ОБАВЈЕШТЕЊЕ
Поводом реализације националног пројекта „Процјена и смањење радона у црногорским школама и вртићима“ у ЈУ СМШ “Данило Киш”, 6. априла 2016. године у Будви одржано је предавање и савјетовање за директоре васпитно-образовних установа и професоре физике/хемије јужне регије Црне Горе. На предавању су говорили секретар Министарства просвјете Слободан Филиповић, директор Завода за школство Радован Поповић, чланови експертског тима који реализују овај пројекат: Марија Перовић Богићевић, Никола Свркота и Ранко Зекић.
Предавање су организовале институције које су носиоци пројекта Министарство просвјете, Министарство одрживог развоја и туризма, Црногорска академија наука и умјетности, Агенција за заштиту животне средине у сарадњи са Заводом за школство.
Секретар Министарства просвете, Слободан Филиповић, је говорио о значају самог пројекта, као и о неопходном активном учешћу директора васпитно-образовних установа, наставног и ваннаставног особља у циљу успјешне реализације мјерења радона.
Директор Завода за школство Радован Поповић је говорио о начину информисања наставног особља, родитеља и дјеце о овом штетном гасу.
ПР и чланица експертског тима Марија Перовић Богићевић је говорила: зашто је радон проблем и зашто је мјерење радона у образовно-васпитним установама значајно. Истакла је да је радон природни гас. да је радиоактиван и увијек присутан у ваздуху који удишемо. Свјетска здравствена организација га је прогласила другим највећим узрочником карцинома плућа код пушача и првим код непушача. По њеним процјенама радон је одговоран за 3-14% свих случајева ове врсте оболијевања
Члан експертског тима Никола Свркота је говорио о циљевима пројекта као и о примјерима добре праксе другиих земаља Европе и Свијета у рјешавању овог проблема
Ранко Зекић, члан експертског тима је говорио о детекторима за мјерење радона, о значајној улози особља образовно-васпитних установа у смислу чувања детектора што је главни предуслов за успјешно реализовање овог пројекта, Такође је нагласио да ће бити одржана и друга радионица, на којој ће сви директори И професори физике/хемије добити детекторе, упутства за њихово постављање као и инструкције о томе које информације везане за објекте треба да прикупе и доставе експертском тиму.