Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Игралиште ће допринијети унапријеђењу услова за квалитетан боравак дјеце у склоништу

Објављено: 26.09.2016. 22:47 Аутор: ПР служба

Изградња игралишта за дјецу у оквиру СОС склоништа за жене и дјецу жртве насиља Никшић допринијеће унапријеђењу услова за њихов безбједан и квалитетан боравак, саопштено је данас на отварању. Игралиште је дио пројекта “Изградња игралишта у склоништу за жене и дјецу жртве насиља”, који је реализован уз финансијску подршку Амбасаде Пољске у Црној Гори, у оквиру програма пољске развојне сарадње Министарства спољних послова те државе.

Координаторка СОС телефона Никшић, Наташа Међедовић, казала је да је Амбасада Пољске у Црној Гори донирала 15.856 еура за унапријеђење услова за квалитетан боравак жена и дјеце у склоништу.

„Склониште је овим добило нове садржаје који ће омогућити дјеци предшколског и школског узраста услове за игру, а женама услове за дружење и одмор“, поручила је Међедовић.

Стварањем бољих услова у склоништима за жртве насиља у породици, како је оцијенила, даје се допринос напорима цјелокупног друштва да заштите жену и дјецу, у складу са стандардима које прописују међународни уговори.

„Међународни стандарди постављају јасне критеријуме у погледу квалитета заштите жена и дјеце жртава насиља. Женама и дјеци морају бити доступни и обезбијеђени специјалиовани, прилагођени и бесплатни сервиси подршке и заштите. Јасно је да ово није могуће без удружених напора свих субјеката у друштву.“, истакла је Међедовић.

Како је навела, СОС склониште за дјецу и жене жртве насиља Никшић обезбијеђује 12 мјеста за жене и дјецу жртве насиља. „По плану је да ово склониште обезбиједи 21 безбиједно мјесто, када буде у потпуности изграђено“.

Међедовић је подсјетила да у Црној Гори постоје три склоништа за жртве породичног насиља – у Никшићу, Подгорици и Пљевљима.

„Црна Гора још увијек није испунила захтјеве и стандарде који су складу са препорукама Савјета Европе – на десет хиљада становника, наша држава је обавезна да обезбиједи једно безбједно мјесто. То значи да Црна Гора мора да има 63 безбједна мјеста“, указала је она.

Црној Гори, како је је казала Међедовић, према процјенама још увијек недостаје 33 безбједна мјеста за жене и дјецу жртве насиља.

Међедовић је казала да тренутно у склоништу СОС телефона Никшић бораве три жене и једно дијете.

„На годишњем новоу, просјечни број жена и дјеце које бораве у нашем склоништу се креће између 80 и 100 особа. Овај број је у порасту, наорочито од септембра прошле године када је уведена национална бесплатна СОС линија за жртве насиља у породици“, истакла је она.

Амбасадорка  Пољске у Црној Гори, Ирена Татарзyнска, казала је да у цијелом свијету склоништа за жртве породичног насиља играју изузетно важну улогу, и помажу, како је навела, женама и дјеци жртвама насиља у породици у лакшем рјешавању проблема.

„Цијели садашњи пројекат планиран је на период од три године, а Пољска учествује у његовој другој фази. Пољски дио пројекта обухвата опремање игралишта испред склоништа за жене и дјецу жртве насиља из средстава пољске развојне помоћи, фарбање и монтажу дрвене конструкције које сачињавају игралиште“, појаснила је Татарзyнска.

Поред игралишта, како је навела, постављена је и баштенска конструкција са столом и столицама.

Министар рада и социјалног старања, Борис Марић, казао је да је интенција тог ресора квалитетан развој разних видова сервиса.

„Вјерујем да је ово примјер позитивне праксе који треба слиједити и који ће допринијети повећању родитељских капацитета и могућности мајки жртава насиља, а онда и дјеци учинити да имају угодан боравак у овом склоништу и да могу да превазиђу оно што је нека животна ситуација која их је довела на ово мјесто“, поручио је Марић.

Министар за људска и мањинска права, Суад Нумановић, рекао је да насиље није проблем појединца, већ цијелог друштва.

„А дјеца су све оно о чему треба примарно да размишљамо. Какав је то свијет који не красе осмјеси на дјечијим лицима. Још много напора треба да би се промијенила колективна и појединачна свијест, те постигао напредак у борби против овог проблема. Чини се да је ово један мали али сигуран корак ка том успјеху“, истакао је Нумановић.

Изградњом сјеника стварају се, како је оцијенио, услови за дружење и одмор на отвореном.

„Овај пројекат доприноси унапријеђењу услова за безбједан и квалитетан боравак дјеце и жена у СОС склоништу у Никшићу“, рекао је Нумановић.

Партнери на пројекту су били Министарство рада и социјалног старања и Министарство за људска и мањинска права.

Током реализације пројекта, СОС телефон Никшић је у сарадњи са школицом сликања „Отворени атеље“ уредио ограду дворишта.

У оквиру пројекта изграђен је и сјеник за групне састанке за мајке и дјецу.


Министарство за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?