- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Произвођачи сира током студијске посјете учили о з...
Произвођачи сира током студијске посјете учили о заштити производа на искуству колега из Словеније
Произвођачи сира из Пљеваља и Колашина током студијске посјете Словенији и разговора са колегама из Удружења произвођача заштићеног Бовшког сира увјерили су се да је потребно да се још снажније удруже и интензивније крену у израду произвођачке спецификације као основних предуслова за заштиту сира који производе географском ознаком. У процесу сертификације имаће, као и до сада, снажну подршку Министарства пољопривреде и руралног развоја, које је организовало студијску посјету и констатно ради на информисању и подстицању произвођача да уђу у тај процес.
Током посјете Словенији, произвођачи су, заједно са представницима Министарства и двије локалне самоуправе, између осталог, посјетили Удружење производјача Бовског сира, као и Толмица који су заштицени ознаком поријекла. Након обиласка словеначких произвођача, према ријечима савјетнице за политику квалитета у Министарству Мерисе Чекић, нашим произвођачима јаснији су и бенефити заштите производа и зашто је, ипак, исплативо кренути у не тако једноставан процес сертификације.
Опстине Бовец и Толмин налазе се на 400 м надморске висине и налазе се у поднозју Алпа чији врхови досежу до 2.200 метара надморске висине. Производња сира на подручју ових општина, у котлини и у планинском дијелу, има јако дугу традицију. Осим Бовшког и Толминц сира, овај по површини мали предио има још један заштићени назив – сир Мохант. Произвођачи сва три сира су удружени углавном у удружења која сачињавају мала пољопривредна газдинства. Заштита коју су остварили довела је и до очекиваних бенефита. Интересовање туриста за обилазак и боравак у области која је постал препознатљива по заштићеним производима омогућила је и њихов одличан пласман. Зато се осим производњом сира, сва породична газдинства баве се успјешно и сеоским туризмом. Осим пољопривредних газдинстава гдје се производи Бовшки сир, у концепт географске заштите укључена је и већа сирара “Планинка”. То додатно омогућава већу производњу, мање трошкове лабараторијских анализа, неопходног маркетинга, а у крајњем и бољи пласман на тржиште.
Произвођачи из Црне Горе, како преноси Мериса Чекић, имали су прилику да виде на који начин су њихове словеначке колеге припремиле произвођачку спецификацију, основни документ у коме се до детаља описује и доказује да су квалитет и карактеристике производа повезане са географским подручјем и умијећем произвођача, заснованом на традицији. “Посјета је била значајна и за разумијевање шта значе интерне контроле производње које сами произвођачи треба да спроводе након уласка у систем заштите, као и начина екстерних контрола које раде сертификациона тијела и инспекцијске службе. Произвођаче пљеваљског и колашинског сира није обесхрабрила информација да се у систему заштите као сљедећи и најбитнији ниво контроле рачуна онај од стране потрошача, с обзиром на то колико су ти сиреви у Црној Гори цијењени и тражени на тржишту”, каже Чекић.
Током петодневног боравка у граду Бовецу делегација из Црне Горе посјетила је и Министарство пољопривреде Словеније, као и тијело за контролу и сертификацију заштићених ознака „Буреау Веритас“ доо. Том приликом упознали су се теоријски са ЕУ процедурама регистрације географске ознаке, правним оквиром, системом контроле и сертификације заштићених производа.
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја