Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потписан Меморандум о сарадњи у области родне равноправности

Објављено: 28.11.2014. 22:30 Аутор: ммп

Да су једнака права мушкараца и жена као и заштита њихових људских права неопходна за, одрживу демократију, економски развој, а смим тим и безбједност и стабилност читавог региона, потврђено је и данас потписивањем Меморандума о сарадњи у области родне равноправности.

Подгорица је шеснаеста општина са којом је Министарство за људска и мањинска права у сарадњи са Мисијом ОСЦЕ у Црној Гори потписало овај Меморандум. Циљ Меморандума је успостављање локалних механизама за родну равноправност (именовање координатора/ке, образовање Савјета за РР, усвајање докумената - Одлуке о РР и локалних акционих планова и других докумената, оснивање тијела/органа за РР у оквиру надлежне службе органа локалне самоуправе), јачање капацитета и успостављање међусобне сарадње свих актера на локалном нивоу по питању унапређења родне равноправности, веће учешће жена у органима локалне самоуправе и развијање програма подршке локалне самоуправе економском оснаживању жена.

Министар др Нумановић је нагласио активности Министарства за људска и мањинска права које су у области постизања родне равноправности нагласиле три конкретне теме у 2014. години, односно јачање економског потенцијала жена у нашем друштву, превенцију и заштиту од насиља и насиља у породици и веће учешће жена у јавном и политичком животу. Изузетно је важно оснажити жену у економском смислу, јер то доприноси општем бољитку друштва у цјелини.

,,Изузетно је важно оснажити жену у економском смислу, јер то доприноси општем бољитку друштва у цјелини. У Црној Гори свако десето предузеће је у власништву жене. Свега 6% жена у Црној Гори су власнице приватних предузећа и у могућности да користе финансијске кредите. Од 51% укупног становништва Црне Горе који чине жене, 9,6% жена су власнице некретнина. Из тог разлога треба порадити на истицању како жена са села као економског потенцијала и пружању подршке проширивању њиховог посла у (израда сувенира, домаћа радиност, производња органске хране) и што бољег пласмана њихових производа на тржиште. Жене треба подстаћи да се региструју, поједностављивањем процедуре регистрације и оснивањем инфо пултова за пружање подршке при регистрацији. Инвестициони Фонд планира да уведе кредитну линију за жене, до 10 000€, са граце периодом и 3.5% каматне стопе,“рекао је министар Нумановић.

Чињеница да је у одборница у Скупштини Главног града процентуално око 32% радује и пружа даљу мотивацију да су изгледи да се и ситуација на државном нивоу промјенити у корист већег учешћа жена у Парламенту, гдје је проценат нешто преко 14%.

Градоначелник Стијеповић је нагласио да ће Главни град испунити све одредбе из Меморандума у којима је препознат у смислу успостсављања свих механизама за остваривање родне равноправности у свим сегментима друштва. Градоначелник је, такође, информисао јавност о отварању Центра за предузетништво који ће поред савјетодавних услуга пружати конкретну подршку свима који желе да се баве предузетничким дјелатностима.

Њ.Е. амбасадорка Хребичкова је исказала задовољство поводом ове сарадње и потписивања Меморандума, узевши у обзир да у Подгорици живи око 2/3 становништва Црне Горе, а уједно је центар у којем се врши пресјек свих дешавања. Амбасадорка је нагласила значај сарадње са Министарством и Главним градом и истакла потребу за ангажованошћу све већрг броја младих људи који ће афирмисати, између осталог и принципе једнаких могућности, односно равноправност полова.

 

 

 

 

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?