Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Женева: Учешће делегације ЦГ на сједници Савјета за људска права поводом усвајања коначног Извјештаја о стању људских права у ЦГ

Објављено: 07.06.2013. 20:29 Аутор: Биро
Делегација Црне Горе, коју предводи министар за људска и мањинска права Суад Нумановић, учествовала је данас у Женеви на сједници Савјета за људска права поводом завршног разматрања стања људских права у Црној Гори, у оквиру другог циклуса Општег периодичног прегледа Уједињених нација (УПР). На пленарном састанку, у оквиру једносатне дебате, министар Нумановић се осврнуо на препоруке добијене у јануару ове године када је представљен Национални извјештај Црне Горе о стању људских права, као и на цјелокупан ток УПР процеса. Истакао је посвећеност Владе Црне Горе унапређењу и заштити људских права и слобода, нарочито осјетљивих група као што су жене, дјеца, особе са инвалидитетом, Роми, ЛГБТ.

Алжир, Куба, Естонија, Мароко, Република Молдавија, Румунија, Словачка, Сједињене Америчке Државе и Вијетнам су као заинтересоване земље учествовале у дискусији и похвалиле напоре и активно учешће Црне Горе током УПР процеса, и нагласиле отвореност Владе да у сарадњи са свим релевантним актерима припреми Извјештај о стању људских права. Посебно је истакнуто да је Црна Гора прихватила 121 од 124 препоруке, што је доказ њене посвећености у промоцији и заштити људских права и слобода. Такође, Црна Гора је похваљена и као активна нова чланица Савјета за људска права, уз наглашавање напора које улаже на сузбијању свих облика дискриминације, нарочито осјетљивих група, реформи правосуђа, борби против трговине људима и насиља над женама и дјецом, те заштити права ЛГБТ особа, превенцији тортуре и изналажењу одрживих рјешења за избјеглице и расељена лица. 

Осим наведених земаља, на пленарном засиједању су учествовали и Савјет Европе, холандска НВО ЦОЦ, Саве тхе Цхилдрен и Амнестy Интернатионал, који су у складу са својим приоритетима указали на резултате и неопходне кораке које треба да предузме Црна Гора, нарочито у односу на положај ЛГБТ особа, права дјетета, регулисање правног статуса избјеглих и расељених лица и питања ратних злочина, те потребе процесуирања тих случајева у складу са међународним хуманитарним правом. Црна Гора ће као и до сада, у складу са међународним стандардима, пуну пажњу посветити питањима ратних злочина као предуслову постконфликтног помирења.

Коначан Извјештај за Црну Гору, који је данас усвојен, садржи документе припремане током трајања процеса УПР и чини основу за даљу оцјену напретка Црне Горе и испуњавање обавеза у области промоције и заштите људских права. Црна Гора ће припремити план имплементације препорука у сарадњи са цивилним друштвом, уз намјеру активнијег укључивања Скупштине у овај процес.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?