- Влада Црне Горе
Министарство правде Питање степена интеграције Рома и даље високо на а...
Питање степена интеграције Рома и даље високо на агенди ЕУ
Министар др Суад Нумановић састао се данас са координаторкама за питања Рома у ДГ НЕАР, госпођама Мартом Гарсија Фидалго и Јаном Катарином Лолић Шинделковом. Координаторке бораве у дводневној посјети Црној Гори током које ће разговарати са надлежнима из свих ресора који покривају област интеграција Ромске популације.
Госпођа Фидалго разговарала је о статусу Рома и степену њихове интеграције са министром Нумановићем током своје претходне посјете Црној Гори, јуна претходне године. Повод данашњег састанка је даљи разговор о питањима образовања, здравстене заштите, запошљавања, становања и рјешавања статуса Рома, као и промјене које су се десиле током Декаде Рома 2005.-2015. и будућим плановима за сарадњу у истим областима.
Министар др Нумановић упознао је координаторке са реализованим активностима из Поглавља 23 које је од изузетног значаја за питање људских права. Све планиране активности су реализоване за 2014. годину и оно што нам предстоји је свакако све динамичнији рад како би ова популација постала интегративни дио наше заједнице.
Министар је истакао да када је ријеч о правном статусу Министарство унутрашњих послова је донијело одлуку да омогући подношење захтјева за добијање правног статуса расељеним и интерно расељеним лицима која бораве у Црној Гори само на основу легитимације расељеног и интерно расељеног лица. Тако је омогућено свим регистрованим расељеним и интерно расељеним лицима да поднесу захтјеве и тиме уђу у поступак за добијање статуса странца. Уколико ова лица накнадно прибаве и поднесу личну карту државе поријекла она ће, у складу са Законом о странцима добити привремени боравак до 3 године док уколико доставе путну исправу државе поријекла добијају правни статус странца са сталним настањењем у Црној Гори.
Министар је навео да се у здравственом систему не воде евиденције које су засноване на етичкој, националној или некој другој припадности корисника здравствене заштите. Припадници/е ромске и египћанске популације могу остварити здравствену заштиту у Домовима здравља као и сви други грађани/ке, а у камповима Коник И и ИИ, у Подгорици, оформљене су двије амбуланте у којима по два сата дневно раде доктори за одрасле и за дјецу. Вакцинација дјеце припадника/ца ромске и египћанске популације, који немају свог изабраног педијатра и који не иду у школу спроводи се у насељима гдје живе. У том смислу Институт за јавно здравље организује повремене кампање за вакцинацију ромске и египћанске дјеце на Конику што резултира високим процентом покривености (за поједине болести и до 98%).
У области образовања настављено је са истицањем важности останка у образовном систему. У средњим школама сада је 69 ђака и вјерујемо да ће овај број бити у сталном порасту. Значају образовног система доприносе и програми редовног предшколског учења, као и програми полудневног боравка (У Подгорици 43+75 за прошлу школску годину, а за ову 44+83). Значај припремних вртића, као и улога медијатора односно асистената у настави, који помажу дјеци да савладају језичку баријеру и лакше остану у образовном систему додатно оснажују ову намјеру.
Министарство континуирано промовише значај образовања као основног корака за успјешну интеграцију сваке заједнице, тако и ромске, кроз кампове за неформално учење ромског језика и културе, љетовања и зимовања за најбоље ђаке из виших разреда основне школе, курсеве пливања, скијања, одласке на културна дешавања.
Координаторке су упознате са чињеницом да се у протеклој години, на евиденцији Завода за запошљавање Црне Горе, налазило 1.326 Рома и Египћана, од којих жена 567 (42,76%). У укупној регистрованој незапослености ова популација учествује са 3,82%. У вези са рјешавањем стамбеног питања током 2015. године Регионални стамбени програм ће се имплементирати у Никшићу-62, Подгорици-120, Беранама -94 и Дом старих у Пљевљима.
Координаторке су похвалиле сарадњу са Црном Гором у области интеграције Рома и предложиле продубљивање исте кроз два пројекта у вези са медијаторском помоћи и помоћи на локалном нивоу које подржава и реализује Савјет Европе, а чију имплементацију прати и финансира Европска комисија. Госпођа Фидалго је саопштила да је став Опен Социетy Фоундатион-а да након завршетка Декаде инклузије Рома 2005.-2015. године тогодишњи пројекат у којем је Црна Гора већ препозната као једна од активних чланица.
Министарство за људска и мањинска права