Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Договорени наредни кораци пројекта Јадранско-јонског гасовода

Објављено: 26.09.2013. 22:09 Аутор: м

m„Приступ гасу је један од основних елемената који могућава конкурентност наших економија и представља развојни подстицај за све економске активности. Сагласили смо се, свима нам треба гас, свима нам треба ИАП коридор као приступна тачка ТАП коридору и хајде да направимо генералан технички и прецизан договор око тога како да што прије имамо гас на што ефикаснији, што бржи и што јефтинији начин“ рекао је министар економије Владимир Каварић на конференцији за новинаре након Министарског састанка „Јадранско-јонски плиновод – пут каспијског плина у Еуропу“ у Загребу, који је одржан у у организацији министра господарства Републике Хрватске, Ивана Врдољака.
„У том дијелу већ на првом састанку смо договорили смо врло конкретне кораке за будућност. Дакле, требало би да се дефинишу питања која се односе на пословни модел, на канале комуникације, треба да дефинишемо рокове и треба да већ у овој фази укључимо оне који су потенцијални инвеститори, јер без њихове подршке ове пројекте није могуће спровести. Морамо да избалансирамо оно што је приступ стратешких инвеститора који би могли да финансирају овај пројекат и да будемо отворени за сугестије како да изађемо са моделом који би био на општу корист у односу на оно што су развојне перформансе у нашим економијама“ нагласио је министар Каварић посебни истичући да већ у овој фази „имамо намјеру да наставимо комуникацију са Европском комисијом која благонаклоно гледа на овај пројекат и у том дијелу сада је потез на нама да понудимо врло конкретна рјешења иза којег би стале владе наших земаља“.
„Министри надлежни за енергетику из Хрватске, Албаније, Босне и Херцеговине и Црне Горе усагласили су сљедеће кораке у реализацији пројекта Јадранско-јонског гасовода“
нагласио је и министар господарства Републике Хрватске Иван Врдољак, након састанка. Министар Врдољак је истакао да ти кораци подразумијевају да до идућег министарског састанка у Тирани у првом тромјесечју сљедеће године, на којем би уз министре требали учествовати и представници партнера и инвеститора, буде готова студија изводљивости и предложен пословни модел.
Такође, Министри земаља учесница састанка су се сагласили да се још једном размотри пролазак гасовода неумским залеђем.
Министри региона су се сагласили о потреби развијања и реализације пројекта Јадранско-јонског гасовода упоредо са развојем пројекта Транс-јадранског. Такођер, разговарали су и о даљњим корацима које треба предузети у будућности као и о наставку рада на заједничком документу који ће формализовати специфичне акције за реализацију ИАП пројекта у будућности.
Министри су потврдили преданост својих влада изградњи ИАП-а који, како је наглашено на данашњем састанку, Албанији, Босни и Херцеговини и Црној Гори отвара потпуно нову енергетску перспективу.
На Министарском састанку су, поред министара Каварића и Врдољака, учествовали и министар енергетике и индустрије Албаније Дамиан Гјикнури, министар вањске трговине и економских односа Босне и Херцеговине Мирко Шаровић као и директор Транс Адратиц Пипелине АГ Кјетил Тунгланд.
Министарски састанак у Загребу услиједио је након одлуке Шах Дениз групе из јуна ове године о избору Трансјадранског гасовода за транспорт природног гаса из гасног поља у Каспијском мору према европском тржишту.
Избор ТАП за транспорт гаса из Азербејџана је, у односу на пројекат Набуко, повољна је вијест за Црну Гору и регион, јер се тиме ствара једна од основних претпоставки за реализацију ИАП гасовода, који треба да изврши интерконекцију са ТАП гасоводом у Албанији. Рализацијом ТАП и ИАП гасовода Црна Гора ће добити приступ гасу, као еколошки прихватљивијем и јефтинијем извору енергије.
Прелиминарне процјене указују да би трошкови изградње крака у Црној Гори били око 100 мил ЕУР. Отворена је могућност финансирања из европских фондова кроз грант до 80%. Планирани период изградње је од три до четири године.
Директни бенефит проласка гасовода је од наплате таксе за транзит гаса. За проток од двије милијарде м3 гаса, годишњи процијењени приход би био око 20 милиона еура.
Црна Гора је заједно са другим земљама укљученим у овај Пројекат, потписница Меморандума о разумијевању за подршку и сарадњу у реализацији Трансјадранског и Јадранско-Јонског гасовода, који је потписан у Тирани у мају ове године.
Укупна дужина ТАП-а од Сплита (Хрватска) до Фиера (Албанија) је 516 км. Црна Гора и има веома активну улогу у административном тијелу које ради на међудржавној координацији и које је задужено да прати реализацију пројекта.


ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?