- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Саопштење: Како до подршке за издиг стоке на катун...
Саопштење: Како до подршке за издиг стоке на катуне
Захтјеви за остваривање права на подршку за одрживо коришћење пашњака могу се подносити у периоду од 01. марта до 30. априла, на архиву Министарства пољопривреде и руралног развоја.
Подршка се даје пољопривредним газдинствима која најмање три мјесеца у години држе стоку на катунима, своју и стоку узету на мљекарину.
Подршка има облик плаћања по условном грлу, а под једним условним грлом подразумијева се: крава, бик, во, двоје јунади, 10 оваца, 10 коза, коњ, а не узимају се у обрачун за премију јагњад, јарад и телад. За обрачун се узимају све врсте и категорије преживара и максимално два коња по газдинству. Минималан број за подршку је 5 условних грла. Планирана висина премије је до 8,5€ по условном грлу.
За подршку за говеда, овце и козе предуслов је да су грла обиљежена ушним маркицама и њихово кретање на катун пријављено путем обрасца Пријава кретања (одлазак на катун), у складу са законским прописима.
За остваривање права на премију за Одрживо коришћење пашњака потребно је доставити: попуњен захтјев за подршку, потврду о регистрацији и броју грла из Ветеринарске управе и потврду о пријави кретања животиња из Ветеринарске управе.
Процедура за подношење захтјева за остваривање права на подршку:
- Узимање потврде о регистрацији и броју грла и потврде о пријави кретања животиња из Ветеринарске управе – ову потврду држалац животиња узима код надлежне ветеринарске амбуланте
- Попуњавање захтјева за остваривање права на подршку – захтјев се може преузети на сајту Министарства, канцеларијама Службе за селекцију стоке или канцеларијама општинских савјетодавних служби. Обавеза савјетника ја да пружи помоћ при попуњавању захтјева
- Подношење захтјева са пропратном документацијом на архиву Министарства пољопривреде и руралног развоја – захтјев се може предати лично, препорученим писмом или путем другог лица
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја