Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Ток ратификације иде по плану, а Парламент је мјесто гдје ће се о чланству одлучивати, поручено са састанка у тој институцији

Ток ратификације црногорског Протокола о приступању НАТО-у тече планираном динамиком и убрзо ће Црна Гора постати 29. чланица Сјеверноатланске алијансе, поручено је са данас (16. фебруар) одржаног радног састанка чланова скупштинског Одбора за међународне односе и исељенике са амбасадорима држава чланица НАТО-а, а уз присуство националног координатора за НАТО господина Драгана Пејановића.

Радном састанку је присуствовао и предсједник Скупштине Иван Брајовић који је исказао посебну захвалност члановима Одбора за међународне односе и исељенике и Комуникационог тима Савјета за чланство у НАТО, који су у сарадњи са Амбасадом Мађарске, као контакт амбасадом, организовали данашњи сусрет.

Уз констатацију да смо на корак од чланства у НАТО, предсједник Брајовић је казао да за остваривање овог кључног спољнополитичког циља нијесу заслужни само државни органи Црне Горе који су посвећено радили на достизању стандарда и испуњавању неопходних критеријума, већ и државе чланице НАТО, које Црној Гори пружају константну подршку и охрабрење на том путу.

,,Сви заједно морамо учинити и тај посљедњи напор како би у корист свих наших држава заокружили ово важно питање“, казао је предсједник Скупштине.

Он је нагласио да ће се ова тачка наћи без одлагања на дневном реду Скупштине Црне Горе, одмах након што Протокол о приступању Црне Горе буде ратификован у свим државама чланицама НАТО-а.

,,Црна Гора је направила велики резултат. Процес ратификација тече по плану и ми и даље сматрамо да ће тамо негдје средином ове године тај процес бити завршен и да ће Црна Гора веома, веома брзо бити 29. чланица НАТО-а“, казао је у име амбасадора НАТО земаља, амбасадор Мађарске у Црној Гори, Кристијан Поша. Он је истакао да су амбасадори НАТО држава у Црној Гори на састанку још једном јавно подржали црногорску интеграцију у Алиајнсу.

Са састанка је поручено и да је Парламент једино мјесто гдје ће се у скалду са Уставом одлучивати о црногорском чланству.

,,Скупштина Црне Горе је одмах након референдума 2006. године усвојила Декларацију о независности којом је јасно дефинисано да су стратешки спољнополитички приоритети чланство у ЕУ и НАТО. Знамо и да је у октобру 2007. године усвојила Устав који у преамбули исказује подршку интеграцијама и да је потом усвојила три Резолуције о интезивирању и подршци чланству. Стога је логично да Скупштина Црне Горе и оконча овај процес“, казао је национални координатор за НАТО Драган Пејановић. Легитимитет и легалитет одлучивања у Парламенту је потврдио и предсједник Одбора за међународне односе и исељенике, Андрија Николић који је изразио задовољство састанком.

,,Моја обавеза као предсједника је било да саопштим утисак да је Црне Гора једина земља која се током процеса приступања и то у овој финалној фази, нашла пред једним снажним покушајима деструкције од треће стране, која је потпомогнута неким унутрашњим политичким снагам, не би ли се финализација црногорског чланства у НАТО онемогућила“, казао је Николић. Задовољство састанком је изразио и Пејановић, који је истакао да овакви састанци дају велики допринос афирмацији црногорског пута у НАТО.

,,Веома значајан сегмент евроатлантских интеграција Црне Горе је подизање јавне свијести о томе шта је заправо НАТО данас, каква је улога и значај ЦГ у том јединственом систему колективне безбједности, на којим начелима се темељи и које вриједности штити. Обавеза нам је а мени и лично опредјељење, да уложим све напоре како бисмо, у даљим активностима јачали међусобно повјерење, разумјевање и уважавање, стварали атмосферу јачања осјећаја стабилности и безбједности, што је основ свега. Јер безбједност је као кисеоник, постајемо свјесни значаја тек онда кад нам понестаје”, закључио је национални координатор.

Комплетан чланак можете преузети са сајта натомонтенегро.ме.

КОМУНИКАЦИОНИ ТИМ САВЈЕТА ЗА ЧЛАНСТВО У НАТО
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?