- Влада Црне Горе
Министарство финансија Одржана конференција поводом заврсетка пројекта "П...
Одржана конференција поводом заврсетка пројекта "Подршка интеграцији и добровољном повратку И/РЛ-а и становницима кампа на Конику"
На завршној конференцији пројекта "Подршка интеграцији и добровољном повратку И/РЛ-а и становницима кампа на Конику" директор Директората за социјално старање и дјечију заштиту Горан Кушевија, је истакао да је социјализација и инетграције расељених особа, са акцентом на ромску популацију, у црногорско друштво оно на чему се континуирано ради у Црној Гори, а у чему нам подршку пружају Европска комисија, УН агенција , Амбасада УСА у Црној Гори и Развојна банка Савјета Европе.
У циљу интеграције РЕ-а популације у црногорско друштво образовање представља значајан чинилац, који има омогућава стицање знања и вјештин, а самиј тим и заснивање радног односа.
Пројкетом је 62 РЕ ученика интегрисано у основне школе и 107 дјеце у вртиће, док је 151 корисника добило грантове за самозапошљавање.
Црна Гора кроз Пројекат Регионалног стамбеног програма ради на обезбјеђењу средстава за рјешавање стамбеног питања за 6.063 особа, тачније 1.177 домаћинстава, која спадају у најрањивије категорије расељених. Кроз два таласа пројеката Црној Гори су одобрена средства за изградњу 62 стамбене јединице у општини Никшићу, као и пројекти за изградњу Дома старих у општини Пљевља 68 смјештајних капацитета и 120 стамбених јединица на Кампу Коник у Подгорици, рекао је Кушевија.
Заједничким активностима Владиних институција и међународних одрганизација створени су услови за повратак расељених особа на Косово. Овим пројектом је организовано 17 посјета у повратничка мјестима на Косову за 206 расељених особа, као и осам информативних посјета у Подгорици за 156 расељених особас, док за 54 породице (288 особа) пружена подршка у реконструкцији кућа на Косову, а 30 породица, са 172 члана, је добило повратничку помоћу виду транспорта на Косово и основних повратничких пакета у оквиру пројекта.
Заједничким дјеловањем црногорских институција, земаља у региону, медјународних организација, невладиних организација, удружења расељених особа, створени су услови за трајно рјесавање овог питања и кроз доношење Стратегије за трајно рјесавање питања расељених и интерно расељених лица, с посебним освртом на камп Коник и интезивно ће се радити на рјешавању овог питања, јер је људска дужност сваког од нас, прије свега, исказивање хуманости, толеранције и солидарности према онима који су били принуђени да напусте своје домове, тражећи сигурност и заштиту за себе и своје породице, закључио је Кушевија.
Излагање директора Директората за социјално старање и дјечију заштиту Горана Кушевије.доц