Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Евалуације програма „Коришћење уџбеника у ДАИСY формату – обука наставника основне школе за коришћење аудио-визуелних уџбеника”

Објављено: 21.06.2016. 16:17

Завод за школство био је домаћин састанка са темом Представљање резултата евалуације пројекта „Коришћење уџбеника у ДАИСY формату – обука наставника основне школе за коришћење аудио-визуелних уџбеника”

Поред представника 25 пилот школа (67 учесника), састанку су присуствовали и дали свој допринос представљањем програма: Љиљана Ивановић, в.д. помоћница директора у Заводу за школство, мр Тамара Милић, начелница Дирекције за предшколско васпитање и образовање, инклузивно образовање и стратешко програмирање и развој у Министарству просвјете, Нађа Дурковић, савјетница за издаваштво у Заводу за уџбенике и наставна средства, Анита Марић, савјетница за инклузивно образовање у Заводу за школство, мр Зоран Бошковић, директор Ресурсног центра за ђецу и младе „Подгорица“ и Маја Лалић-Ковачевић, савјетница за образовање у Канцеларији УНИЦЕФ-а за Црну Гору.

ДАИСY (акроним од Дигитал Аццессибле Информатион Сyстем) је мултимедијално издање штампане књиге, комбинација аудио-визуелног текста. Уџбеници у ДАИСY формату нуде читалачко искуство свим ученицима који не могу да читају одштампани текст, из било којег разлога. Исте уџбенике у ДАИСY формату могу користити и остали ученици у свакодневној настави приликом увјежбавања вјештине пажљивог слушања.

У Црној Гори су у овом формату снимљене читанке за ученике од 4. до 9. разреда. За потребе снимања ДАИСY верзије уџбеника, своје гласове „су позајмили“ познати црногорски глумци и глумице, студенти и студенткиње Факултета драмских умјетности, који су као волонтери учествовали у овом пројекту.
Ускоро ће бити доступна Историја за 6. раздред чије снимање је у току.

Евалуација је показала да треба развијати техничке и педагошке могућности ДАИСY уџбеника, боље информисати стручну и ширу јавност о могућностима и примјенљивости овог формата и размотрити одрживост даље продукције ДАИСY уџбеника.

Резултати евалуације могу бити драгоцјена помоћ приликом дефинисања будућих промјена у образовању, нарочито када говоримо о приступу, али и квалитету наставе и учења ђеце с посебним образовним потребама, као и комплетне ученичке популације у Црној Гори.

Наредни кораци: снимање четири уџбеника историје за основну школу (за 6, 7, 8 и 9. разред), припрема и штампа приручника за наставнике с детаљним упутствима – техничким и методичким, наставак обуке наставника и родитеља и боља информисаност јавности.

Изузетно позитиван пријем уџбеника у ДАИСY формату, обавезује све стејкхолдере којима је крајњи циљ квалитетна настава да наставе рад на унапређењу материјала за инклузивну наставу у Црној Гори, и да иду у корак са новим парадигмама учења и модерним технологијама.

Ово је само један од начина обавјештавања стручне јавности с овом иницијативом која треба да заживи те да се системски уврсти у дио методологије која се односи на употребу асистивних технологија у савременом образовно-васпитном процесу у корист свих ученика, а посебно ученика са сметњама вида и тешкоћама у учењу. Очекивања су да се постигнута динамика настави кроз препознату синергију дјеловања црногорских институција образовања и УНИЦЕФ-а.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?