Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Гвозденовић учествовао на Националном молитвеном доручку у Вашингтону

Министар одрживог развоја и туризма Бранимир Гвозденовић учествовао је данас на 63. Националном молитвеном доручку у Вашингтону, који је окупио око 3.600 учесника из 130 земаља, са циљем промоције универзалних вриједности, као што су суживот, толеранција и етнички и мултиконфесионални склад.

У склопу те манифестације организовани су бројни састанци регионалног и интернационалног карактера, имајући у виду висок ниво званица и учесника и број земаља из којих долазе,.

Biro za odnose s javnošćuМинистар Гвозденовић се сусрео са сенатором из Оклахоме Џејмсом Инхофом, који је 2012. године био један од главних говорника на Годишњем окупљању званичника Југоисточне Европе у Будви, у чијем су фокусу били суживот и толеранција на Балкану. Осим тога, тема сусрета била је и заштита животне средине и активности које се у тој области спроводе у Црној Гори и Сједнињеним Америчким Државама. Сенатор Инхоф је 10 година руководио Комитетом америчког Сената за животну средину и јавне радове. 

Министар Гвозденовић се такође сусрео и са сенатором Мајклом Лијем из Јуте и конгресменима Мајклом Дојлом, Робертом Адерхолтом, Дејвидом Џолијем и Џоном Роклифом, који су нагласили да је Црна Гора препозната као најбољи примјер на Балкану кад је ријеч о пословном амбијенту, што потврђује и константни напредак на Доинг Бусинесс листи Свјетске банке. Високи аменрички представници су такође оцијенили да су евроатлантске интеграције и очекивано скоро прикључење Црне Горе НАТО-у активности од круцијалног значаја за Црну Гору, што се позитивно може одразити на читав регион и што ће подстаћи евроатлантске интеграције земаља које претендују на чланство у Алијанси. Стога су те активности наишле су на пуну подршку представника америчког Конгреса.

Конкретан резултат одржаних састанака је најава формирања Балкан Херитаге Фондације, која би требало да окупи доносиоце одлука са овог простора, а чији би првенствени циљ био промоција вриједности које доприносе међусобном разумијевању и толеранцији, те боља сарадња земаља региона. Идеја за формирање балканског огранка наишла је на веома добар пријем руководства Фондације, а формирање организационог тима очекује се у наредних пар мјесеци. 

Министар Гвозденовић је, у склопу презентације потенцијала црногорског здравственог туризма, посјетио болницу Џон Хопкинс у Балтимору, која је више пута проглашавана најбољом медицинском установом у Сједињеним Америчким Државама, а сматра се и најбољом болницом у свијету. Својим саговорницима говорио је о туристичкој понуди Црне Горе, осврнувши се на потенцијале за развој здравственог туризма и инвестициони амбијент, уз разматрање могућности сарадње са том угледном америчком установом, која би ускоро требала да буде формализована потписивањем Меморандума о сарадњи.

Посјету Вашингтону, министар Гвозденовић наставља састанцима са члановима Конгреса и извршним директором Свјетске банке Франком Хемскерком и другим представницима Свјетске банке задуженим за пројекте које та институција подржава у Црној Гори.

Министарство одрживог развоја и туризма / Биро за односе с јавношћу
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?