Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање Министарства за људска и мањинска права на текст "Из државне касе Мирашу 55.564 еура" објављен у Дневном листу "Дан" 01.02.2015.

Објављено: 02.02.2015. 22:41 Аутор: ПР служба

У дневном листу "Дан" од 1. фебруара 2015. године објављен је текст "Из државне касе Мирашу 55.564 еура" у којем је протојереј ставрофор доц.др Велибор Џомић, коориднатор Правног савјета Митрополије црногорско-приморске, изнио низ неутемељних тврдњи на рачун Министарства за људска и мањинска права. Није тачно да Министарство дискриминаторски и бескритеријумски врши расподјелу 200.000 еура, колико је прошле године из државног буџета уплатило вјерским заједницама. Минстарство овај новац распоређује према приспјелим захтјевима вјерских заједница и у складу са прописима.  При томе не прави дискриминацију ни према једној вјерској заједници, и у обзир узима све приспјеле захтјеве. Министарство овај новац дијели на основу Критеријума за додјелу материјалне помоћи вјерским заједницма, који су усвојени 27.05.2013. године. Ови Критеријуми су усвојени на основу члана 14. Устава Црне Горе, члана 23. Закона о правном положају вјерских заједница (Сл. лист Црне Горе бр. 9/77) и члана 41. став 1. Закона о државној управи (Сл. лист Црне Горе, бр. 38/03, 22/08 и 42/11). Према овим Критеријумима, корисници материјалних средстава су пријављене вјерске заједнице, односно њене организације, које у складу са Законом имају својство грађанско-правног лица. Материјална средства се дијеле за: социјалну заштиту, хуманитарну дјелатност, изградњу и обнову сакралних и других објеката, издавачку и информативну дјелатност, организацију вјерских свечаности, конгреса и других облика међурелигијске сарадње, и за остале материјалне трошкове намијењене активностима вјерских заједница. У Министарству за људска и мањинска права постоји трочлана Комисија за додјелу материјалне помоћи, која разматра захтјеве вјерских заједница, и на њен предлог Министар доноси и потписује рјешење о додјели материјалних средстава вјерским заједицама. Вјерске заједнице су дужне да намјенски користе ова средства. Дакле, супротно тврдњама господина Џомића, Министарство за људска и мањинска права, поступајући према Закону, Критеријумима и по веома прецизној процедури врши расподјелу ових средстава.

          Такође, нетачна је тврдња господина Џомића да је током 2014. године Министарство за људска и мањинска права Епархији будимљанско-никшићкој уплатило нешто преко 12 хиљада еура. Исто тако, нетачна је претпоставка господина Џомића да се дио овога новца  уплаћује локалним партијским активистима за сеоске капеле и гробља, и да се овај новац користи у партијске пропагандне сврхе. Према прецизној евиденцији из финансијског одсијека Министарства, закључно са 31. децембром 2014. године, Епархији будимљанско-никшићкој је уплаћено 25.920,19 еура, и та се информација лако може провјерити на сајту Министарства (у информацијама, у оквиру слободног приступа информацијама), а Митрополији црногорско-приморској 25.342,29 еура, и тај новац је додијељен искључиво за активности вјерских заједница. Тачно је да је Црногорска православна црква добила 55.564 еура помоћи од Министарства за људска и мањинска права, и у томе нема ништа спорно, јер је то урађено у складу са Законом и Критеријумима. Црногорска православна црква није НВО, већ вјерска заједница која је регистрована у складу са важећим Законом и на основу тога, као и остале вјерске заједнице, добија државну помоћ. Зато савјетујемо господину Џомићу да, када полемише са Министарством за људска и мањинска права, то не ради на бази претпоставки него на бази чињеница. Ваљда га на то обавезује и његов службени положај.

          Сматрамо да је важно да подсјетимо црногорску јавност да држава према Закону о правном положају вјерских заједница може, али не мора давати материјалну помоћ вјерским заједницама. Ипак, имајући у виду чињенице да је право на слободу вјероисповијести једно од темељних људских права и да држава жели најбоље односе са свим вјерским заједницама које дјелују у складу са Уставом и Законом, Влада Црне Горе у складу са могућностима буџета помаже вјерске заједнице, и то прије свега оне које окупљају највећи број вјерујућих грађана. Важно је и то да овдје није само ријеч о 200.000 еура, које додјељује Министарство за људска и мањинска права, о чињеници да Влада, односно држава помаже вјерске заједнице, већ то чине и локалне самоуправе и донатори. Поред тога, држава то ради континуирано, и интензивно у посљедњих 25 година. Све вјерске заједнице добиле су дио те материјалне помоћи, а велики дио исте добиле су Митрополија црногорско-приморска и Епархија будимљанско-никшићка. Најбољи доказ за то је запажена изградња и обнова вјерских објеката у чему су значајним средствима учествовали црногорска држава и грађани.

          Држава ће и у наредном периоду штитити и помагати вјерске заједнице које дјелују у складу са Законом, али ће и реаговати против нетачних изјава и бориће се против ширења дискриминације, мржње и нетрпељивости на вјерској основи.

 

М И Н И С Т А Р

др Суад Нумановић


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?