- Влада Црне Горе
Министарство поморства Саопштење: Министар Нурковић билатерални сусрети д...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Саопштење: Министар Нурковић билатерални сусрети другог дана инвестиционе транспортне конференције у Софији
Објављено: 21.03.2017. • 17:18 Аутор: Министарство саобраћаја и поморства
Конференција која се одржава у Софији изузетну пажњу посветила је земљама Западног Балкана, па је посебна пленарна сједница одржана са циљем да се представници влада земаља овог региона састану са ЕУ званичницима и међународним финансијерима.
Пленарном сједницом предсједавала је европска комесарка за саобраћај Виолета Булц, а поред министара саобраћаја Црне Горе, Македоније и Босне и Херцеговине, у раду сједнице учествовали су и представници Србије, Албаније и Косова као и представници најзначајнијих међународних финансијских институција Свјетске Банке, Европске Банке за обнову и развој и Европске инвестиционе банке.
Фокус расправе био је на пројектима које земље Западног Балкана кандидују код финансијских институција. Током дискусије отворено је неколико значајних тема, па је највише ријечи било о квалитету и степену израде пројектне документације за кандидоване пројекте.
Министар Нурковић је током излагања истакао да је сагледавајући актуелни тренутак и правце развоја саобраћајног система Црне Горе, препозната потреба развоја два кључна путна коридора која ће повезати нашу државу на транс-европску транспортну мрежу, а то су јадранско-јонски коридор - приморска варијанта (веза са Р. Хрватском, Р. Албанијом и БиХ) и југ-сјевер коридор (аутопут Бар-Бољаре), који се преко Р. Србије везује на коридор 10.
„Међутим, реализација овако захтјевних мулти-модалних коридора поставља много изазова и тражи нова рјешења и одговоре“, истакао је министар Нурковић.
Приморска варијанта јадранско-јонског коридора који пролази кроз Црну Гору, дуга је око 110 км и обухвата систем обилазница око приморских градова Херцег Нови, Тиват, Будва и Бар, и прелаз преко Бококоторског залива - мост Вериге. Ова сегментација је повољна из разлога што оваква подјела обезбјеђује функционалне цјелине, а са друге стране отвара могућности за изналажење модела за њено парцијално финансирање.
Билатерални састанак са домаћином, бугарским министром саобраћаја, информационих технологија и комуникација Христом Алеxијевим, одржан је на почетку другог дана конференције. Једна од тема разговора била је иницирање поновног рада мјешовите комисије о изради Споразума о друмском саобраћају Црне Горе и Бугарске, о којем је комисија 2011. године започела рад, али споразум у коначном није до краја усаглашен. Два министра су договорила динамику даљих активности на финализирању овог споразума како би у скорије вријеме био припремљен за потписивање. У току је такође и усаглашавање ставова за израду Споразума о ваздушном саобраћају између двије земље. Бугарски министар је понудио Црној Гори подршку у процесима европских интеграција, будући да тај пут није ни лак ни једноставан, и да искуства Бугарске могу бити корисна. У том дијелу такође је договорена сарадња у области жељезничког сектора, како би бугарске колеге подијелиле своја искуства у процесу реструктурирања предузећа, као и препреке и изазове на које су наилазили у том нимало једноставном процесу. Министар саобраћаја Осман Нурковић се захвалио бугарском колеги на гостопримству, поздрављајући напоре бугарског ресора саобраћаја да се активности на финализирању поменутих споразума убрзају.
Током разговора са европском комесарком Виолетом Булц указано је на неопходност бржег реаговања европских институција када је у питању давања коментара на законску регулативу и у том дијелу скренута пажња на нови предлог Закона о превозу у друмском саобраћају које је министарство саобраћаја и поморства упутило у процедуру. Такође, тражена је подршка Комесарке за одобравање два гранта у укупном износу од 5,49 милиона еура за израду пројектне документације и елабората о процјени утицаја на животну средину за двије дионице аутопута Бар –Бољаре: Матешево –Андријевица и обилазница Подгорице. Било је ријечи и о парафирања Уговора о оснивању саобраћајне заједнице Региона Западног Балкана и сједишта будућег Секретаријата, гдје се очекује да Србија, Македонија и Косова прате динамику осталих земаља које су то већ урадиле, како би се створили предуслови да се Уговор на Самиту Предсједника Влада западнобалканске шесторке, који ће се одржати у Трсту у јулу ове године потпише.
ПР Служба Министарства собраћаја и поморства
Везани чланци:
Измјештено сидриште у Доброти 01.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?