Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Луксембург: Одржан пети састанак Савјета за стабилизацију и придружење између Европске уније и Црне Горе

Објављено: 25.06.2014. 01:37 Аутор: Биро за односе с јавношћу

Видео: Излагање потпредсједника Владе Црне Горе Игора Лукшића на конференцији након петог састанка Савјета за стабилизацију и придруживање између ЕУ и ЦГ

Превод говора потпредсједника Владе Црне Горе Игора Лукшића на конференцији након петог састанка Савјета за стабилизацију и придруживање између ЕУ и ЦГ, можете преузети овдје.

Видео: Излагање комесара за проширење ЕУ Штефана Филеа на конференцији након петог састанка Савјета за стабилизацију и придруживање између ЕУ и ЦГ

ЗАЈЕДНИЧКО САОПШТЕЊЕ

Савјет за стабилизацију и придружење између Европске уније и Црне Горе (СП савјет) одржао је пети састанак у уторак, 24. јуна 2014. године. Састанком је предсједавао Димитрис Куркулас, замјеник министра вањских послова Грчке задужен за европска питања, који је предводио делегацију Европске уније (у име високе представнице за вањске послове и безбједносну политику Кетрин Ештон). Игор Лукшић, потпредсједик Владе и министар вањских послова и европских интеграција Црне Горе, предводио је црногорску делегацију. Штефан Филе, комесар за проширење и политику сусједства, представљао је Европску комисију.

BiroСП савјет је са задовољством истакао да је процесс скрининга за сва преговарачка поглавља успјешно окончан и да је свеукупно отворено 12 преговарачких поглавља, укључујући и она кључна за владавину права – поглавља 23 и 24, док су два поглавља привремено затворена. У овом контексту, СП савјет је поздравио исход Међувладине конференције која је одржана истог дана. Додатно, СП савјет је поздравио чињеницу да су у црногорске радне групе за припрему преговора укључени и представници цивилног друштва, те нагласио важност да процес реформи буде инклузиван да би се остварио неопходан напредак у приступним преговорима.

У свијетлу наведеног, састанак СП савјета је пружио правовремену прилику да се размотри напредак Црне Горе у припремама за приступање и да се размотре приоритети за даљи рад у оквиру Споразума о стабилизацији и придруживању.

СП савјет је размотрио тренутни моменат црногорских припрема за приступање, посебно у свијетлу Извјештаја Европске комисије о напретку из 2013. године. СП савјет је начелно охрабрио Црну Гору да настави са радом на изазовима и недостацима који су препознати у току припрема за приступање, као и да додатно развије административне капацитете.

Што се тиче копенхашких политичких критеријума, СП савјет је препознао напоре које је Црна Гора остварила, али је у исто вријеме истакао да су неопходни даљи напори у правцу усвајања и спровођења реформи у више кључних области, као што су реформа правосудног система, борба против корупције и организованог криминала, реформа јавне управе и имплементација уставних реформи. СП савјет је подвукао значај обезбјеђивања услова за домаће процесуирање ратних злочина у складу са хуманитарним правом и јуриспруденцијом ИЦТY, а поздравио је и потписивање Протокола о сарадњи у области ратних злочина између државних тужилаштава Црне Горе и Босне и Херцеговине.

Осврћући се даље на политичке критеријуме, укључујући заштиту људских, грађанских и политичких права, као и социјалних и економских права, заштите права ЛГБТИ особа, заштите женских права и родне равноправности и заштите права особа која припадају мањинским групама, СП савјет је начелно похвалио напредак који је остварен и у исто вријеме охрабрио Црну Гору да се позабави преосталим недостацима и осигура да се моментум реформи одржи.

СП савјет је подсјетио, у складу са новим приступом за поглавља о правосуђу и темељним правима и правди, слободи и безбједности, да су обије ове области сада у фокусу на самом почетку преговора, те назначио потребу за проактивним планирањем финансијских и људских ресурса неопходних за спровођење реформи. Прва процјена напретка Црне Горе у имплементацији акционих планова за поглавља 23 и 24 потврдила је да се бројне активности спроводе у складу са предвиђеним роковима, али и истакла да неке битне мјере које захтијевају снажну политичку подршку касне. СП савјет је охрабрио Црну Гору да посвети пажњу остваривању мјерљивих резултата у области владавине права, прије свега у вези са случајевима организованог криминала и корупције, а нарочито на високом нивоу.

Што се тиче реформе правосуђа, СП савјет је поздравио усвајање уставних амандмана који за циљ имају јачање независности и професионалности судства, а истовремено је нагласио потребу да се имплементација врши у складу са европским стандардима и најбољом праксом. У области јавне управе, СП савјет је нагласио значај изградње административних капацитета у свијетлу будуће ефикасне имплементације правне тековине, као и охрабрио Црну Гору да спроводи реформе с циљем успостављања ефикасније јавне управе. СП савјет је такође позвао Црну Гору да што скорије спроведе свеобухватну реформу програма управљања јавним финансијама. СП савјет је истакао одређене изазове са којима се Црна Гора суочава протеклих мјесеци, који се прије свега односе на одговор који треба на услиједи на такозвану „Аферу Снимак“, препреке у имплементацији уставних реформи, као и на чињеницу да случајеви пријетњи и насиља над новинарима и медијима остају неријешени. СП савјет позива да се посвети нарочита пажња рјешавању ових питања. СП савјет је поздравио усвајање амандмана на сет изборних закона, укључујући Закон о финансирању политичких партија и политичких кампања. Истовремено, СП савјет је примијетио да нови сазив Државне изборне комисије није био образован на вријеме за мајске локалне изборе, као и да је значајан дио амандмана на Закон о финансирању политичких партија био поништен од стране Уставног суда. СП савјет очекује да ће наводи о изборним нерегуларностима бити детаљно испитани на транспарентан начин.

