- Влада Црне Горе
Министарство правде Пријемни састанак са коизвјестиоцима Сасијем и Лај...
Пријемни састанак са коизвјестиоцима Сасијем и Лајденом
Министар за људска и мањинска права др Суад Нумановић данас је одржао пријемни састанак са господом Кимо Сасијем и Теријем Лајденом коизвјестиоцима Мониторинг комитета Парламентарне скупштине Савјета Европе.
Министар др Суад Нумановић упознао је господу коизвјестиоце са резултатима рада Министарства за људска и мањинска права у претходном периоду.По питању заштите од дискриминације два кровна Закона доживјела су измјене и допуне у претходној години. Закон о забрани дискриминације је 28.03.2014. усвојен у Скупштини након што су у исти уврштене сугестије домаће и међународне јавности и Европске комисије. Измјенама и допунама
Закона о заштитнику људских права и слобода који је национални механизам у борби против дискриминације омогућено је да Заштитник кадровски и финансијски ојача као и да добије више инструмената за заштиту од дискриминације.
Реализоване су све активности предвиђене Акционим планом из 2013. који је пратио Стратегију за унапређење квалитета живота ЛГБТ особа усвојену, такође, 2013. Нови Акциони план за 2014. је такође усвојен уз обавезу да се настави са успјешном реализацијом активности.Сарадња са локалним самоуправама је по питању имплементације ових активности је неопходна, из тог разлога је планирано са почетком реализације потписивања Меморандума о сарадњи. Министар је најавио потписивање првог Меморандума данас са општином Котор.
Црна Гора је препозната као мултиетничка, мултинационална, мултиконфенсионална и мултикултурална држава. У институционалном смислу мањински народи имају веома квалитетну заштиту својих права кроз шест националних Савјета, Фонд за мањине, Центар за очување и развој културе мањина. Министар је истакао да опредијељеност Црне Горе у пружању максималне заштите права мањинских народа. Овакав однос је показатељ више зашто на простору Црне Горе није било ратних дешавања везаних за распад бивше Југославије и што су мањински народи безрезервно подржали независност Црне Горе. У марту је усвојен Закон о избору одборника и посланика који подразумијева принцип афирмативне акције на локалном нивоу који важи за мањине којих на том нивоу има 1,5-15% .
Роми, као најтежа рањива група кад је интеграција у питању, све мање одлазе са теријорије Црне Горе, образују се и постају статичнији што олакшава њихову интеграцију. Такође, одређена средства су опредијељена кроз Београдску иницијативу за рјешавање стамбеног питања расељених Рома са Косова. Црна Гора, како је најавио Министар, постаје ове године највеће стамбено градилиште на Балкану. Осим Кампа Коник И и ИИ, досељени Роми насељавају још 16 неформалних колективних центара у свим општинама Црне Горе што је посебно занимало коизвјестиоце.
На плану постизања родне равноправности усвојен је План активности 2013-2017. заједно са Програмом спровођења за 2013-14. Црна Гора се опредијелила за девет области у којима ће се бавити питањем родне равноправности. Кључне области на којима се ради на ефикаснијој примјени Законодавног оквира су питања насиља над женама и насиља у породици, економског оснаживања жена и политичке партиципације. Механизми остваривања родне равноправности на локалном нивоу су 4 канцеларије, 6 локалних акционих планова и 14 Меморандума о сарадњи.
Рад Министарства за људска и мањинска права је оцијењен веома позитивним критикама, нарочито је наглашен успјешан модел интеграције ромске популације истицањем значаја образовања.
Коизвјестиоци су имали питање везано за могућности информисања мањинских народа на својим језицима, гдје су похвалили Црну Гору добивши информације да Јавни сервис брине о култури, језику и очувању идентитета свих националних мањина, а да постоји и информативна емисија на албанском који је потпуно другачији језик у остале језике у Црној Гори. Министар је истакао да остаје простор за још интензивније медијско представљање мањина, али је и дужност уи обавеза Савјета да имају све боље представљање својих заједница.
Постављена питања у вези са радом Канцеларије Омбудсмана везана су за ресурсе за рад Омбудсмана.
Министар Нумановић је изразио своја очекивања да ће мониторинг држави Црној Гори бити званично укинут током ове године.
ПР служба