- Влада Црне Горе
Министарство правде У Бијелом Пољу и Бару организоване јавне расправе ...
У Бијелом Пољу и Бару организоване јавне расправе поводом Нацрта закона о измјенама и допунама Закона о забрани дискриминације
У Бијелом Пољу је 7. јуна 2013. године организована прва јавна расправа поводом Нацрта закона о измјенама и допунама Закона о забрани дискриминације. На скупу су учествовали представници Министарства за људска и мањинска права – помоћница министра Бланка Радошевић Маровић и секретар Мерсудин Гредић, као и Директор Центра за људска права Правног факултета Црне Горе Синиша Бјековић (члан Радне групе за израду текста Нацрта) као и представници НВО сектора.
Нацрт измјена и допуна закона уводи нове појмове (узнемиравање, сексуално узнемиравање, расна дискриминација); дефинише концепт директне и индиректне диксриминације; дефинише надлежности Заштитника људских права и слобода; прописује строжије казнене одредбе. Овим Нацртом предвиђена је прекршајно-правна заштита, односно грађанско-правна заштита, као и интервенција Заштитника. Присутни на јавној расправи су констатовали да је и важећи закон добар, али да је заправо проблем у недовољном познавању материје од стране грађана. Као главни проблем уочен је начин примјене у пракси, па је сугерисана интезивнија комуникација са грађанима, отвореност према цивилном сектору, а све у циљу едукације грађана како да заштите своја права и обезбиједе заштиту од дискриминације. Неопходно је, такође, кроз медије, на адекватан начин приближити грађанима и локалним самоуправама процедуре и поступке којима се остварују права из Закона о забрани дискриминације.
Друга јавна расправа о Нацрту закона о измјенама и допунама Закона о забрани дискриминације одржана је у Бару, 14. јуна 2013. године. Учествовали су представници Министарства за људска и мањинска права – помоћница министра Бланка Радошевић Маровић и секретар Мерсудин Гредић, као и замјеник Заштитника људских права и слобода Будимир Шћепановић (члан Радне групе за израду текста Нацрта) који су присутне упознали са текстом Нацрта. Поздрављена је иницијатива Министарства за израду измјена и допуна, наведене промјене и унапређење заштитних мјера.
Због показаног интересовања, представници Радне групе детаљније су упознали заинтересоване са процедуром обраћања Омбудсману и његовом улогом у правном систему. Евидентно је то да се број пријављених случајева дискриминације повећава, што указује не на већу стопу дискриминације, већ на оснажене грађане који се све више обраћају Заштитнику у циљу законске заштите.
Завршна јавна расправа биће одржана 24. јуна у Подгорици.
ПР служба