СП савјет је похвалио Црну Гору за чврсту посвећеност регионалној сарадњи и за конструктивну улогу у очувању регионалне стабилности. Такође је поздравио активно учешће Црне Горе у бројним регионалним иницијативама у југоисточној Европи, као и добросусједске и билатералне односе које Црна Гора одржава са другим земљама које су у процесу придруживања или су већ чланице ЕУ. СП савјет је охрабрио Црну Гору да настави са радом у правцу изналажења обострано прихватљивих рјешења за постојећа питања граница са другим државама западног Балкана и поздравио недавне споразуме које је Црна Гора постигла са својим сусједима.

СП савјет је топло поздравио одлуку Црне Горе да формално усагласи своју позицију са позицијом ЕУ по питању Украјине и такође је похвалио генерално одличан ниво усаглашености Црне Горе са позицијама ЕУ у питањима спољне, безбједносне и одбрамбене политике.

На пољу економских критеријума, СП савјет је поздравио економски раст у Црној Гори у протеклој години и изразио подршку напорима Владе да настави са консолидацијом јавних финансија и унапређењем пословног амбијента са циљем стварања предуслова за брзи економски развој. СП савјет је, с друге стране, истакао да се Црна Гора сусреће са одређеним изазовима на пољу конкурентности, да се морају умањити утицаји спољних фактора, као и да треба пажљиво размотрити додатне мјере са циљем свођења дуга и дефицита у оквире фискалних правила. СП савјет је такође охрабрио Црну Гору да осигура правовремено и прецизно дјеловање у складу са заједничким препорукама које је ЕЦОФИН савјет усвојио 6. маја 2014. године.

СП савјет је поздравио напредак који је Црна Гора остварила на пољу усклађивања законодавства и капацитета са европским стандардима и правном тековином, као и у смислу спровођења обавеза које је преузела у оквиру трговинских одредаба ССП. СП савјет је назначио да ограничени административни капацитети Црне Горе представљају изазов у бројним областима и да их начелно треба ојачати. У највећем броју области је остварен одређени напредак, а у неким случајевима се може похвалити висок степен усаглашавања, иако је остало још доста посла. СП савјет је охрабрио Црну Гору да уложи додатне напоре и посвети нарочиту пажњу одређеном броју питања која су препозната у разним областима.

СП савјет је размотрио стање у вези са предприступном финансијском подршком, коју ЕУ обезбјеђује кроз Инструмент за предприступну подршку (ИПА). Истакнуто је да је преко 75% ИПА средстава за период 2007-2013 за И компоненту (транзиција и изградња институција) додијељено до краја децембра 2013, од чега су програми за период 2007-2010 у потпуности додијељени у износу до 98%. За ИИ компоненту (прекогранична сарадња), ниво додјељивања до краја 2013. године је био 62%, док још увијек треба да буду додијељени позиви за приједлоге за период 2011-2013. СП савјет је поздравио напредак који је Црна Гора остварила у припремама за успостављање неопходних структура за децентрализовано управљање компонентама И, ИИ, ИИИ (регионални развој) и ИВ (развој људских ресурса). СП савјет је охрабрио Црну Гору да ојача способност за пројекте и капацитете за стратешко планирање, с циљем остваривања довољног апсорпционог капацитета, посебно у односу на оперативне прогреме у оквиру ИИИ и ИВ компоненте. СП савјет је такође поздравио припреме Црну Гору за ИИ компоненту ИПА, те позвао Црну Гору да развија капацитете за вишегодишње стратешко планирање за имплементацију ИПА помоћи.

СП савјет је такође размотрио билатералне односе у оквиру Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП). У овом смислу, подзравио је заједничко потписивање крајем 2013. године Протокола ССП-у којим се узима у обзир да је Хрватска постала чланица ЕУ, који је привремено ступио на снагу 1. јула 2013. СП савјет је такође поздравио позитивне мјерљиве резултате Црне Горе у имплементацији обавеза у оквиру ССП од његовог ступања на снагу 1. маја 2010. године, укључујући одредбе које се односе на трговину, а у исто вријеме је истакао да су одређена унапређења била неопходна у области државне помоћи, гдје су неопходни даљи напори у правцу усклађености.

СП савјет је подвукао активно учешће Црне Горе у бројним програмима ЕУ и топло поздравио ријешеност Црне Горе да настави и прошири своје учешће у периоду 2014-2020.

На крају, СП савјет је размијенио мишљења о недавним догађајима у региону западног Балкана.

Позицију Црне Горе за В састанак Савјета за стабилизацију и придруживање Европске уније и Црне Горе можете преузети овдје.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?