Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Уводна ријеч

Објављено: 15.01.2014. 15:22 Аутор: АНБ
Добродошли на нову интернет презентацију Агенције за националну безбједност.

Покушаћемо да и на овај начин грађанима и заинтересованој јавности што више приближимо једну веома значајну институцију система у циљу стварања објективне слике о ономе што она суштински значи за даљи демократски развој наше земље и за сваког њеног грађанина понаособ.

АНБ је безбједносно обавјештајна служба, која чини саставни дио система безбједности Црне Горе. У оквиру својих надлежности, она прикупља, евидентира, анализира, процјењује, користи, размјењује, чува и штити податке до којих дође у свом раду. О прикупљеним подацима правовремено извјештава државно руководство и друге државне органе, уколико се прикупљени подаци односе на послове из њихове надлежности.

У складу са обавезом међусобне размјене расположивих података од значаја за безбједност, Агенција има интензивну сарадњу са многим државним органима, а посебно са Министарством унутрашњих послова и Управом полиције, Врховним државним тужиоцем, Специјалним тужиоцем за организовани криминал, Министарством одбране, Министарством вањских послова и европских интеграција и Управом за спречавање прања новца и финансирање тероризма. Такође, АНБ континуирано сарађује са Дирекцијом за заштиту тајних података ради примјене прописа и стандарда из ове области.

РЕФОРМЕ

Агенција за националну безбједност капитално је важна институција у безбједносном систему државе. Међутим, како је безбједносни амбијент динамична категорија, јер се безбједносни изазови, ризици и пријетње стално мијењају, може се констатовати да је реформа безбједносних служби континуиран процес - посао који се никада не може сматрати у потпуности завршеним.

У стратешком смислу, суштински је важно да се Црна Гора интегрише у систем колективне безбједности, јер на тај начин на располагању има најмоћније безбједносне ресурсе да се избори са савременим пријетњама које су одавно прешле границе само једне државе.
НАТО представља гарант безбједне будућности и развоја Црне Горе, због чега то јесте циљ којем тежимо и који се чини извјесним и достижним.

Ипак, интеграција у НАТО није једносмјеран процес, као ни однос са државама чланицама, због чега се и користе термини партнери и колективна безбједност. Тако Црна Гора, поред изазова и пријетњи на националном и регионалном нивоу, дијели изазове и пријетње НАТО држава.

То захтијева реформисану АНБ, која ће, поред заштите националних безбједносних интереса, чему је до сада била доминантно посвећена, представљати једну од карика обавјештајне заједнице НАТО, односно колективног система безбједности.

ПОСТИГЛИ СМО

У АНБ је, у претходном периоду, пуно рађено како би се што брже напредовало ка стратешком циљу.
У дијелу стварања законских претпоставки, током 2012. и 2013. године, донесена су 22 подзаконска и општа акта и 10 правилника из области финансијског управљања и контроле, чиме су се створили услови за цјеловиту примјену закона и законитост у поступању.

Такође, отпочео је рад на измјенама Закона о АНБ, с обзиром да је таква потреба проистекла из његове досадашње примјене и реформских захтјева.
Цијенећи веома важном улогу скупштинског радног тијела, које има улогу парламентарног надзора рада Агенције, АНБ је позвала Одбор за безбједност и одбрану Скупштине Црне Горе да директно (кроз укључивање свог представника) или на други одговарајући начин (достављањем предлога, сугестија и сл.), партиципира већ у почетној фази израде Закона. Желимо да додатно ојачамо сарадњу са Парламентом/Одбором за безбједност и одбрану с циљем заједничког дјеловања у свим фазама и на свим нивоима спровођења реформи у АНБ.

У наредном периоду, у склопу укупног реформског процеса, АНБ ће посебну пажњу посветити развоју људских ресурса, као приоритетном дијелу овог процеса, који, како показује искуство, није увијек ствар саме институције, иако се у њој спроводи. Инсистираћемо на младим и образованим кадровима, као и на потпуној деполитизацији.

У 2013. години, донијет је нови Правилник о организацији и систематизацији у АНБ. Нагласићу да су при изради коришћена компаративна искуства партнерских служби, земаља чланица НАТО-а. Управо је то био један од предуслова за брзо прилагођавање приоритетима колективног система безбједности.
Тај нови организациони модел обезбјеђује већу функционалност и ефикасност у заштити националних безбједносних интереса, супротстављању транснационалним изазовима, ризицима и пријетњама, као и реализацију свих других законских надлежности АНБ.

САРАДЊА

Иако добијамо јасне, позитивне сигнале са релевантних међународних адреса, то наравно не значи да је наш реформски задатак завршен, напротив - предстоји нам озбиљан и посвећен рад.
У претходне двије године билатерална и мултилатерална сарадња АНБ са САД као стратешким и важним европским партнерима континуирано је остваривана кроз све модалитете, укључујући сусрете на директорском нивоу, експертске састанке и размјену оперативних података и аналитичких материјала. Током тог периода, остварени су контакти са најзначајнијим обавјештајним адресама у свијету - на европском и америчком континенту. Како би досегли циљ унапређења капацитета и остваривања пуне интероперабилности са савременим обавјештајним и безбједносним системима, у сарадњи са партнерима из служби држава чланица НАТО, током 2012. и 2013. године, организован је велики број едукативних програма за припаднике АНБ, што ће бити настављено и у наредном периоду.

Значајно је навести и да, од октобра 2012. године, АНБ има представника у Мисији Црне Горе при НАТО. Контакти које је наш представник остварио са службеницима НАТО-а и представницима партнерских служби акредитованих при Алијанси допринијели су афирмацији АНБ и њених активности на плану имплементације реформи и супротстављања заједничким безбједносним изазовима.

Иако су надлежности АНБ искључиво везане за пријетње по националну безбједност, спроводили смо и оперативне активности на расвјетљавању конкретних случајева напада на новинаре и медијске куће, у сарадњи са другим надлежним органима (УП и Тужилаштво).

Представници АНБ такође активно партиципирају и у Комисији за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија, коју је формирала Влада Црне Горе, крајем 2013. године.

На крају, желим да нагласим да је све наведено наша национална потреба и обавеза, прије свега у циљу дугорочне заштите од свих ризика којима могу бити изложени црногорски грађани. Стога, развој и модернизација АНБ није визија него обавеза. Агенција је већ сада, у највећем дијелу, компатибилна савременим безбједносним потребама и све више иде у корак са развијеним безбједносним системима.

На порталу АНБ-а можете наћи информације кроз које ћете нас боље упознати, почевши од историјата, кроз дјелокруг рада, надзор, структуру запослених, законе и подзаконска акта којима се уређује рад Агенције, документацију која није класификована и сл.
Наш циљ је да континуирано изграђујемо повјерење грађана. Зато вас позивамо на сарадњу – обратите нам се, поставите питања, изнесите сугестије.

Желимо да и на овај начин покажемо отвореност и унаприједимо наш рад у сврху очувања националне безбједности и мирног и сигурног живота сваког грађанина Црне Горе.

С поштовањем,
Директор Агенције за националну безбједност
Боро Вучинић


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?