- Влада Црне Горе
Умрежавање регионалних центара помоћи у кризним си...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Умрежавање регионалних центара помоћи у кризним ситуацијама
Објављено: 21.02.2017. • 03:12 Аутор: Комуникациони тим Савјета за чланство у НАТО
Конференција у оквиру Пилот пројекта цивилне напредне регионалне координације у хитним ситуацијама (Адванцед Регионал Цивил Емергенцy Цоординатион Пилот - АРЦЕЦП) почела је данас (20. фебруар) у просторијама хотела Центре Вилле у Подгорици. У уводном излагању, генерални директор Директората за ванредне ситуације, Мирсад Мулић је казао да је пројекат од великог значаја за нашу земљу и да је потврда добре и плодне сарадње црногорског МУП-а са НАТО-ом.
,,Истовремено ово је и доказ да НАТО значајан дио својих ресурса усмјерава на одговор и на превенцију посљедица цивлних катастрофа. Овај пројекат је за Црну Гору важан јер подразумијева међудржавно повезивање оперативних комуникативних центара 112 у земљама региона, а на унутрашњем плану је значајан јер кроз реализацију се могу ујединити и чвршће увезати све јединице првог одговора на терену. Такође овај систем омогућава и бољу логистику на терену дајући свим спасиоцима брзу и тачну инфорамцију о несрећу што омогућује бржи ефикаснији одговор“, казао је Мулић поздрављајући учесника и госте Конференције.
Национални координатор за НАТО, Драган Пејановић, захвалио се представницима НАТО-а који су кроз програм Наука за мир и безбједност успоставили важан инструмент за унапређење сарадње и дијалога и помоћи Црној Гори у процесу интеграције
,,Чињенциа је да је Црна Гора својим радом и инцијативама завриједила подршку НАТО-а и да је кроз НАТО програм Наука за мир и безбједност, добила кроз више пројеката помоћ у вриједности од неколико милиона еура“, казао је Национални координатор истичући да је то потврда да је Црна Гора препознала одговоре на приоритетне области препознате у новој политици партнерства за мир.
,,Као што су на примјер, борба против тероризма, организованог криминала, сајбер одбрана, безбједност животне средине, безбједност граница, људски и друштвени аспекти безбједности и тако даље. Додатно кроз овај програм се помаже регинална сарадња кроз научну сарадњу, о чему најбоље свједочи и Пројекат увезиања операционих комуникационих центара 112, четири земље овог региона, што је веома важно за брзу и ефикасни реакциј и помоћ онима којима је то потребно у ванредним ситуацијама“, казао је Пејановић и поручио да су бенефити овог програма за државу веома значајни и на нивоу националне безбједности, и то у кризним ситуацијама изазваним природним катастрофама и међудржавном умрежавању и унапређењу капацитета.
,,Користим прилику да се захвалим и за реализовање пројекта Израде мапа сеизмичких опасности за земље Западног Балкана, који је нама изузетно важан јер је ово веома активно сеизмичко подручје. Те за пројекте изградња капацитета за одбрану од хемијског, биолошког, радиолошког и нуклеарног оружја што је такође пријетња и изазов данашњице. ГЕПСУС пројекат финансиран у оквиру приоритета животне средине и прогноза катастрофалних догађаја који могу угорзити животну средину и здравље људи, као и за пројекат који је надавно завршен, а односи се на повећање капацитета на пољу проналажења, безбједног транспорта и уништавања неексплодираних убојних средстава“, казао је Пејановић и изразио увјерење да ће кроз овај програм НАТО обезбједити и средства за завршетак пројекта рашчишћавања магацина минско-експолозивних средстава на херцегновском дијелу полуострва Луштица. Поред Мулића и Пејановића на Конференцији учествују и представник НАТО Сциенце фор Пеаце анд Сецуритy (СПС) програма - др Еyуп Турмус, те директор центра за управљање кризама у Македонији - Агрон Буџаку, ко-директор пројекта АРЦЕЦП за Македонију - Урим Вејсели, ко-директор пројекта АРЦЕЦП за Црну Гору - Ђорђије Вујовић и представник америчке Лyнцолн лабораторије за имплементацију Неxт-Генератион Инцидент Цомманд Сyстем (НИЦС) система - Роберт Халлоwелл.
Конференција је прилика да се све институције које представљају систем заштите и спашавања упознају са пројектом и НИЦС системом који ће се имплементирати у Црној Гори. Такође, овом приликом биће представљени тренутни технички капацитети и организација система заштите и спашавања Македоније и Црне Горе.
Фотографије и видео материјал можете преузети са сајта www.натомонтенегро.ме.
Комуникациони тим Савјета за чланство у НАТО
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?