Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Њујорк: Премијер Ђукановић говорио на високом форуму на политичком нивоу за одрживи развој и повећање радних мјеста

Објављено: 25.09.2013. 17:34 Аутор: Биро
Високи форум на политичком нивоу за одрживи развој 
Глобално партнерство за развој у контексту повећања радних мјеста
(24. септембра 2013. године, Њујорк)

Господине предсједавајући,
Екселенције,
Даме и господо, 

Задовољство ми је да вам се, у име Црне Горе, обратим на инаугуралном засиједању Политичког форума на високом нивоу за одрживи развој.
 
Пред нама је велики изазов стварања амбициозног и акционо оријентисаног развојног оквира за период након 2015. који захтијева нову визију али и економске трансформације и ново глобално партнерство. Спремност Црне Горе за испуњавање циљева и задатака које поставља Форум је неупитна.

Глобална економска криза је потврдила све већу међузависност и сложеност новог мултиполарног финансијског поретка. Стога, развојни оквир мора укључивати све, како земље у развоју тако и развијене, како би се постигао успјех.

Миленијумски циљ 8 је најмање остварен, што нас обавезује да озбиљно анализирамо разлоге, и да на темељима тога утврдимо реалне обавезе у оквиру обновљеног глобалног партнерства пост 2015. развојне агенде.
 
Наш примарни циљ треба да буде ефикаснија координација и расподјела развојне помоћи, усмјеравање ресурса на приоритетне области како би се унаприједио степен развоја земаља и развили капацитети за ефикасно управљање развојним ресурсима. У том смислу, подстичемо на стварање иновативних форми финансирања развоја у оквиру обновљеног глобалног партнерства, као и пружање подршке владама на плану изградње капацитета и других начина за мобилисање националних ресурса. Црна Гора, на интеграционом путу, све више се јавља као корисник међународних програма и фондова у оквиру прекограничне и транснационалне сарадње који су у функцији рјешавања заједничких проблема и јачања капацитета свих инволвираних институција. У сарадњи са системом УН-а одлучно радимо на дефинисању Акционог плана за смањење незапослености младих у оквиру новоформираног УН Оквира за убрзање спровођења Миленијумских развојних циљева. Примарни интерес свих земаља и влада без обзира на величину представља стварање услова за повећање запослености и креирање нових радних мјеста. На томе треба базирати даље напоре на плану искорењивања екстремног сиромаштва.
 
Свјесни смо да нема нових радних мјеста без економског развоја. Али исто тако неће бити дугорочног раста уколико тај раст није 'зелен', дакле одржив. Визија будућег развоја Црне Горе подразумијева партнерство са научним институцијама и пословним сектором. Повезивање образовања и тржишта рада, унапређење предузетничко-иновативног и истраживачки орјентисаног карактера образовног система, смјернице су за отварање нових радних мјеста. У том процесу, пословни сектор има посебно значајну улогу, јер су управо компаније које су у времену економске и финансијске кризе уврстиле принципе одрживости у своје пословање показале већу отпорност на њене негативне ефекте и лакше задржавају своје позиције на тржишту.
 
Сматрам посебно важним улогу коју глобално партнерство треба да има у омогућавању приступа научно-технолошким иновацијама као предуслову напретка у свим земљама и у свим развојним областима.

Црна Гора је на путу да оствари највећи дио задатака Миленијумске декларације од 2015. и наставља да буде конструктиван партнер у глобалним напорима за достизање свеукупног одрживог развоја. И како је потврдио недавно одржани панел ’’УН у добу оџивог развоја’’, само кроз глобалну сарадњу земље појединачно могу превазићи међусобно повезане кризе екстремног сиромаштва, економске нестабилности, социјалне неједнакости и деградацију животне средине. Вјерујем да ће Форум на високом нивоу оправдати очекивања и доприносити ефикасној имплементацији одлука из области одрживог развоја. Сарадња и одговорност су кључ заједничког успјеха!
 
Хвала на пажњи!
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?