- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Отпочеле обуке стручних служби школа и центара за ...
Отпочеле обуке стручних служби школа и центара за социјални рад у оквиру програма „Превенција насиља у школама“
У организацији Министарства просвјете и Завода за дјечију у социјалну заштиту отпочеле обуке стручних служби школа и центара за социјални рад у оквиру програма „Превенција насиља у школама“ који је подржан од стране канцеларије УНИЦЕФ-а у Црној Гори.
Обуке имају за циљ јачање школа и њихово повезивање са службама социјалне и дјечије заштите што произилази из прописаних обавеза из Упутства “Подјела одговорности и поступање у циљу превенције и у случајевима појаве насиља”.
Теме обука односе се на програм “Школа без насиља” и Упутства школама: „Подјела одговорности и поступање у циљу превенције и у случајевима појаве насиља”; “Улога центара за социјални рад у сузбијању насиља у школама“ и “Практична примјена формулара из Упутства”.
Основни задатак ових обука јесте да школе примијене знања и мјере кад се уочи и препозна било који облик насиља, злостављања и занемаривање ђеце, да се повежу са колегама из центара за социјални рад како би се остварио и заштитио најбољи интерес ђетета.
За школе и центре за социјални рад у Подгорици, Голубовцима, Тузима, Цетињу обуке се реализују 9. и 10. фебруара, затим у Никшићу, Плужинама, Шавнику и Даниловграду 17. фебруара.
Обуке за школе и центре за социјални рад у Бару, Улцињу, Херцег Новом, Тивту, Котору, Будви биће одржане 21. фебруара, док су обуке за школе и центре за социјални рад у Бијелом Пољу, Колашину, Мојковцу, Беранама, Рожајама, Пљевљима и Плаву планиране за 24. фебруар 2017. године.
Идеја је да се подстакне мултисекторска сарадња и приступ раду у ситуацијама када се насиље догоди узимајући у обзир међусекторски карактер проблематике насиља над ђецом и међу ђецом. На овај начин се постиже повезивање, тематско и функционално оријентисање ка ефикасном третирању насиља.
Пројекат ,,Школа без насиља - сигурно школско окружење“ отпочео је 2005/2006. године, а намијењен је ученицима, наставном и ваннаставном особљу, родитељима и цјелокупној заједници у циљу смањења и спречавања насиља међу школском ђецом.
У досадашњем периоду припремљени су Приручник за рад, Брошура за родитеље, Упитник за процјену вршњачког насиља, Упутство „Подјела одговорности и поступање у циљу превенције и у случајевима појаве насиља”.
ПР служба Министарства просвјете