приликом критиковао пољопривреднике зато што нијесу осигурани, већ сам, по ко зна који пут, сугерисао да искористе програм Агробуџета и могућност да им 50% износа полисе буде плаћено кроз предвиђене мјере.
3. Није тачна констатација наведена у писму да се пластеници не могу осигурати. Из Споразума који је Министарство пољопривреде и руралног развоја потписало са Ловћен осигурањем (прилог 1), јасно се види да се могу осигурати усјеви у заштићеном простору, али и сами пластеници/стакленици (табела 10 и 11). Текст споразума се налази на web-сајту Министарства. Свако осигуравајуће друштво има услове под којима осигурава оно што је предмет осигурања, па се наводи да пластеници морају имати металну конструкцију и бетонске темеље.
Што се тиче усјева у пластеницима и они могу да се осигурају ако:
• су пластеници изграђени по пројекту овлаштене фирме;
• имају систем за гријање и вентилацију;
• фолија није старија од рока употребе.
Толико о томе да се не могу осигурати. Признаћете да у овим захтјевима нема ништа ненормално.
4. Субвенције за пластеничку производњу су први пут у буџету уведене 2012. године у износу 1.000€/ха за оне пластеничаре који имају минимум 2.000м² заштићеног простора. Као што и сам господин Вујошевић каже, пластеничка производња је високоинтензивна, и у току године производња може да се организује у више турнуса. Због тога она изискује и висока улагања, али исто тако фармерима доноси и велики профит (у писму наведено до 60 пута већи него код житарица). По ријечима Вујошевића 100 т салате се произведе по хектару и кад се то помножи са нашим цијенама, види се колики бруто приход се остварује по јединици површине. Због тога се пластеничка производња и не подржава по хектару, већ се кроз подршку инвестицијама даје 50% грант подршке за подизање нових пластеника, али управо оних са сертификатом који се могу и осигурати. Такође, подржава се набавка и постављање противградних мрежа.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?