- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Стратешким плановима до локалног развоја
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Стратешким плановима до локалног развоја
Објављено: 29.04.2017. • 17:51 Аутор: Министарство економије
Подгорица, (МИНА-БУСИНЕСС) - Министарство економије је, уз подршку Програма Уједињених нација за развој (УНДП), ове године обезбиједило техничку подршку за припрему стратешких планова развоја за седам црногорских општина, којима је тај документ истекао или истиче у овој години.
У питању су Главни град Подгорица, пријестоница Цетиње и општине Жабљак, Колашин, Тиват и Петњица, која први пут ради тај документ.
Савјетник у Директорату за развој Министарства економије, Милена Јоветић, казала је да је израда стратешких планова развоја у тим локалним самоуправама у различитим фазама, док је финализација планирана до краја године.
„Израда стратешког дукумента подједнако је важна као и његова имплементација, која показује колико смо добро планирали. Реални планови, уз дефинисање ваљаних стратешких циљева, предуслови су успјешне реализације“, рекла је Јоветић агенцији Мина-бусинесс.
Стратешко планирање обухвата анализу тренутног стања, разматрање будућности у смислу дефинисања стратешких циљева развоја, дефинисање активности у служби остварења стратешких циљева и њихову реализацију уз њено праћење.
„Планирање локалног економског развоја је стратешки процес и управљачки алат који локалне самоуправе треба да користе за ефикаснију, кохерентнију и транспарентнију политику економског развоја. У циљу олакшања и на одређени начин унифирцирања процеса стратешког планирања, Министарство је крајем претходне године ревидирало Правилник о методологији за израду тих стратешких докумената, како би се локалним самоуправама дале смјернице за унапријеђење тог процеса“, навела је Јоветић.
Када је у питању стратешко планирање развоја на локалном новоу, Министарство инсистира на принципу партиципације, односно укључивања што више интерсних гупа у процес стратешког планирања, како би се добили инпути свих оних чије је проблеме потребно ријешити кроз реализацију активности дефинисаних планом.
„Важно је реално планирати, односно прије свега релано сагледати могућности локалне самоуправе, дефинисати који су приоритети на које се треба фокусирати, а затим креирати реалан план реализације у одређеном временском периоду. На крају, али не мање важно, јесте креирање стратешких планова развоја као живих докумената, који локалним самоуправама помажу у прилагођавању различитим околностима, односно израда документа који ће се у зависности од потреба ажурирати и имплементирати у складу са планом“, саопштила је Јоветић.
Она је подсјетила да је израдом Закона о регионалном развоју и првобитне Стратегије регионалног развоја Црне Горе од 2010. до 2014. године, сада важеће за период до 2020. године, Влада дефинисала нова начела и оквир политике регионалног развоја.
„Опредијеливиши се за политику регионалног развоја базирану на принципу 'одозго на горе' успостављено је двосмјерно партнерство државне и локалних власти, при чему је веома значајно да се на бази локалних инпута и политика интегисањем креирају политике на националном нивоу“, казала је Јоветић.
У условима децентрализације, према њеним ријечима, локалне самоуправе добијају на значају и третирају се као покретачи локалног економског развоја, што би уједно требало да буде њихов главни циљ.
„Вођење политике локалног развоја подразумијева подстицање еконосмког развоја друштва, продубљивање сарадње са свим актерима привредног развоја на локалном нивоу, идентификовање како свих ресурса и потенцијала, тако и проблема са којима се суочава заједница, затим привлачење страних инвестиција, проналажење финансијских средстава из осталих извора и мобилисање истих на приоритете развоја заједнице“, саопштила је Јоветић.
(крај) нар
Везани чланци:
Одржан семинар „Обликовање црногорске плаве економије – лекције и искуства Регије Пуља з 21.11.2024.
"Дан отворених врата" 21.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?