Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Радуновић отворио адаптирано породилиште у КЦЦГ

Објављено: 30.12.2013. 20:47 Аутор: ПР слузба

 

Поштовани колегионице и колеге, 
Уважене даме и господо, директоре др Мијовић, 
представници медија

 

 

Доношење новог живота на свијет најсвјетлији је и најчудеснији чин, али исто тако и једнако ризичан и опасан и за мајку и за бебу. Зато је обавеза свих нас који креирамо здравствену политику и бринемо о здрављу популације, да омогућимо будућим мајкама да у што бољим условима донесу на свијет своје потомство. 

Министарство здравља протеклих година посветило је посебну пажњу уређивању овог веома битног сегментрана здравствене заштите. У сарадњи са УНИЦЕФ-ом 2000. године покренули смо „Бејби френдли“, односно програм “Болница по мјери дјетета”. Програм “Бејби френдли” је међународна акција коју УНИЦЕФ и Свјетска здравствена организација спроводе од 1992. године, како би омогућили да породилишта буду центри за подршку дојењу. Од 13 породилишта у Црној Гори до данас овај статус је добило њих десет и то у општим болницама Пљевља, Никшић, Бијело Поље, Беране и Бар, затим у домовима здравља Улцињ, Мојковац, Рожаје И Плав, као и у приватној оштој болници Мељине. 

Сарадња Министарства здравља са НВО сектором, на пољу унапређења здравља мајки и дјеце, у првом реду са Удружењем “Родитељи” и другим невладиним организацијама, који су нам указали на конкретне недостатке у овом сегменту здравствене заштите, изузетно је добра и континирана и даје конкретне резултате. 

Уважене колеге, 

Да желимо да унаприједимо здравље мајки и беба потврђује и анализа “Оцјена безбједности и квалитета болничке његе мајки и новорођенчади”, која је урађена на захтјев Министарства здравља, уз подршку УНИЦЕФ-а. Закључак анализе је да је квалитет његе мајки, новорођенчади и дјеце у Црној Гори често испод стандарда, посебно што се тиче информисања, комуникације, повјерљивости и холистичке његе мајки и дјеце. Анализа система перинаталне заштите послужила је за дефинисање националних политика у циљу превазилажења идентификованих проблема. Министарство здравље ће, уз подршку УНИЦЕФ-а до краја фебруара 2014. године, израдити дио планираних будућих националних смерница/протокола, у првом реду за изводјење царског реза и праћење компликација у трудноћи, који ће значајно допринијети унапређењу стандарда у овој области. 

Поштовани пријатељи, 

Данас отварамо реконструисано, савремено опремљено и уређено породилиште у Клиничком центру, највеће у Црној Гори. Његовом адаптацијом ријешило се више проблема. Добили смо савремено породилиште, посебно одјељење за његу породиља које су порођене царским резом и одјељење за нормално порођене жене, уз бебy фриендлy програм и тако обезбиједили боље услове и за мајке и за новорђенчад, али и за запослене. 

Не постоји боља и значајнија инвестиција, од оне, која служи унапређењу здравља грађана једне државе и изградњи система, који је гаранција бољег и квалитетнијег живота, не само данашњих, већ и генерација које долазе. 

Користим прилику да свим запосленим честитам новогодишње и божићне празнике, пожелим добро здравље, личну и породичну срећу и професионални успјех. 

Живјели

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?