Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Подаци су репрезентативни

Објављено: 12.06.2013. 22:32 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Без намјере да реаговањем од 10. јуна  продубљујемо полемику по питању оцјена Истиномјера изречених у вези са изјавом министра Гвозденовића о расту прихода у туризму и константног раста броја туриста који сваке године посјећују Црну Гору, ипак се намеће потреба да, уважавајући универзалну методологију коју користи реномирана организација каква је Свјетски савјет за туризам и путовања (WТТЦ), дамо додатно појашњење.

Наиме 2008. године Црну Гору је посјетило 1 187 492 туриста, 2009. године било их је 1 207 613 (пораст у односу на предходну годину од 1,69%), а 2010. године било је 1 262 985 (пораст од 4,9%). 2011.године Црну Гору је посјетило 1 373 454 туриста, 8,75% више у односу на 2010. годину, а 2012.године нашу земљу је посјетило 1 439 500 туриста, 4,8% више од 2011.године.

Остварени приход од туристичке сезоне у 2008. години је износио 590 милиона еура, 2009. године тај износ је био 597 милиона еура,  2010. године 635 милиона еура, 2011.године 671 милион еура, а прошле 2012.године око 700 милиона еура, односно 4,32% више у односу на 2011.годину.

Дакле Црна Гора је у поменутом периоду остварила раст туристичких долазака и прихода од туризма.

Намјера ПР службе Министарства није била да исправља или мијења изјаву, већ да на основу података најпоузданије институције у свијету – Свјетског савјета за туризам и путовања (WТТЦ), која на исти начин обрађује податке у 184 туристичке дестинације, укажемо да земље које је тим Истиномјера упоређивао са Црном Гором нијесу забиљежиле континуирани раст у поменутом периоду, указујући на податке добијене на основу индикатора „потрошње туриста“, који је један од основних индикатора за обрачун прихода од туризма и који биљежи позитиван тренд од 2007. године једино у Црној Гори.

Осим  индикатора „потрошње туриста” указали смо и на податке WТТЦ везане за укупан утицај туризма и путовања на БДП, гдје Црна Гора такође биљежи добре резултате. Пад од 0,3% смо објаснили чињеницом да је током 2009. године Црну Гору посјетило више туриста у односу на 2008. годину, али су реализовали мање ноћења у односу на претходну годину, што је у одређеној мјери утицало на смањење доприноса сектора туризма и путовања БДП-у.

Фокус пажње редакције Истиномјера, можда и неуобичајено пракси и најавама да ће предмет њихових анализа углавном бити обећања политичара, овог пута био је усмјерен на изјаву-констатацију. С тога чуди да се у корпусу обећања, која се односе рецимо на довођење лоw-цост авио компанија у Црну Гору (реализовано - за сада Рyанаир), почетак реализације инвестиционих пројеката (реализовано - за сада Луштица Баy), побољшање инвестиционог амбијента (у фази реализације – Министарство израдило Нацрт, Влада утврдила Приједлог измјена и допуна Закона о уређењу простора и изградњи објеката који је у Скупштинској процедури, а који предвиђа знатно побољшање инвестиционе климе у Црној Гори), издвоји констатација-аналитички податак који се тиче броја туриста који посјећују Црну Гору и прихода од туризма! Да ситуација буде комичнија, констатација да Црна Гора константно биљежи раст броја туриста само иде у прилог читавом црногорском друштву и држави. А апсолутно је тачна.

Полазећи од најава уредништва/редакције Истиномјера да ће се ''из обиља изјава издвајати и оцјењивати оне које су релевантне са становишта јавног интереса и служења општем добру'', не можемо да не констатујемо да је парадокс да изјава оцијењена тачном и истинитом у дијелу који се односи на позитиван тренд црногорског туризма, буде предмет додатних анализа трендова туристичког сектора у другим државама и негирања података који су све само не релевантни са становишта јавног интереса и служења општем добру у Црној Гори.

Избор изјаве за анализу је свакако могао бити много бољи, нарочито имајући у виду оно што је обећано од тренутка конституисања нове Владе, а у вези је са дјелокругом послова Министарства одрживог развоја и туризма. Не желимо да вјерујемо да је постојала зла намјера и жеља за безразложном дискредитацијом рада Министарства, и поред тешке оптужбе каква је (нарочито у Црној Гори) приписати неком да говори неистину. Ни двострука улога истраживача Истиномјера-новинара Вијести, уз уредничко филовање наслова, не даје нам за право да износимо овакве или сличне тешке квалификације тражећи разлоге објављивања оваквих оцјена.

Констатација о порасту прихода од туризма, као и броју туриста, ни најмање није била вођена намјером да се глорификује сопствени рад и учинак, напротив. Овдје се, између осталог, говори и о континуитету озбиљног и преданог рада на унапређењу тежинског сектора црногорске привреде – туризма, и раду претходна два министра и читаве администрације. Успјеси које је црногорски туристички сектор остварио у претходних пола године, и које ће према свим најавама наставити током љетње туристичке сезоне (пројектованим бројем туриста и остварених ноћења) само су потврда посвећености црногорске Владе да Црну Гору учини још респектабилнијом туристичком дестинацијом, не само не Медитерану, већ и у свијету. Са прогнозама WТТЦ-а јавност, а нарочито екипа Истиномјера се може упознати из публикације, коју сви заинтересовани могу погледати на сљедећем линку  хттп://www.wттц.орг/сите_медиа/уплоадс/доwнлоадс/монтенегро2013_2.пдф

На крају, поставља се питање због чега у једној констатацији чији је саставни дио и податак да Црна Гора константно биљежи раст броја туриста (што је апсолутно тачно и најважније по црногорску привреду и побољшање животног стандарда свих грађана), постоји потреба да се тражи дио који је ''неистинит'', па макар се он односио и на друге државе, у овом случају компетиторе Црне Горе. Без обзира на различите методологије које користе државе у анализама и пројекцијама кад је у питању  туризам, у комункацији коју смо имали са представницима туристичких сектора већине држава које су за анализу користили истраживачи Истиномјера, увијек смо добијали исте или сличне констатације – да једино Црна Гора биљежи константан раст, по одређеним параметрима о којима је говорио и министар Гвозденовић у оцијењеној изјави.   Прави одговор, а да није вођен намјером да се дискредитује нечији рад без разлога, тешко да можемо дати, нарочито ако узмемо у обзир контрадикторност оцјена које нам у овом случају даје дио домаће јавности (цивилног сектора и медија), и с друге стране  признања која нам на учињеном управо дају представници држава чији су резултати у туризму били предмет анализе Истиномјера.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?