Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представнице Министарства за људска и мањинска права на редовном годишњем састанку Европског института за родну равноправност

Објављено: 28.10.2016. 21:30 Аутор: ПР служба

Европски институт за родну равноправност организовао је у Виљнусу 27.-28. октобра 2016. године редовни годишњи састанак службеника/ца из земаља које су у претприступном периоду учлањења у ЕУ.

Представнице Црне Горе на састанку су биле службенице Министарства за људска и мањинска права, Биљана Пејовиц, начелница Одјељења за послове родне равноправности и Татјана Анђелић, начелница Одјељења за европске интеграције, програмирање и имплементацију ЕУ фондова.
Оне су на састанку представиле оно што је у Црној Гори урађено у претходних годину дана у области имплементације политике родне равноправности и ИПА пројеката.

Начелница Пејовић је представила битне измјене и допуне Закона о родној равноправности, који је Скупштина Црне Горе усвојила јуна 2015. године, указавши да је Закон усклађен са Директивама ЕУ у области родне равноправности.

Такође је информисала је да је Министарство за људска и мањинска почело процедуру евалуације Плана активности за постизање родне равноправности 2013-2017 и израде новог четворогодишњег плана, те да у овом процесу помаже експерткиња која је изабрана у оквиру ИПА пројекта.

Начелница Пејовић је нагласила да је у Црној Гори формиран Савјет за родну равноправност, који има 21 члана/ицу од којих су 4 чланице НВО - а, и којим предсједава министар за људска и мањинска права. Савјет ће допринијети даљем јачању и бољој имплементацији политике родне равноправности на националном и локалном нивоу.

Она је такође указала на развој политике у локалним самоуправама, и да су све 23 општине у Црној Гори потписале са Министарством за људска и мањинска права и канцеларијом ОЕБС-а Меморандуме о сарадњи у области имплементације политике родне равноправности на локалном нивоу. Досада је 11 општина усвојило локалне акционе планове за родну равноправност, у 12 је формиран Савјет за родну равноправност, док 6 општина има посебна средства за имплементацију политике родне равноправности у оквиру својих годишњих буџета.

Министарство за људска и мањинска права и Завод за статистику Црне Горе – МОНСТАТ потписали су Меморандум о сарадњи на реализацији пројекта у вези са израдом “Индекса родне равноправности у Црној Гори и осталих заједничких активности у области антидискриминације, родне равноправности и мањинских права” – навела је начелница Пејовић у свом обраћању.

Начелница Анђелић је представила активности које су имплементиране у оквиру ИПА 2014 пројекта: "Подршка антидискриминационим и политикама родне равноправности".
Пројекат је одобрен Министарству за људска и мањинска права, уз финансијску подршку Европске комисије, а имплементира га канцеларија УНДП-а у Црној Гори. Влада Црне Горе и УНДП такође имају финансијску контрибуцију у овом пројекту.

Она је нагласила да је веома битно да су мјере за имплементацију политике родне равноправности укључене у акционе планове за преговарачка поглавља 23 - Правосуђе и темељна права и 19 – Социјална политика и запошљавање.

На састанку одржаном у Европском инстититу за родну равноправност презентовани су програми овог Института, који се односе на индекс родне равноправности, статистичку базу података у области родне равноправности, статистике у вези родно заснованог насиља и гендер- маинстеаминг-а.

Начелнице Пејовић и Анђелић су захвалиле Европском институту за родну равноправност на досадашњој сарадњи са Црном Гором, и нагласиле да ће даље унапређење и имплементација политике родне равноправности и даље бити у фокусу политике Владе Црне Горе, која је већ у овој  области постигла мјерљиве резултате.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?